porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Dziedzicznie wysoki zły cholesterol - jak leczy się rodzinną hipercholesterolemię? O wysokim poziomie cholesterolu nie zawsze decyduje tłusta dieta i ...
Jeśli twoje dziecko męczy długotrwały kaszel, być może jego przyczyną jest stres. Wszystko co powinieneś wiedzieć o kaszlu na tle nerwowym. Co to jest kaszel psychogenny?

Kaszel psychogenny (nerwicowy) u dzieci - objawy i leczenie. Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma kaszel na tle nerwowym?

Kaszel psychogenny, czyli kaszel na tle nerwowym, zdarza się ostatnio u coraz młodszych dzieci. Jego przyczyną mogą być np. nerwice i stany lękowe związane ze szkołą. Mówimy, jakie są objawy kaszlu psychogennego, jak go odróżnić od kaszlu wywołanego przez przeziębienie oraz jak wygląda leczenie.

Kaszel psychogenny (nerwicowy) – objawy

Kaszel psychogenny, jak sugeruje nazwa, ma podłoże psychiczne. Taki uporczywy kaszel wywoływać mogą nerwice i stany lękowe, zwykle jest reakcją na sytuację w szkole i w domu. Z uwagi na charakterystyczne cechy, kaszel psychogenny stosunkowo łatwo odróżnić od kaszlu spowodowanego na przykład przeziębieniem:

  • kaszel na tle nerwowym najczęściej jest dość głośny i gwałtowny (o specyficznym, metalicznym brzmieniu)
  • pojawia się w konkretnych sytuacjach, nigdy podczas snu
  • leczenie tradycyjnymi środkami przeciwkaszlowymi nie przynosi rezultatu

Jak leczyć kaszel na tle nerwowym? 

Kaszel psychogenny atakuje głównie dzieci w wieku 10-15 lat, a jego przyczyną może być na przykład nadmierne obciążenie dziecka obowiązkami szkolnymi i zajęciami dodatkowymi oraz nadopiekuńczość rodziców. Przede wszystkim należałoby więc zdiagnozować przyczynę stresu, bo po jej wyeliminowaniu kaszel na tle nerwowym zwykle ustępuje.

Jeśli to trudne, należy starać się unikać sytuacji stresowych, znaleźć nowe, relaksujące zajęcie, a przede wszystkim udać się do psychologa, który przeprowadzi z chorym wyczerpującą rozmowę i może zalecić trening relaksacyjny lub psychoterapię dla dziecka bądź całej jego rodziny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kaszel nerwicowy co to jest, jak go rozpoznać? Kaszel nerwicowy co to jest, jak go rozpoznać?

To przypadek wyjątkowo trudny go zdiagnozowania. Przyczyn kaszlu szukamy zwykle w infekcjach dróg oddechowych, alergii czy schorzeniach płuc. Zwykle mija dużo czasu, zanim dotrze do nas, że męczy nas...

Aktualizacja: 07.08.2013 07:35
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.