porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Ukąszenie kleszcza – co robić? Jeśli po powrocie z lasu zauważyłeś, że w skórę wkłuł ...
Jesli bliżej poznasz wroga, masz wiekszą szansę, by się przed nim ustrzec

JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA. Kleszcze - co trzeba o nich wiedzieć?

W Polsce żyje zaledwie 20 spośród ok. 800 gatunków kleszczy występujących w całym świecie. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu – to główne odkleszczowe infekcje. Przed tą drugą skutecznie chroni szczepionka, ale wobec pierwszej nie mamy takiej broni.

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i są pasożytami żywiącymi się krwią kręgowców – zwierząt leśnych, często myszy polnych, ptaków i wiewiórek. Człowiek jest dla nich obiektem zainteresowania, ale tylko z braku lepszych źródeł pożywienia.

Dlaczego musi kąsać

Każdy kleszcz potrzebuje krwi, by z larwy zmienić się w nimfę, a z niej w postać dorosłą. Co ciekawe wystarczy mu jedno żerowanie w każdym stadium. W pewnym laboratorium  kleszcz  przeżył bez pokarmu 10 lat, ale wcześniej napił się krwi. W naturze kleszcz żyje 2-5 lat. Każde wkłucie to ryzyko przekazania infekcji (same kleszcze nie chorują, są tylko nosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów). Wszystkie stadia rozwojowe tego pasożyta są dla nas tak samo niebezpieczne.

Kleszcze przenoszą wiele chorobotwórczych mikrobów, z których najbardziej znane to wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie powodujące boreliozę. Ale kleszcze przenoszą także inne szkodliwe mikroorganizmy. Można się zarazić kilkoma jednocześnie!

Gdzie występują najczęściej

Kleszcze lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste. Ale są praktycznie wszędzie, nawet w parkach i na trawnikach w centrum miast! Kiedyś występowały głównie na nizinach, teraz spotyka się je na terenach położonych nawet 150 m npm! Najbardziej lubią obszary przejściowe – między różnymi typami roślinności np. skraj lasu i łąki, leśne polany. Sporo ich w paprociach, chętnie przebywają w pobliżu krzewów czarnego bzu i leszczyny. Nie lubią słońca (ale raczej światła, bo ciepło – tak) i braku wilgoci.

 Kiedy spodziewać się ataku

Najbardziej aktywne są rano i o zmierzchu. Ożywiają się w dwóch okresach: maj-czerwca i wrzesień-październik. Larwy najczęściej atakują w czerwcu i wczesną jesienią, natomiast latem szczyt aktywności przeżywają nimfy. Jedną i drugą postać pasożyta trudno dostrzec na skórze. Dorosłe kleszcze (tych jest najmniej) uaktywniają się głównie w maju. Gdy temperatura spada poniżej 7 st. C zapadają w letarg - chowają się wtedy w ściółce, zimują w śniegu.

Jak wygląda atak

Na przednich odnóżach kleszcze mają perfekcyjnie wykształcony aparat węchowy, dlatego wyczuwają ofiarę z daleka. Rozpoznają 40-50 zapachów, w tym amoniak i kwas masłowy występujący w pocie oraz dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dlatego jesteśmy dla nich łatwym łupem. Reagują również na wibracje, ciepło i cień.

Czekają na liściu, źdźble trawy i zahaczają się, gdy obok przechodzi przedstawiciel kręgowców, w tym człowiek. Nie skaczą, nie są aktywne, (nie jest prawdą, że spadają z drzew), raczej wyczekują, aż żywiciel otrze się o ich stanowisko. Wtedy błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepiają się o skórę lub ubranie i zaczyna wędrówkę w poszukiwaniu miejsca, w które może się wklłuć.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 18.04.2018 03:06
Autor: jn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Leszek Balcerowicz - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Profesor Leszek Balcerowicz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków. Z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.