
-
zobacz więcej
KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Kleszcze należą do gromady pajęczaków i są pasożytami żywiącymi się krwią kręgowców – zwierząt leśnych, często myszy polnych, ptaków i wiewiórek, ale także dzików i jeleniowatych. Człowiek jest dla nich obiektem zainteresowania, ale tylko z braku lepszych źródeł pożywienia.
Dlaczego musi kąsać?
Każdy kleszcz potrzebuje krwi, by z larwy zmienić się w nimfę, a z niej w postać dorosłą. Co ciekawe, wystarczy mu jedno żerowanie w każdym stadium. W pewnym laboratorium kleszcz przeżył bez pokarmu 10 lat, ale wcześniej napił się krwi. W naturze kleszcz żyje 2-5 lat. Każde wkłucie to dla kleszcza okazja do przekazania infekcji (same nie chorują). Wszystkie stadia są tak samo niebezpieczne.
Kleszcze przenoszą wiele chorobotwórczych mikrobów, z których najbardziej znane to wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie powodujące boreliozę. Ale kleszcze przenoszą także inne szkodliwe mikroorganizmy. Można się zarazić kilkoma jednocześnie!
Gdzie kleszcze występują najczęściej?
Kleszcze lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste. Ale są praktycznie wszędzie, nawet w parkach i na trawnikach w centrum miast! Kiedyś występowały głównie na nizinach, teraz spotyka się je na terenach położonych nawet 150 m npm! Najbardziej lubią obszary przejściowe – między różnymi typami roślinności np. skraj lasu i łąki, leśne polany. Sporo ich w paprociach, chętnie przebywają w pobliżu krzewów czarnego bzu i leszczyny. Nie lubią słońca (ale raczej światła, bo ciepło – tak) i braku wilgoci.
Kiedy zagrożenie ukąszeniem jest największe?
Najbardziej aktywne są rano i o zmierzchu. Największe zagrożenie przypada na dwa okresy: maj-czerwiec i wrzesień-październik. Larwy najczęściej atakują w czerwcu i wczesną jesienią, natomiast latem szczyt aktywności przeżywają nimfy. Jedną i drugą postać pasożyta trudno dostrzec na skórze. Dorosłe kleszcze (tych jest najmniej) uaktywniają się głównie w maju. Gdy temperatura spada poniżej 7 st. C zapadają w letarg - chowają się wtedy w ściółce, zimują w śniegu.
Jak wygląda atak?
Na przednich odnóżach kleszcze mają perfekcyjny aparat węchowy, dlatego wyczuwają ofiarę z daleka. Rozpoznają 40-50 zapachów, w tym amoniak i kwas masłowy występujący w pocie, oraz dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dlatego jesteśmy dla nich stosunkowo łatwym łupem. Reagują również na wibracje, ciepło i cień.
Najczęściej wyczekują na liściu, źdźble trawy i zahaczają się, gdy obok przechodzi upatrzona ofiara. Nie skaczą, nie są aktywne, (nie jest prawdą, że spadają z drzew), raczej wyczekują, aż żywiciel otrze się o ich stanowisko. Wtedy błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepiają się o skórę lub ubranie. Zaczynają szukać na ciele ofiary miejsca, gdzie mogą się wkłuć.
Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...
Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...
Ukąszenie przez kleszcza może wywołać groźne choroby, jak m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest kilka zasad, które zwiększą nasze szanse w starciu z kleszczem.
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.