porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Odciski na stopach. Jak je leczyć?
Odciski na stopach. Jak je leczyć? Niewygodne buty to najczęstsza przyczyna pojawienia się bolących odcisków na ...
W lesie czyhają na nas bezwględni krwiopijcy, ale możemy uniknąć spotkania z nim

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?
Kleszcze potrafią niepostrzeżenie wczepić się w skórę i zarazić osobę ugryzioną np. grożną boreliozą fot.: sxc.hu
Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę, ale przed boreliozą nie ma takiej ochrony. Jedyne, co można zrobić, to uniknąć spotkania z kleszczem. Jak ochronić się przed tymi groźnymi pasożytami?

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i są pasożytami żywiącymi się krwią kręgowców – zwierząt leśnych, często myszy polnych, ptaków i wiewiórek, ale także dzików i jeleniowatych. Człowiek jest dla nich obiektem zainteresowania, ale tylko z braku lepszych źródeł pożywienia.

Dlaczego musi kąsać?

Każdy kleszcz potrzebuje krwi, by z larwy zmienić się w nimfę, a z niej w postać dorosłą. Co ciekawe, wystarczy mu jedno żerowanie w każdym stadium. W pewnym laboratorium kleszcz  przeżył bez pokarmu 10 lat, ale wcześniej napił się krwi. W naturze kleszcz żyje 2-5 lat. Każde wkłucie to dla kleszcza okazja do przekazania infekcji (same nie chorują). Wszystkie stadia są tak samo niebezpieczne.

Kleszcze przenoszą wiele chorobotwórczych mikrobów, z których najbardziej znane to wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i bakterie powodujące boreliozę. Ale kleszcze przenoszą także inne szkodliwe mikroorganizmy. Można się zarazić kilkoma jednocześnie!

Gdzie kleszcze występują najczęściej?

Kleszcze lubią wilgotne lasy, zwłaszcza mieszane i liściaste. Ale są praktycznie wszędzie, nawet w parkach i na trawnikach w centrum miast! Kiedyś występowały głównie na nizinach, teraz spotyka się je na terenach położonych nawet 150 m npm! Najbardziej lubią obszary przejściowe – między różnymi typami roślinności np. skraj lasu i łąki, leśne polany. Sporo ich w paprociach, chętnie przebywają w pobliżu krzewów czarnego bzu i leszczyny. Nie lubią słońca (ale raczej światła, bo ciepło – tak) i braku wilgoci.

Kiedy zagrożenie ukąszeniem jest największe?

Najbardziej aktywne są rano i o zmierzchu. Największe zagrożenie przypada na dwa okresy: maj-czerwiec i wrzesień-październik. Larwy najczęściej atakują w czerwcu i wczesną jesienią, natomiast latem szczyt aktywności przeżywają nimfy. Jedną i drugą postać pasożyta trudno dostrzec na skórze. Dorosłe kleszcze (tych jest najmniej) uaktywniają się głównie w maju. Gdy temperatura spada poniżej 7 st. C zapadają w letarg - chowają się wtedy w ściółce, zimują w śniegu.

Jak wygląda atak?

Na przednich odnóżach kleszcze mają perfekcyjny aparat węchowy, dlatego wyczuwają ofiarę z daleka. Rozpoznają 40-50 zapachów, w tym amoniak i kwas masłowy występujący w pocie, oraz dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez człowieka powietrzu. Dlatego jesteśmy dla nich stosunkowo łatwym łupem. Reagują również na wibracje, ciepło i cień.

Najczęściej wyczekują na liściu, źdźble trawy i zahaczają się, gdy obok przechodzi upatrzona ofiara. Nie skaczą, nie są aktywne, (nie jest prawdą, że spadają z drzew), raczej wyczekują, aż żywiciel otrze się o ich stanowisko. Wtedy błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepiają się o skórę lub ubranie. Zaczynają szukać na ciele ofiary miejsca, gdzie mogą się wkłuć.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

Jak uchronić się przed chorobami przenoszącymi przez KLESZCZE?

Ukąszenie przez kleszcza może wywołać groźne choroby, jak m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jest kilka zasad, które zwiększą nasze szanse w starciu z kleszczem. 

Aktualizacja: 17.04.2018 13:04
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.