porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BORELIOZA. Co jest prawdą, a co mitem? Nawet szczelne ubranie nie zawsze jest dostateczną barierą dla tych ...
Mały krwiopijca KLESZCZ może ci przekazać groźnego wirusa, który atakuje mózg.

Kleszczowe zapalenie mózgu – jak rozpoznać?

Kleszczowe zapalenie mózgu to druga, obok boreliozy, choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołuje ją wirus, który znajduje się w gruczołach ślinowych kleszcza, dlatego do zakażenia dochodzi natychmiast, gdy pasożyt wkłuje się do krwiobiegu. Na szczęście przeciw tej chorobie jest szczepionka. Zobacz nasz PORADNIK - NIEBEZPIECZNE KLESZCZE. 

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Wywołuje ją wirus, który dostaje się do organizmu po ukąszeniu kleszcza. Choroba atakuje niezależnie od wieku, u dzieci ma postać lżejszą niż u starszych. Statystyki medyczne odnotowują zaledwie ok. 300 przypadków KZM rocznie. Ale zakażeń jest znacznie więcej, tyle że większość z nich wygasa samoistnie w pierwszym etapie choroby.

Objawy są mało charakterystyczne, dlatego w pierwszym okresie trudno rozpoznać KZM. Choroba najczęściej przebiega w dwóch fazach.

Etapy KZM. Jak  rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu

Objawy pierwszej fazy przypominają infekcję żołądkową albo grypę – występuje gorączka, osłabienie, bóle głowy i mięśni. Trwają ok. tygodnia. Na szczęście w 70 procent zakażonych KZM następuje samoistne wyleczenie.

Niestety u  30 procent choroba przechodzi w fazę neurologiczną, powodując u dorosłych zapalenie mózgu, natomiast u dzieci opon mózgowo rdzeniowych. Wirus przenika bowiem do ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się wysoka gorączka (nawet do 40 st. C), ciężkie bóle głowy, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i światło. Mogą wystąpić drgawki, niedowłady i porażenia mięśni, utrata świadomości. Na tym etapie konieczne jest leczenie w szpitalu. Nie ma leku zwalczającego wirusa lub hamującego jego namnażanie, leczenie jest wyłącznie objawowe.  

Diagnoza KZM

Chorobę można stwierdzić tylko na podstawie badań laboratoryjnych krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.

Ochrona przed KZM

Niezawodnym sposobem chroniącym przed wirusem jest szczepionka. Sprawia ona, że organizm wytwarza przeciwciała, które w przypadku ukąszenia przez kleszcza, zwalczają wirusy KZM. Przyjmuje ją się w trzech dawkach. Aby zapewnić odporność, najlepiej zacząć szczepienia zima lub wczesną wiosną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak odróżnić boreliozę od SM?

Borelioza i SM - jak je rozpoznać? Zarówno borelioza jak i SM mają bardzo podobne objawy neurologiczne. Ciągłe zmęczenie, ziewanie, przewlekła senność i stany dekoncentracji mogą świadczyć zarówno o...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:58
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Agnieszka Kotlarska. Kim była?

Agnieszka Kotlarska to polska aktorka, znana przede wszystkim z filmu ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.