porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak leczyć odmrożone policzki? Mrozy są nie tylko dokuczliwe, ale mogą tez nam szkodzić. ...
Krztusiec atakuje - trzykrotnie wzrosła zachorowalność na koklusz, dlaczego?

Krztusiec - jak leczy się koklusz?

Krztusiec - jak leczy się koklusz?

Trzykrotnie wzrosła zachorowalność na koklusz.

fot.: Photos.com
Krztusiec (koklusz) to zakaźna choroba, którą wywołuje bakteria Bordetella pertussis, czyli pałeczka krztuśca. Wydawało się, że dzięki obowiązkowym szczepieniom krztusiec został wyeliminowany. Okazuje się, że niezupełnie. Krztusiec nadal jest groźny i atakuje. Dowiedz się, jak go leczyć.

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy, ale dzięki obowiązkowym szczepieniom dzieci wydawał się – podobnie jak ospa prawdziwa – chorobą całkowicie wyeliminowaną. Niestety, okazuje się, że poszczepienna odporność na koklusz zmniejsza się po 5-10 latach. W celu jej podtrzymania, należałoby co 10 lat przyjmować dawkę przypominającą szczepionki.

>>> Krztusiec powraca? Pięć objawów kokluszu KLIKNIJ!


Dlatego coraz częściej chorują na krztusiec osoby nastoletnie i dorośli – szczepionka, jaką przyjęli w dzieciństwie przestaje ich chronić. Zdarza się też, że rodzice w ogóle rezygnują ze szczepień dzieci, nawet tych obowiązkowych – to główna przyczyna coraz częstszych przypadków zachorowań na krztusiec dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Krztusiec – leczenie

  • Koklusz leczy się antybiotykami, które niszczą pałeczki krztuśca, m.in. erytromycyną, klarytromycyną albo azytromycyną.

  • Jednocześnie stosuje się leki łagodzące kaszel i leki mukolityczne rozrzedzające zalegającą wydzielinę oraz leki zmniejszające wymioty.

  • Należy zadbać, by dieta chorego była lekkostrawna, bogata w witaminy, a także by jego pokój był często wietrzony i nawilżany – zmniejszy to częstotliwość napadów kaszlu.

  • W przypadku powikłań konieczne jest leczenie szpitalne.

  • Noworodki i niemowlęta zarażone kokluszem – ze względu na konieczność podawania im antybiotyku dożylnie i ryzyko powikłań – są zawsze hospitalizowane.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy każdy może zarazić się krztuścem? Czy każdy może zarazić się krztuścem?

Krztusiec lub inaczej koklusz to choroba kojarzona z wiekiem dziecięcym. Ostatnio coraz częściej chorują na nią dorośli.

KOKLUSZ. Jak uniknąć zarażenia? KOKLUSZ. Jak uniknąć zarażenia?

O kokluszu, chorobie, którą kiedyś przechodziło wiele dzieci zapomnieliśmy na wiele lat. W Polsce systematycznie rośnie liczba dorosłych chorujących na krztusiec. Jak uniknąć zakażenia krztuścem?

Koklusz - dlaczego rośnie liczba zachorowań na krztusiec?

Koklusz, inaczej zwany krztuściem jest poważną chorobą zakaźną. Aby chronić przed nim ludzi, szczepienia ochronne przeciwko kokluszowi od dawna istnieją w oficjalnym kalendarzu szczepień. Dlaczego,...

Aktualizacja: 10.02.2014 10:28
Autor: EOS
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?
Małgorzata Kidawa-Błońska, nowa marszałek Sejmu. Co o niej wiemy?

Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka Sejmu V, VI i VII kadencji z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.