porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
DOMOWE SPOSOBY NA BÓL UCHA: Jak poradzić sobie z bolącym uchem?
DOMOWE SPOSOBY NA BÓL UCHA: Jak poradzić sobie z bolącym uchem? Ból ucha jest wyjątkowo nieprzyjemny i uciążliwy. Często narasta nocą, ...
Co powinno nas niepokoić w wynikach morfologii?

MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić?

MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić?
Badanie krwi każdemu kojarzy się ze strzykawką. fot.: sxc.hu
Jak czytać morfologię krwi, podstawowe badanie krwi jakie wykonują lekarze? Sprawdź jak możesz samodzielnie zinterpretowac wynik morfologii i kiedy powinieneś na pewno zasięgnąć konsultacji u lekarza. Zobacz jak czytać wyniki badań krwi.

Morfologia jest podstawowym badaniem, które powinniśmy wykonywać profilaktycznie raz w roku. Samodzielne interpretowanie wyników nie jest łatwe, ponieważ tylko lekarz zna szczegółowe zależności pomiędzy poszczególnymi wartościami. Z reguły pojedyncze odchylenie od normy nie wskazuje na nic poważnego. Przy groźnych schorzeniach odchylenia są znaczne.

>>> Interpretacja badań gdzie szukać podpowiedzi? Jak czytać wyniki badań, co to jest WBC, RBC, OB

Pamiętajmy jednak, że wyłącznie lekarz jest odpowiednią osobą do interpretacji naszych wyników. Próbując robić to za pomocą internetu, możemy albo przeoczyć coś naprawdę istotniego, albo  - co częstsze - całkiem niepotrzebnie napędzić sobie strachu.

Warto jednak zapoznać się z normami (pamiętając jednak, że poszczególne laboratoria mogą podawać wyniki w różnych jednostkach; najczęściej normy są podane na wyniku):

RBC, czyli krwinki czerwone, inaczej erytrocyty, norma: kobiety:
3,9 – 5,6 M/ul. Mężczyźni: 4,5 – 6,5 M/ul.  – przyczyn odchyleń od normy może być bardzo wiele, pod uwagę bierze się cały obraz morfologii

HGB, hemoglobina, Kobiety: 6,8 – 9,3 mmol/l
lub 11,5 – 15,5 g/dl. Mężczyźni: 7,4 – 10,5 mmol/l lub13,5 – 17,5 g/dl. U kobiet bardzo często występują wartości poniżej normy, wskazujące na anemię

HTC (hematokryt),  MCV (średnia objętość krwinki czerwonej), MCH (średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej), MCHC (stężenie hemoglobiny) –  odchylenia od norm tych wartości (zarówno powyżej, jak i poniżej normy) mogą wskazywać na różne rodzaje niedokrwistości

PLT (płytki krwi, trombocyty)  Kobiety:150 – 450 tys./ul. Mężczyźni:140 – 440 tys./ul. To dosyć istotne wskazania, nadpłytkowość często stwierdza się w przypadku przewlekłych stanów zapalnych, małopłytkowość bywa spowodowana upośledzeniem wytwarzania płytek krwi w szpiku. Oba odchylenia wymagają dalszej diagnostyki.

MPV (średnia objętość płytek we krwi), powyżej normy bywa wskazaniem np. na reumatoidalne zapalenie stawów 

WBC (biała krwinki, leukocyty), ich głównym zadaniem jest walka z infekcjami, Kobiety:
3,8 – 10 tys./ul. Mężczyźni: 3,8 – 10 tys./ul. Odchylenia w przypadku białych krwinek zawsze wymagają dalszej diagnostyki. Wynik powyżej normy może mieć przyczyny fizjologiczne, jak stres, ale też świadczyć o stanie zapalnych. Poniżej normy – może wskazywać na uszkodzenie szpiku kostnego.

LYM (limfocyty, najważniejsze komórki układu odpornościowego) Kobiety:
0,6 – 4,1 K/ul. Mężczyźni: 0,6 – 4,1 K/ul. Znaczne odchylenia zawsze świadczą, że coś dzieje się w naszym organizmie. Liczba limfocytów wzrasta w wielu chorobach, od stosunkowo niegroźnych, jak świnka,  do np. chłoniaków. Spadek liczby limfocytów może wskazywać na ciężkie zakażenie wirusowe.

MONO (monocyty, białe ciałka krwi, które niszczą zarazki), wzrost może wskazywać na mononukleozę, niedobór na toczącą się w organizmie infekcję; interpretacja zależy od pozostałego obrazu morfologii.

OB. (tzw. Odczyn Biernackiego, szybkość opadania czerwonych krwinek w osoczu) Kobiety:
< 12 mm po 1 godz.Mężczyźni: < 8 mm po 1 godz. Wysokie OB. Świadczy z reguły o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Niskie występuje np. przy niewydolności krążenia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Anemia - co to za choroba, jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Zdarza się, że zrzucając złe samopoczucie na karb wiosennego przesilenia, przeoczymy groźną chorobę. Przeczytaj, co to jest anemia i jak ją rozpoznać.

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Zdarza się, że lekarz w przychodni odmówi wystawienia skierowania na badania diagnostyczne w ramach NFZ. Np. nie chce wystawić skierowania na usg ślinianek czy na rezonans magnetyczny. Niestety, do...

MORFOLOGIA KRWI. Jak się odczytuje WYNIKI BADAŃ? Jak odczytać wynik badania krwi?

Jak odczytać wyniki morfologii? Każdy z tajemnych skrótów kryje ważne informacje o naszym stanie zdrowia. Przede wszystkim sprawdź czy mieścisz się w normie. Jeśli któryś z parametrów jest za wysoki...

Aktualizacja: 31.07.2013 16:48
Autor: stulbia modra
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Viola Piekut - kim jest? [KARIERA,RODZINA]

Viola Piekut podbiła polski świat mody projektami kreacji przeznaczonych zarówno ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.