porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
MORFOLOGIA KRWI. Jak czytać wyniki badania krwi? Jak odczytać wynik? Zobacz, jak samodzielnie zorientować się w wynikach morfologii. Jakie są ...
Morfologia krwi - Wyniki badań - Zdrowie - Morfologia krwi - jak odczytać wynik - badanie krwi

MORFOLOGIA KRWI. Jak się odczytuje WYNIKI BADAŃ? Jak odczytać wynik badania krwi?

Jak odczytać wyniki morfologii? Każdy z tajemnych skrótów kryje ważne informacje o naszym stanie zdrowia. Przede wszystkim sprawdź czy mieścisz się w normie. Jeśli któryś z parametrów jest za wysoki albo za niski może oznaczać chorobę. Morfologia krwi jest pomocna w diagnostyce wielu chorób. Ogólne badanie krwi, czyli morfologię krwi, powinno wykonywać się raz w roku.

HEMOGLOBINA – norma 12–16 g/dl dla kobiet i 14–18 g/dl dla mężczyzn. Zbyt wysoki poziom może świadczyć o odwodnieniu. Za mały poziom może być oznaką anemii.

ERYTROCYTY – norma niemowlęta – 3,8 M/µl, kobiety – 3,9–5,6 M/µl, mężczyźni – 4,5–6,5 M/µl. Zbyt mały poziom erytrocytów może być objawem anemii. Podwyższony poziom zdarza się rzadko zazwyczaj w wysokich górach.

HEMATOKRYT – norma kobiety: 37–47%, mężczyźni: 40–51%. Poniżej normy możemy mieć anemię. Zwiększony poziom może być wynikiem odwodnienia albo czerwienicy.

LEUKOCYTY (WBC) – norma 4,1–10,9 K/µl. Zbyt duży poziom może oznaczać infekcję w organizmie albo białaczkę. Zmniejszony poziom może oznaczać uszkodzenie szpiku.

LIMFOCYTY (LMY) – norma 0,6–4,1 K/µl; 20–45%. Zwiększona liczba może świadczyć o białaczce, nadczynności tarczycy albo chorobach zakaźnych wieku dziecięcego. Zmniejszony poziom może oznaczać AIDS albo infekcję wirusową.

MONOCYTY (MONO) – norma 0,6–4,1 K/µl; 20–45%. Zbyt duży poziom może oznaczać mononukleozę zakaźną albo przewlekłe zakażenie bakteryjne. Zbyt niski poziom może być wynikiem toczącej się w organizmie infekcji.

OB – norma do 20 mm/godzinę. Zbyt wysoki wskaźnik może oznaczać stan zapalny w organizmie. Za niski poziom może być efektem anemii.

CHOLESTEROL CAŁKOWITY – nie powinien przekraczać 200 mg/dl

HDL – DOBRY CHOLESTEROL – tzw. dobry cholesterol. Właściwy poziom to 46 mg/dl dla kobiet i powyżej 35 mg/dl dla mężczyzn.

LDL – ZŁY CHOLESTEROL – nie powinien przekroczyć 130 mg/dl. Wpływa na choroby naczyń krwionośnych.

TRÓJGLICERYDY – norma do 160 mg/dl.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić? MORFOLOGIA: Jak czytać wyniki? Co w morfologii krwi powinno nas niepokoić?

Jak czytać morfologię krwi, podstawowe badanie krwi jakie wykonują lekarze? Sprawdź jak możesz samodzielnie zinterpretowac wynik morfologii i kiedy powinieneś na pewno zasięgnąć konsultacji...

Anemia - co to za choroba, jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Zdarza się, że zrzucając złe samopoczucie na karb wiosennego przesilenia, przeoczymy groźną chorobę. Przeczytaj, co to jest anemia i jak ją rozpoznać.

MORFOLOGIA KRWI. Jak czytać wyniki badania krwi? Jak odczytać wynik?

Zobacz, jak samodzielnie zorientować się w wynikach morfologii. Jakie są normy, a jakie odchylenia mogą wskazywać na poważne zaburzenia zdrowotne? Morfologia krwi i wyniki badań krwi - jak...

Aktualizacja: 11.06.2012 00:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Anna Ilczuk, aktorka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Anna Ilczuk może wystąpić w "Tańcu z gwiazdami"! Zobaczcie, kim ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.