porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY - jakie objawy i leczenie? Pracą gruczołu tarczowego steruje hormon TSH wytwarzany przez przysadkę mózgową. ...
Rak krwi. Biopsja szpiku wykrywa białaczkę

Jakie badania w diagnostyce chorób krwi? Na czym polega biopsja szpiku?

Biopsja szpiku to badanie, które wykonuje się w przypadku podejrzenia niektórych chorób krwi np. białaczki. Pozwala rozwiać wątpliwości, gdy zawodzą inne metody diagnostyki.

Biopsja szpiku polega na pobraniu – przy użyciu specjalnej igły biopsyjnej – fragmentu miazgi krwiotwórczej z kości. U osób dorosłych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, u dzieci zaś w znieczuleniu ogólnym. Trwa nie dłużej, niż kilkanaście minut i może być wykonywana w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Biopsję szpiku poprzedza wykonanie morfologii oraz badanie pozwalające ocenić krzepliwość krwi.

Jak wygląda biopsja szpiku?

Pacjent jest układany na wznak albo na brzuchu (w zależności od miejsca nakłucia).U dorosłych materiał do badania najczęściej pobierany jest z grzebienia talerza kości biodrowej albo z mostka, u dzieci natomiast z kości piszczelowej albo trzonów kręgów lędźwiowych. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz odkaża miejsce wkłucia i znieczula je (dziecko jest wprowadzane w stan znieczulenia ogólnego przez anestezjologa). Podczas znieczulania pacjent może odczuwać niewielki ból. Po kilku minutach do jamy szpikowej wprowadza jest igła, i za pomocą przyłączonej do igły strzykawki pobierana niewielka ilość miazgi krwiotwórczej. Sam moment pobrania szpiku jest bardzo bolesny – można nieco złagodzić ból, głęboko oddychając. Po pobraniu materiału na miejsce wkłucia zakładany jest opatrunek uciskowy albo szew chirurgiczny.

Czemu służy biopsja szpiku?

Badanie ma ostatecznie zdiagnozować niektóre choroby krwi, zwłaszcza te o podłożu rozrostowym, np. nowotwory krwi. Pobrana próbka szpiku poddawana jest tzw. rozmazom - rozprowadzana po szkle mikroskopowym, zabarwiana specjalnymi barwnikami, a następnie analizowana. Lekarz zwraca uwagę na rodzaje i liczbę komórek szpiku, określając tak zwany mielogram, czyli udział procentowy różnych komórek. Analizując próbkę, szuka w szpiku również tych komórek, których być w nim nie powinno, np. nowotworowych.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak wygląda pobranie szpiku? Jak wygląda pobranie szpiku?

Myślisz o tym, żeby zostać dawcą? Sprawdź jak wygląda technika pobrania szpiku?

Guzek tarczycy – kiedy konieczna jest operacja?

Tarczyca to gruczoł, który potrafi nieźle "narozrabiać" w naszym organizmie, gdy jego czynności są zakłócone. A dzieje się tak, gdy na tarczycy pojawiają się guzki. Większość guzków nie wymaga...

Dlaczego NATALIA KUKULSKA nawołuje kobiety do regularnych badań, a zwłaszcza cytologii? Jak wygląda PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY? Dlaczego NATALIA KUKULSKA nawołuje kobiety do regularnych badań, a zwłaszcza cytologii? Jak wygląda PROFILAKTYKA RAKA SZYJKI MACICY?

W pierwszej kolejności kobiety powinny myśleć o swoim zdrowiu po to, żeby móc dbać dalej o zdrowie całej rodziny - apeluje Natalia Kukulska do polskich dziewczyn i kobiet. Przyznaje, że gdy była...

Aktualizacja: 28.03.2012 14:52
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]
Marek Kalita - kim jest aktor i mąż Aleksandry Popławskiej? [KARIERA, RODZINA]

Marek Kalita jest nie tylko polskim aktorem teatralno- filmowym, ale ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.