porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wirusowe zapalenie płuc wywołane przez świńską grypę - jakie objawy i leczenie? Sezon na grypę trwa. Zarówno zwykła sezonowa, jak i świńska ...
Zator tętnicy: Objawy i leczenie.

Na czym polega zator tętnicy?

Na czym polega zator tętnicy?

Na czym polega zator tętnicy?

fot.: Flickr.com/Ralf
Najprościej mówiąc zator tętnicy to nagłe przerwanie przepływu krwi, do którego dochodzi wskutek zatkania wnętrza (światła) naczynia ciałem stałym. Zwykle jest to skrzeplina lub blaszka miażdżycowa.

Zatory najczęściej tworzą się w okolicy rozgałęzienia dużych tętnic. Przyczyną powstania zatoru jest najczęściej wada zastawki dwudzielnej, migotanie przedsionków lub zawał mięśnia sercowego.

>>> Zakrzepica żył - dlaczego jest groźna, czy można się przed nią ustrzec? [KLIKNIJ]

Zator tętnicy - jakie objawy?

Chory odczuwa nagły i silny ból w kończynie – ręce lub nodze. Towarzyszą temu zaburzenia czucia, ograniczona możliwość poruszania nią. Poniżej miejsca, w którym doszło do zatoru skóra jest blada i zimna. Wyraźnie różni się od reszty ciała, co świadczy o znacznym niedokrwieniu. W miarę upływu czasu skóra sinieje i może dojść do rozwoju zgorzeli. Innym objawem jest brak tętna na tętnicach obwodowych kończyny oraz zapadnięcie się żył powierzchownych. Na podstawie takich objawów lekarz może dokonać pierwszego rozpoznania. Ale niezwykle ważne jest również uzyskanie od chorego informacji czy cierpi on na choroby serca lub też inne schorzenia, które mogą się przyczyniać do powstania tzw. materiału zatorowego. Materiałem zatorowym może być oderwana od ścian naczyń blaszka miażdżycowa, guzy tworzące się w naczyniach, np. z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jakie leczenie?

Leczenie jest uzależnione jest od stopnia niedokrwienia. Często stosuje się leczenie chirurgiczne polegające na zastosowaniu cewników Fogartyego, które umożliwiają usunięcie zatoru. Następnie choremu podaje się leki fibrynolityczne lub heparyny drobnocząsteczkowe oraz preparaty rozszerzające naczynia. Po wyprowadzeniu chorego z ostrego stanu, konieczne jest podawanie leków przeciwkrzepliwych. Dzięki temu pacjent jest chroniony przed kolejnymi zatorami. Ważne jest także leczenie choroby podstawowej, odpowiednia dieta oraz codzienna porcja ruchu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 14:52
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]
Kamil Pawelski, Ekskluzywny Menel – kim jest? [ZDJĘCIA]

Ekskluzywny Menel jest dobrze zapowiadającym się męskim blogerem. Styl, który ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.