porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Glemp zmarł na RAKA PŁUC. Co musisz wiedzieć o objawach, diagnostyce i leczeniu nowotworów płuc? Józef Glemp przez rok walczył ze złośliwym rakiem płuc. Jakie ...

Nadciśnienie tętnicze - pierwsze objawy. Co może świadczyć o tym, że masz nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze rozwija się powoli i nie zawsze chory ma świadomość, że na nie choruje. Jesteś często rozdrażniony? A może cierpisz na bezsenność? Nie usprawiedliwiaj takich objawów nadmiarem obowiązków. Idź do lekarza i poproś o zbadanie ciśnienia tętniczego. Być może masz nadciśnienie. Co może na to wskazywać?

 Jest wiele przyczyn, które decydują o rozwoju nadciśnienia tętniczego. U podstaw choroby często leży styl życia:

 • nadużywanie soli kuchennej,

 • palenie papierosów,

 • przewlekły stres,

 • miażdżyca tętnic,

 • schorzenia nerek i serca,

 • zaburzenia hormonalne,

 • choroby mózgu,

 • częste infekcje

 • zatrucie ołowiem, kadmem.

Skłonność do nadciśnienia można także odziedziczyć.Niezależnie jednak od przyczyny, początkowo, nawet przez wiele lat, nadciśnienie nie daje żadnych objawów. U innych osób występują różne niejasne objawy, zwykle tak słabe że są bagatelizowane.

Nadciśnienie - objawy niecharakterystyczne:

 1. Ucisk w głowie – pojawia się okazjonalnie i zwykle ma charakter tępego bólu. Może też występować ostry i krótkotrwały ból, jak ukłucie szpilką. Najbardziej charakterystycznym objawem rozwijającego się nadciśnienia tętniczego są poranne bóle, które występują z tyłu głowy (w okolicy potylicy).

 2. Zawroty głowy – zwykle trwają bardzo krótko i nie powodują utraty równowagi. Ale często towarzyszą im dokuczliwe szumy uszne i mroczki przed oczami, które można „widzieć” nawet przez kilkanaście minut.

 3. Zmęczenie – to charakterystyczne dla nadciśnienia może pojawiać się sporadycznie lub występować stale, niezależnie od długości wypoczynku. Poza tym, można też zaobserwować ogólny spadek sprawności fizycznej i psychicznej, często połączony z brakiem koncentracji.

 4. Krwawienie z nosa – jest naturalną obroną organizmu przed wysokim ciśnieniem. Rzadko jednak łączymy je ze schorzeniem układu krwionośnego. Zwykle takie krwawienia tłumaczymy ogólnym osłabieniem organizmu.

 5. Zaburzenia snu – występują w różnej formie i z różną częstotliwością. Niekiedy mamy trudności z zasypianiem, które tłumaczymy stresującą pracą. U innych osób nadciśnienie może mieć postać przedwczesnego budzenia się. Niedostatek snu w istotny sposób wpływa na rozwój chronicznego zmęczenia i brak koncentracji.

 6. Nerwowość – objawia się nadmiernym pobudzeniem, ciągłym rozdrażnieniem i podenerwowaniem, a nawet nieusprawiedliwionymi wybuchami agresji. Zlekceważenie takich objawów dość szybko prowadzi do pogłębienia choroby.

 7. Dolegliwości serca – przy nadciśnieniu odczuwa się wyraźne łomotanie serca, uczucie ucisku lub ciasnoty w jego okolicy. Czasem choremu przeszkadza nie tylko dopasowane ubranie, ale nawet koc, którym jest przykryty. Takie dolegliwości mogą trwać krótko lub tez utrzymywać się przez wiele dni, a nawet tygodni.

 8. Duszność – napady duszności występują zazwyczaj podczas wysiłku fizycznego, w chwili silnego zdenerwowania lub po ważnych przeżyciach psychicznych.

Wymienione objawy mogą pojawiać się także przy innych schorzeniach, dlatego nazywa się je niespecyficznymi dla nadciśnienia tętniczego. Można jednak przyjąć, że im więcej takich objawów obserwujemy u siebie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze. Warto zatem sprawdzić, czy nasze ciśnienie jest w normie (to idealne to 120/80), bo gdy objawy zaczną się na siebie nakładać, może być zbyt późno na zniwelowanie strat jakie z tego powodu poniósł organizm.

Nadciśnienie - leczenie bez leków

Rozwój nadciśnienia tętniczego, ale tylko w początkowej fazie choroby, można powstrzymać zmieniając styl życia. Co należy robić? Przede wszystkim zacząć się ruszać. Zrezygnować z palenia papierosów, tłuszczu zwierzęcego, nadmiaru soli, pozbyć się zbędnych kilogramów, nauczyć się rozładowywać stres i odpoczywać, kiedy jest na to czas. O tym, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze często dowiadujemy się przypadkowo, np. u okulisty, do którego idziemy, bo gorzej widzimy. Gdy lekarz zbada dno oka, nie ma wątpliwości, że to nadciśnienie.

Nadciśnienie - zacznij się leczyć!

Jeżeli nie leczymy nadciśnienia, dość szybko dojdzie do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w sercu i oczach. Nadciśnienie samo nie ustąpi, nie zniknie. Kto ma nadciśnienie musi systematycznie przyjmować leki, które będą je obniżały. Po podaniu leków, ciśnienie tętnicze często wraca do normy, ale to nie powód, aby odstawiać leki. Ten błąd popełnia wielu pacjentów uważając, że skoro ciśnienie jest w normie, nie ma sensu dalej przyjmować leków. To nie tak – ciśnienie jest w normie tylko dlatego, że zażywamy leki.

Dlaczego warto obniżać ciśnienie tętnicze?

Jeżeli przez wiele lat w organizmie utrzymuje się ciśnienie krwi nawet na nieznacznie podwyższonym poziomie, naczynia krwionośne ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. Dotyczy to także naczyń odżywiających wiele ważnych narządów, takich jak oczy, nerki czy mózg.

To właśnie dlatego o nadciśnieniu tętniczym dowiadujemy się przypadkowo. Czasem od okulisty, czasem od neurologa lub wtedy, gdy pojawiają się problemy z nerkami czy potencją. Najgorszy scenariusz to ten, gdy o nadciśnieniu dowiadujemy się, gdy dopadnie nas zawał lub udar mózgu. U chorych na nadciśnienie zawał serca występuje 3-5 razy częściej, a wylew krwi do mózgu 4 razy częściej niż u osób zdrowych. Dlatego, nawet wtedy, gdy nic nie dolega, warto chociaż raz w roku zmierzyć sobie ciśnienie krwi, aby mieć pewność, że układ krwionośny pracuje bez zarzutu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dlaczego dobrze mieć wolny puls? Dlaczego jest lepiej, gdy serce wolniej bije?

Czy wiesz, że im wolniej bije twoje serce, tym masz większe szanse na uniknięcie zawału serca? To nie żart. Potwierdziły to badania naukowe o wdzięcznej nazwie BEATIFUL, przeprowadzone w 33 krajach...

Nadciśnienie złośliwe – co to jest? Nadciśnienie złośliwe – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to powszechne schorzenie we wszystkich krajach uprzemysłowionych na świecie. Szacuje się, że występuje ono u 28-30 procent ludzi. Sprzyja mu dieta bogata w tłuszcz i...

Jak się objawia migotanie przedsionków serca?

Przypadłość tę zalicza się do zaburzeń rytmu serca. Migotanie przedsionków, podobnie jak migotanie komór jest szczególną formą częstoskurczu.

Aktualizacja: 11.05.2015 13:32
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?
Laureaci nagrody Kapuścińskiego: Swietłana Aleksijewicz i Michał Olszewski: Kim są?

Nagroda Kapuścińskiego została wręczona laureatom na Warszawskich Targach Książki. Statuetki ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.