porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza? Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze ...
Domowe sposoby na nadwrażliwe zęby: jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów? Co robić, by kontakt ze słodkim lub zimnym nie wywoływał bólu?

NADWRAŻLIWE ZĘBY. Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów? Jak pielęgnować nadwrażliwe zęby?

NADWRAŻLIWE ZĘBY. Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów? Jak pielęgnować nadwrażliwe zęby?

Jak pielęgnować nadwrażliwe zęby?

fot.: jdurham123/sxc.hu
Dotkliwy ból podczas picia gorącej kawy, kwaśnego soku, jedzenia lodów – to typowe objawy nadwrażliwości zębów. Każdy posiłek staje się wtedy udręką, więc trzeba temu szybko zaradzić. Oto nasze sprawdzone sposoby na nadwrażliwe zęby!

Co poradzić na nadwrażliwe zęby?

Zlikwidowanie nadwrażliwości zębów zwykle jest dość proste, a opiera się głównie na prawidłowej pielęgnacji zębów. Oto, na co trzeba zwrócić uwagę, by przyjemności smakowe nie wiązały się z bólem.

Do nadwrażliwych zębów specjalna pasta...

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, przede wszystkim kup pastę przeznaczoną specjalnie do zębów nadwrażliwych lub inną, ale o niskim poziomie ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności). Jeśli na opakowaniu nie ma podanego wskaźnika, po prostu rozetrzyj odrobinę pasty w palcach. Gdy wyczujesz w niej drobinki, zmień ją na łagodniejszą.

Pasta powinna zawierać związki fluoru (np. aminofluorek, fluorek cynawy), które zamykają kanaliki zębiny. Pożądanym składnikiem są też związki potasu (np. azotan lub cytrynian potasu), zmniejszające wrażliwość zakończeń nerwowych na bodźce bólowe.

...i specjalna technika mycia

Jeżeli masz nadwrażliwe zęby, zmień szczoteczkę na miękką i używaj jej delikatnie. Myj zęby 2 razy dziennie, ruchami wymiatającymi – od dziąseł do korony zęba. Pamiętaj, że szczotkowanie w kierunku poziomym kaleczy dziąsła i odsłania szyjki zębowe.

Nie myj zębów bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych czy wypiciu napojów gazowanych lub kwaśnych soków, bo są one wtedy pozbawione warstwy ochronnej i szczotkowanie może doprowadzić do ścierania szkliwa. Odczekaj więc około godziny albo najpierw wypłucz usta wodą lub płukanką z fluorem.

Używaj także nici dentystycznych, żeby dokładnie oczyścić wszystkie zakamarki między zębami, a na koniec – płynu do płukania ust zmniejszającego nadwrażliwość zębów.

Po jakim czasie będzie poprawa?

Wymienione tu zabiegi łagodzą nadwrażliwość zębów zwykle w ciągu 2-3 tygodni. Proces ten możesz nieco przyśpieszyć, przedłużając kontakt pasty z zębami. W tym celu rozsmaruj trochę pasty na swych nadwrażliwych zębach tuż przed snem i zostaw na noc. Jeszcze lepsze efekty przyniesie zastosowanie specjalnego żelu do nadwrażliwych zębów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów? Czym jest i jak leczyć nadwrażliwość zębów?

Ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy co czwartej dorosłej osoby. Mówimy, czym jest nadwrażliwość zębów i jak sobie z nią poradzić.

Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe? Dlaczego zęby stają się nadwrażliwe?

Kiedy jesz lub pijesz zimne, gorące, kwaśne lub słodkie pokarmy i napoje, a nawet, gdy wdychasz chłodne powietrze ustami, czujesz przeszywający ból zębów? Możesz cierpieć na nadwrażliwość. To...

NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów NADWRAŻLIWE ZĘBY: jak o nie dbać? 10 przykazań dla nadwrażliwych zębów

Nadwrażliwość zębów to przypadłość, z którą można żyć – trzeba jednak stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nadwrażliwe zęby trzeba często, lecz ostrożnie myć, odstawić papierosy,...

Aktualizacja: 22.05.2013 14:24
Autor: Anna Guttman
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marcin Wójcik: kim jest autor książki W rodzinie ojca mego?

Marcin Wójcik napisał  książkę w "W rodzinie ojca mego", która ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.