porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHOROWAŁAM NA RAKA - CZY BĘDĘ MATKĄ? Czy po chemioterapii i leczeniu onkologicznym można zajść w ciążę?
CHOROWAŁAM NA RAKA - CZY BĘDĘ MATKĄ? Czy po chemioterapii i leczeniu onkologicznym można zajść w ciążę? Na nowotwory narządów rodnych choruje coraz więcej młodych kobiet, które ...
Objawy niedoboru żelaza. Jakie produkty są najlepszym źródłem żelaza?

Niedobór żelaza - jak rozpoznać jego objawy?

Żelazo jest konieczne do produkcji hemoglobiny i transportowania tlenu do każdej komórki ciała. Niedobór żelaza może być więc groźny dla naszego zdrowia. Jak rozpoznać objawy niedoboru żelaza w organizmie? Co jest najlepszym źródłem żelaza?

Żelazo jest konieczne do produkcji hemoglobiny (czerwony barwnik krwi) i transportowania tlenu do każej komórki naszego ciała. Jeśli więc ciągle czujemy zmęczenie i osłabienie, może to oznaczać, że w naszej codziennej diecie brakuje właśnie żelaza.

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie organizmu na żelazo?

Do normalnego funkcjonownia zdrowy mężczyzna potrzebuje około 10 mg żelaza na dobę. Natomiast kobieta powinna codziennie dostarczać organizmowi prawie dwa razy więcej tego pierwiastka (do 20 mg). Taka ilość żelaza jest konieczna szczególnie w czasie miesiączki i tuż po niej. Jeszcze więcej żelaza, aż do 30 mg dziennie, powinny dostarczać swojemu organizmowi kobiety w ciąży i karmiące piersią. Z tego właśnie powodu żelazo nazywane jest kobiecym pierwiastkiem.

Czym się objawia niedobór żelaza w organizmie?

Niedobór żelaza w organizmie to przede wszystkim niedokrwistość czyli anemia. Z powodu braku żelaza odczuwamy spadek sprawności fizycznej, możemy mieć problemy z koncentracją, odczuwać ciągłe zmęczenie; mogą się też zdarzać zawroty głowy. Sygnałem będzie też bladość skóry i większa wrażliwość na ból. O niedoborze żelaza w codziennej diecie świadczyć może również łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów.

Jakie produkty są najlepszym źródłem żelaza?

Jeśli nasz organizm potrzebuje żelaza, powinniśmy sięgnąć po produkty obfitujące w ten pierwiastek. Najlepszym źródłem żelaza są produkty zwierzęce (organizm człowieka jest w stanie wchłonąć około 25% zawartego w nich żelaza). Do jadłospisu należy więc wprowadzić wątróbkę, chude czerwone mięso, tłuste ryby oraz żółtka jaj.

Cennym źródłem żelaza są też warzywa i owoce, jednak w tym przypadku nasz organizm wchłania jedynie około 5% tego pierwiastka. Sporo żelaza dostarczą rośliny strączkowe, szczególnie zielona fasolka szparagowa. Bogate w żelazo są również zielone, świeże warzywa jak papryka, brokuły, szpinak czy natka pietruszki oraz suszone figi i morele.

Warto wiedzieć, że łącząc warzywa i owoce zawierające żelazo z produktami bogatymi w witaminę C, można zwiększyć stopień wchłaniania tego pierwiastka przez organizm.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]
Robert Leszczyński nie żyje. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Robert Leszczyński nie żyje - ta wiadomość zasmuciła wiele osób nie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.