porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak możesz zarazić się grzybicą? Osoby otyłe, z cukrzycą są częściej atakowane przez drożdżaki. Grzybicą ...
Obrzęki powstające na ciele mogą sygnalizować różne schorzenia

Obrzęki: objawy i przyczyny powstawania

Obrzęki to często pierwszy sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Opuchlizna, która pojawia się np. po urazie nie jest groźna dla zdrowia. Ale obrzęki, które regularnie tworzą sie wokół kostek mogą świadczyć o niedomaganiu układu krwionośnego.

Obrzęk powstaje, gdy w organizmie gromadzi się nadmierna ilość wody. Warto zatem wiedzieć, co może sygnalizować obrzęk powstający w konkretnych rejonach naszego ciała.

Worki pod oczami

Mogą świadczyć o niehigienicznym trybie życia – zbyt słonym jedzeniu, nadużywaniu alkoholu, za małej ilości snu. Opuchlizna, która pojawia się po użyciu nowego kremu czy tuszu sugeruje reakcję alergiczną. U osób otyłych pod oczami może się odkładać tkanka tłuszczowa, która nie jest typowym obrzękiem, chociaż wygląda tak samo. Gdy worki pod oczami występują razem z puchnięciem dłoni i nóg, które nie znika po nocnym wypoczynku - mogą źle pracować nerki.

Opuchnięta twarz

Nagły obrzęk i ból w okolicy policzka lub pod żuchwą oraz mniejsze wydzielanie śliny może świadczyć o kamicy ślinianek. Opuchlizna na twarzy, która pojawia się razem z puchnięciem języka, podniebienia, warg zwykle bywa skutkiem reakcji alergicznej na jedzenie lub ukąszenie owada. Gdy puchnie twarz i powieki – może to świadczyć o niedoczynności tarczycy.

Opuchnięta szyja

Powiększone węzły chłonne w okolicach szyi zwykle świadczą o rozwijającej się infekcji, chorobie gardła, zakażeniu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Źródłem obrzęku mogą być też chore zęby, dziąsła, nos, zatoki, uszy oraz choroby zakaźne, np. odra, ospa, żółtaczka. Kolejny powód to choroby nowotworowe układu limfatycznego.

Obrzmiałe piersi

 To jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub zaburzeń hormonalnych. Objawy takie mogą się też pojawiać u pań, które od niedawna biorą tabletki antykoncepcyjne.

Opuchnięty i powiększony brzuch

Jeśli pojawia się przed miesiączką jest skutkiem normalnych zmian hormonalnych. Jeśli zwiększonemu obwodowi talii towarzyszą zaburzenia trawienia – mogą świadczyć o patologicznym gromadzeniu się gazów w jelitach.

Opuchlizna stawów

Opuchlizna może się pojawić po przeciążeniu stawów zbyt ciężką pracą. Gdy obrzęk występuje razem z bólem i poranną sztywnością stawów, należy sprawdzić - poprzez badania - czy nie jest to objaw reumatoidalnego zapalenia stawów.

Obrzęki kolan

Jeżeli opuchliźnie towarzyszy nasilający się w czasie ból przyczyną dolegliwości może być zapalenie kaletki maziowej rzepki. Gdy opuchlizna pojawia się w dole podkolanowym może sugerować torbiel Bakera. Obrzęk pod rzepką, w miejscu gdzie rozpoczyna się piszczel i ból mogą być prowokowane przez chorobę Osgooda-Schlattera, czyli jałową martwicę guzowatości kości piszczelowej (dotyczy zwykle młodych ludzi).

Opuchnięte kostki i bolące łydki

Jeżeli opuchlizna pojawia się kilka dni przed miesiączką jest związana z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli stopy puchną podczas długiej podróży lub w upalne dni przyczyną są chwilowe zaburzenia krążenia. Opuchlizna wokół kostek może być spowodowana przyjmowaniem leków na nadciśnienie tętnicze oraz tabletek antykoncepcyjnych. Wieczorna opuchlizna kostek może sugerować początek choroby żylakowej. Gdy do tych objawów dołączy duszność, nocny suchy kaszel to sygnał, że niedomaga serce. W takim przypadku opuchlizna występuje symetrycznie na obu kostkach i łydkach. Opuchlizna łydek może też świadczyć o nadczynności tarczycy.

Obrzmiały paluch stopy

Gdy skóra na paluchu jest zaczerwieniona, napięta i gorąca, pojawia się ostry ból, należy sprawdzić czy przyczyną dolegliwości nie jest dna moczanowa.

Obrzęk po urazie

 Przy lekkim skręceniu stawu skokowego zwykle równomiernemu obrzękowi towarzyszy ból przy stąpaniu. Jeśli dodatkowo pojawia się coś w rodzaju przeskakiwania w stawie, uraz jest poważniejszy. Jeszcze gorzej, gdy pojawi się zasinienie, które świadczy o silnym wylewie i uszkodzeniu torebki stawowej.

Obrzęki w ciąży

Obrzęki nasilają się w drugiej połowie ciąży, wieczorem, po wysiłku fizycznym. Występują w okolicach kostek, stóp, rąk niekiedy pod oczami i na twarzy. Ustępują po nocnym odpoczynku. Jeśli towarzyszy im podwyższone ciśnienie, białkomocz – mogą być zapowiedzią zatrucia ciążowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Punktowe testy skórne - jak z ich pomocą diagnozuje się alergię? Punktowe testy skórne - jak z ich pomocą diagnozuje się alergię?

Podejrzewasz, że dziecko ma alergię? Można to potwierdzić m.in. z pomocą punktowych testów skórnych.

Czym jest immunoterapia alergenowa?

Odczulanie to metoda pozwalająca skutecznie walczyć z alergią. Na czym polega i kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

ALERGIA. Miasto, czy wieś? Gdzie gorzej czuje się alergik? ALERGIA. Miasto, czy wieś? Gdzie gorzej czuje się alergik?

Nie wieś i pylące tam trawy oraz drzewa, ale miasto jest grożniejsze dla alergika. Tak przynajmniej uważają naukowcy. Przeczytaj, dlaczego.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:15
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA
Krzysztof Ziemiec – kim jest? KARIERA, RODZINA

Uwielbiany przez widzów prezenter Wiadomości TVP, doświadczony dziennikarz - Krzysztof Ziemiec ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.