porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Leczenie nadciśnienia. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi krok po kroku?
Leczenie nadciśnienia. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi krok po kroku? Nadciśnienie tętnicze dotyka dziś coraz większej liczby osób. Podstawą jego ...
O odmrożenia najłatwiej podczas wypadu na narty. Wystarczy kilkadziesiąt minut bez odpowiedniej ochrony dłoni i z królowej stoku na zawsze zamienisz się w różanopalcą boginię

Odmrożenia. Domowe sposoby na odmrożenie i odmroziny. Co na zaczerwienione ręce?

Czerwone lub zaczerwienione dłonie po wejściu z dworu do pomieszczenia mogą świadczyć o ich odmrożeniu. Mówimy, jak zapobiegać odmrożeniom i jakie są skuteczne domowe sposoby na odmrożenia.

Odmrożenia rąk czy twarzy mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy dłuższa podróż wyciągiem narciarskim w nieodpowiednich rękawiczkach lub bez czapki i problem gotowy. Miejsca szczególnie narażone na odmrożenia to: nos, uszy, policzki, a także palce rąk i stóp. Jeśli zamierzasz przez dłuższy czas przebywać na dworze zimą, szczególnie, gdy panują doskwierające mrozy, musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Stok narciarski to nie rewia mody, nie zapomnij zabrać ze sobą ciepłej odzieży, zwłaszcza grubych rękawic, i specjalnych ogrzewaczy dłoni (niewielkich torebek z tworzywa sztucznego wytwarzających ciepło).

Odmroziny i odmrożenia – co to takiego?

Odmroziny to sine lub sinoczerwone plamy na skórze pojawiające się zimą głównie na rękach i łydkach, a będące konsekwencją długotrwałego wystawiania ciała na chłodne, wilgotne powietrze (niekoniecznie mróz). Skóra w takich miejscach wykazuje skłonność do pękania i owrzodzeń, a leczenie może trwać nawet kilka lat. Odmrożenia z kolei pojawiają się zawsze na skutek działania niskiej temperatury. Stopień odmrożeń zależy od czasu, w jakim przebywaliśmy na mrozie i tego, jak niska panowała wówczas temperatura.

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach dłoni i stóp

Jeśli zauważysz na rękach lub twarzy zaczerwienie z lekko sinawym odcieniem to znak, że należy przywrócić w tych częściach krążenie krwi. Jak najszybciej udaj się do ciepłego pomieszczenia i spróbuj ogrzać odmrożone miejsca – nigdy nie rób jednak tego gorącą wodą. Na początku włóż odmrożoną rękę lub nogę do chłodnej wody, o temperaturze ok. 25° C (możesz też przyłożyć kompres), a następnie powoli zwiększaj temperaturę kąpieli.

Domowe sposoby na odmrożenia

Jeśli nabawiłeś się już odmrożeń, tzn. zaczerwienienie dłoni czy stóp nie ustępuje i nasila się po wejściu do ciepłego pomieszczenia, powinieneś zastosować jedną z domowych kuracji. Możesz zanurzać odmrożone dłonie raz w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu, raz w zimnej, z dodatkiem ałunu (do kupienia w aptekach) lub stosować kąpiele w naparze z rumianku i nagietka. Odmrożone dłonie należy też intensywnie natłuszczać, wykorzystaj na przykład olejek różany, rokitnikowy lub dziurwacowy, a na odmroziny i przewlekłe zaczerwienienie rąk stosuj napar z kory dębu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak sobie pomóc przy odmrożeniach?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
MRÓZ a ZDROWIE. Jakie są plusy i minusy mrozu? MRÓZ a ZDROWIE. Jakie są plusy i minusy mrozu?

Czy mróz, przeszywający cię niemal do szpiku kości i sprawiający, że nie masz ochoty rano wyściubić nosa spod kołdry, ma jakieś plusy? Okazuje się, że tak i to niemało! Przeczytaj!  

Aktualizacja: 10.01.2013 00:19
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Andrzej Bargiel?

Himalaista, narciarz wysokogórski, biegacz. Rywalizuje z najlepszymi i ma w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.