porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Infekcje miejsc intymnych - pierwsza pomoc - jak złagodzić objawy? Swęczenie, pieczenie, dyskomfort podczas stosunku oraz obfite upławy to oznaki ...
Osocze bogatopłytkowe stanowi wielki potencjał dla naprawy tkanek w trakcie procesu gojenia, dzięki tzw. czynnikom wzrostu, które szczególnie wpływają na odbudowę mięśni i ścięgien.

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii i sporcie. Jakie urazy sportowe leczy się osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) w ortopedii wykorzystywane jest od lat w celu przyspieszenia procesu naprawy chrząstki, wzrostu kości i regeneracji ścięgien. Przy jego pomocy leczy się łokieć tenisisty czy urazy kolan. Co sprawia, że rola osocza bogatopłytkowego w ortopedii rośnie?

Koncentrat osocza (osocze bogatopłytkowe) można stosować zawsze, gdy celem jest przyspieszenie procesów gojenia, zarówno w trakcie planowych zabiegów operacyjnych, np. rekonstrukcji więzadła krzyżowego, jak i urazów sportowych np. uszkodzenia chrząstki oraz przewlekłych dolegliwości, np. łokieć tenisisty.

Czynniki wzrostu pomocne przy leczeniu urazów

  • transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b: wspomaga wzrost matrycy pomiędzy komórkami;

  • płytkowy czynnik wzrostu PDGF: stymuluje wzrost naczyń krwionośnych, replikację komórek i naskórkowanie;

  • naskórkowy czynnik wzrostu EGF: stymuluje wzrost i różnicowania komórek, tworzenie kolagenu;

  • czynnik wzrostu fibroblastów FGF: stymuluje powstawanie naczyń krwionośnych i wspomaga wzrost komórek specjalistycznych.

Leczenie ortopedyczne z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

W zależności od jednostki chorobowej, podczas niektórych zabiegów z wykorzystaniem PRP wskazane jest podanie preparatu pod kontrolą USG. Szczególnie istotne wydaje się to u pacjentów z entezopatią rozścięgna podeszwowego (ostrogą piętową), ponieważ rozścięgno otoczone jest obfitą tkanką tłuszczową. U pacjentów z łokciem golfisty oraz tenisisty wystarcza badanie palpacyjne, a miejscem podania najczęściej jest punkt największej bolesności.

Etapy postępowania po podaniu koncentratu bogatopłytkowego

  • unieruchomienie kończyny

  • wizyta kontrolna - 7-10 dzień po podaniu koncentratu bogatopłytkowego

  • wizyta w 3-4 tygodniu po podaniu PRP

Jeśli efekt leczenia nie jest wystarczająco zadowalający możliwe jest skierowanie pacjenta na odpowiednią rehabilitację.
Większość pacjentów przez pierwsze kilka dni w miejscu podania koncentratu bogatopłytkowego zgłasza bardzo silne dolegliwości bólowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie przeciwbólowe (wg. zaleceń lekarza prowadzącego).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy osocze bogatopłytkowe powstrzymuje wypadanie włosów? Sprawdź, czy osocze to sposób na łysienie

Wypadające włosy, łysienie to problem, który dotyczy obu płci bez względu na wiek. Obecnie jako najskuteczniejszą w leczeniu problemu, uznaje się mezoterapię osoczem bogatopłytkowym (PRP)...

Aktualizacja: 07.06.2013 14:31
Autor: ap
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ryszard Petru - kim jest? KARIERA, RODZINA

Ryszard Petru głośno zaznaczył w mediach swoją obecność, gdy w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.