porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
SPIROMETRIA - co to za badanie, jakie choroby wykrywa? Masz zadyszką i kaszel, a do tego palisz papierosy - nie czekaj, tylko zbadaj płuca! Badanie spirometryczne jest pewnym, prostym i tanim sposobem rozpoznania Przewlekłej Obturacyjnej ...
Przy okazji Światowego Dnia Spirometrii - 27 czerwca - Polskie Towarzystwo Chorób Płuc koordynuje bezpłatne badania spirometryczne w prawie 100 ośrodkach na terenie całej Polski.

POCHP - co to jest za choroba? Jakie są jej przyczyny i objawy?

Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc cierpi na świecie ok. 210 mln ludzi - w Polsce choroba ta dotyczy ok. 2 mln osób (niestety,rozpoznawana jest jedynie u co trzeciej!). POChP jest czwartą, a wkrótce będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. Na świecie na POChP umiera około 3 milionów ludzi rocznie, a w Polsce około 14 tys. chorych. To zdecydowanie za dużo!

Wielu pacjentów lekceważy sygnały choroby i zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium POChP, objawiającym się ciężką niewydolnością oddychania. Spirometria pozwala wykryć wcześnie chorobę, zanim jeszcze pojawią się pierwsze dolegliwości. POChP to ogólny termin określający takie choroby, jak rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powodują niecałkowicie odwracalne zwężenie dróg oddechowych. Choroba ta wpływa przede wszystkim na płuca i zdolność oddychania, która wymaga więcej energii i wysiłku niż zwykle.

Objawy, takie jak zadyszka czy kaszel, stopniowo się nasilają i mogą poważnie pogorszyć jakość życia.

Co wywołuje POChP?

Wśród chorych na POChP, 85-90% to obecni lub byli palacze tytoniu. Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: wdychanie szkodliwych gazów i pyłów podczas palenia biernego lub wdychanie zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego w miejscach pracy lub miejscach zamieszkania. POChP rozwija się bardzo podstępnie. Przez wiele lat chory nie zdaje sobie sprawy, że jego płuca są powoli niszczone.

Objawy POChP

Choroba rozpoczyna się nietypowymi objawami, takimi jak:

  • kaszel
  • kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny
  • duszność (brak tchu, zadyszka) - najpierw podczas dużych wysiłków, potem mniejszych, aż do braku tchu w trakcie mycia się, ubierania, jedzenia i niemożności zrobienia kilku kroków po mieszkaniu.

Jak POChP wpływa na organizm?

Wpływ POChP na organizm pacjenta zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli ma ona łagodny lub umiarkowany przebieg, chory może odczuć zwiększoną trudność przy chodzeniu, wykonywaniu ćwiczeń fizycznych czy noszeniu zakupów. W zaawansowanej postaci choroby, duszność może się pojawiać podczas takich czynności, jak ubieranie się, kąpiel, a nawet czesanie. W przypadku zaostrzenia choroby może być konieczna hospitalizacja, by lekarze mieli możliwość kontrolowania symptomów i włączenia właściwego leczenia. Tak jak inne przewlekłe choroby wpływające na codzienne czynności, POChP może powodować problemy emocjonalne. Depresja, smutek, poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem, bądź lęk i panika to częste emocjonalne skutki uboczne POChP.

Niezbędne badania

Spirometria jest podstawowym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym wykryć POChP, zanim pojawią się pierwsze dolegliwości. Badanie pozwala na ocenę wydolności płuc, stopnia zaawansowania choroby oraz tempa jej progresji.

- Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie oraz porzucenie nałogu palenia tytoniu daje szansę na zahamowanie postępu choroby oraz na znaczne ograniczenie powikłań z nią związanych – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska–Malinowska z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc. Jednak żadna ze znanych obecnie metod leczenia POChP nie prowadzi do jej wyleczenia. Zwężanie się oskrzeli i niszczenie pęcherzyków płucnych stale postępuje zmniejszając powierzchnię wymiany gazowej w płucach i ewentualnie prowadząc do wystąpienia znacznego spadku poziomu tlenu we krwi i wzrostu dwutlenku węgla, innymi słowy - przewlekłej niewydolności oddychania. Cechy tego schorzenia pojawiają się zazwyczaj u chorych z ciężką i bardzo ciężką postacią POChP. W takich sytuacjach należy rozważyć potrzebę domowego leczenia tlenem (DLT).

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak leczyć zaburzenia oddychania? Jak leczyć zaburzenia oddychania?

Leczeniem zaburzeń oddychania powinien zająć się lekarz. Przyczyn problemów z oddychaniem może być wiele - m.in. astma, alergia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli lub płuc, czy...

SPIROMETRIA - co to za badanie, jakie choroby wykrywa? Masz zadyszką i kaszel, a do tego palisz papierosy - nie czekaj, tylko zbadaj płuca!

Badanie spirometryczne jest pewnym, prostym i tanim sposobem rozpoznania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POCHP) we wczesnym stadium. Nieprawidłowy wynik badania spirometrycznego jest...

Gdzie do SANATORIUM powinny jechać osoby z CHOROBAMI UKŁADU ODDECHOWEGO?

Pobyt w sanatoriach specjalizujących się w chorobach układu oddechowego znacznie poprawia komfort życia kuracjuszy. A to dlatego, że po zabiegach duszności i uporczywy kaszel mogą ustąpić nawet na...

Aktualizacja: 27.06.2012 14:24
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]
Jan "Kyks" Skrzek - kim był? [KARIERA, RODZINA]

Dzisiaj odbył się pogrzeb muzyka Jana "Kyksa" Skrzeka. Został on ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.