porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Nowotwory kobiece - regularnie odwiedzaj ginekologa i rób badania ginekologiczne! Im wcześniej wychwycisz chorobe, tym masz większe szanse na wyleczenie raka jajnika!

Rak jajnika - co to za nowotwór? Jakie są pierwsze objawy?

Na raka jajnika zmarła pierwsza żona Pierce'a Brosnana, a także córka aktora Charlotte Brosnan. Obydwie zmagały się z nowotworem w wieku 40 lat. Co to jest za choroba - rak jajnika? Jakie są pierwsze objawy?

Rak jajnika to choroba nowotworowa, w której komórki rakowe obecne są w jednym lub dwu jajnikach. Komórki nowotworowe rozmnażają się w sposób nieprawidłowy tworząc guz nowotworowy, który może zagrażać innym tkankom i powodować przerzuty.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka jajnika?

Nie są znane wszystkie przyczyny powstania raka jajnika, jednak wiadomo jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania. I są to:

Rak jajnika - pierwsze objawy

Niestety na poczatku rozwoju rak jajnika nie daje objawów, dlatego jedynie w przypadku co piątej kobiety udaje się go zdiagnozować w pierwszym stadium. Objawy rozwijającego się raka jajnika są niecharakterystyczne, dlatego mogą być bagatelizowane albo mylone z nieżytem przewodu pokarmowego:

  • ból w różnych częściach jamy brzusznej i miednicy małej, 

  • uczucie pełności, 

  • przelewanie w brzuchu

  • przewlekłe dolegliwości ze strony żołądka lub jelit, 

  • zmiany w pracy układu trawiennego, 

  • objawy parcia na pęcherz moczowy, 

  • zmiany wagi, 

  • wodobrzusze

  • osłabienie organizmu.

    Jeśli zauważasz u siebie wymienione wyżej objawy, które  trwają dłużej niż 14 dni, koniecznie odwiedź ginekologa!

CHOROWAŁAM NA RAKA - CZY BĘDĘ MATKĄ? Czy po chemioterapii i leczeniu onkologicznym można zajść w ciążę?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby jajników – jakie są? Co warto wiedzieć? Choroby jajników – jakie są? Co warto wiedzieć?

Zaburzenia miesiączkowania, bóle brzucha czy nadmierne owłosienie mogą sygnalizować kłopoty z jajnikami. Nie lekceważ tych objawów, bo choroby jajników mogą pozbawić cię szansy na macierzyństwo.

Rak jajnika – badania. Jak wcześnie rozpoznać raka jajnika? Rak jajnika – badania. Jak wcześnie rozpoznać raka jajnika?

Co roku 3 tys. kobiet w Polsce zapada na raka jajnika. Szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety w okresie pomenopauzalnym. Rak jajnika jest trudny do wykrycia, ponieważ zazwyczaj objawy...

Rak jajnika: jak go wcześnie rozpoznać?

To bardzo ważne, by wykryć go wcześnie, bo od tego zależą rokowania co do skuteczności leczenia. Niestety, raka jajnika bardzo trudno wykryć na wczesnym etapie choroby.

Aktualizacja: 11.01.2014 15:12
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?
Jak zaczynał karierę Zygmunt Miłoszewski, laureat Paszportu Polityki 2014?

Zygmunt Miłoszewski - to do niego należał rok 2014. Autor powieści ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.