porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czym grozi niedobór witaminy D? Jak zapobiegać niedoborom witaminy D? Każda młoda mama wie (a na pewno powinna wiedzieć), jak ...
RAK JAJNIKA: jak rozpoznać raka jajnika? Dowiedz się jak wyglądają objawy raka jajnika i jak się leczyć.

Rak jajnika - jakie objawy i leczenie?

Nie ma ustalonego programu ani profilaktyki, która pomogłaby skutecznie wyeliminować ryzyko raka jajnika. Jedyną szansą na szybką diagnozę i usunięcie raka jest wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Dowiedz się, jakie objawy mogą pojawić się przy raku jajnika i jak wygląda leczenie tego nowotworu.

Rak jajnika jest trudny do wykrycia we wczesnym stadium, ponieważ przebiega bezobjawowo. Sczególnie narażone na pojawienie się nowotworu jajnika są kobiety w okresie pomenopauzalnym, czyli w okresie przekwitania. Wykrycie choroby w jajniku jest możliwe dopiero, gdy guz osiągnie wielkość 1 cm i wagę ok. 1 grama. Jest to najmniejszy guz, jaki można wykryć badaniem ginekologicznym lub za pomocą obrazowania. Najczęściej guz wykrywany jest już późnym stadium, kiedy jego średnica przekracza 7cm, a komórki rakowe zaczynają rozprzestrzeniać się na inne narządy.

Rak jajnika - co to za nowotwór, na którego zmarły żona i córka Pierce'a Brosnana? Jakie są pierwsze objawy?

Objawy raka jajnika

Objawy odczuwalne są w późnej fazie rozwoju nowotworu.

Do objawów najczęściej zauważalnych należą:

 • ból w podbrzuszu, 

 • ciągłe wzdęcia - zwiększenie obwodu brzucha, 

 • ucisk na pęcherz (częsta potrzeba oddawania moczu), 

 • krwawienie z pochwy. 

Najbardziej narażone na pojawienie się raka jajnika są kobiety w wieku 50-59 lat.

Głównymi czynnikami rozwoju raka jajnika są:

 • brak przebytych ciąż,

 • niepłodność, stymulacja owulacji,

 • zespół Lynch II,

 • endometrioza,

 • przebyte choroby nowotworowe, stan po radioterapii,

 • mutacje w genach BRCA1, BRCA2,

 • otyłość,

 • uzależnienie od nikotyny.

Do czynników ochronnych zalicza się głównie doustną terapię hormonalną i antykoncepcję hormonalną, karmienie piersią, liczne ciąże, podwiązanie jajowodów.

Leczenie zdiagnozowanego nowotworu jajnika przebiega głównie chirurgicznie. Po precyzyjnym ustaleniu ogniska i rozpoznaniu raka następuje usunięcie maksymalnej masy guza pierwotnego i ognisk przerzutowych. Leczeniem koniecznym w przypadku raka jajnika jest chemioterapia, która ułatwia usuwanie masy nowotworu i zwiększa skuteczność operacji oraz radioterapia, jako leczenie uzupełniające operację chirurgiczną. Chore na raka jajnika wymagają ścisłego monitorowania po zakończeniu leczenia radykalnego i częstych wizyt kontrolnych u ginekologa. Obserwacja po leczeniu raka jajnika zalecana jest nawet do 6 lat po przeprowadzonym zabiegu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby jajników – jakie są? Co warto wiedzieć? Choroby jajników – jakie są? Co warto wiedzieć?

Zaburzenia miesiączkowania, bóle brzucha czy nadmierne owłosienie mogą sygnalizować kłopoty z jajnikami. Nie lekceważ tych objawów, bo choroby jajników mogą pozbawić cię szansy na macierzyństwo.

Rak jajnika - co to za nowotwór? Jakie są pierwsze objawy?

Na raka jajnika zmarła pierwsza żona Pierce'a Brosnana, a także córka aktora Charlotte Brosnan. Obydwie zmagały się z nowotworem w wieku 40 lat. Co to jest za choroba - rak jajnika? Jakie są pierwsze...

Rak jajnika – badania. Jak wcześnie rozpoznać raka jajnika? Rak jajnika – badania. Jak wcześnie rozpoznać raka jajnika?

Co roku 3 tys. kobiet w Polsce zapada na raka jajnika. Szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety w okresie pomenopauzalnym. Rak jajnika jest trudny do wykrycia, ponieważ zazwyczaj objawy...

Aktualizacja: 11.01.2014 15:06
Autor: nk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.