porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Badanie NBI - jak wykryć raka dróg oddechowych? Co roku u prawie 4 tysięcy Polaków diagnozuje się nowotwory ...
Rak krtani DIAGNOZA I LECZENIE. Choroba JERZY STUHR. CHOROBA JERZEGO STUHRA Czy choroba nowotworowa jaką jest rak krtani, jest uleczalna? Jak się ją leczy? stuhr jerzy chory

RAK KRTANI. Objawy i sposoby leczenia raka krtani?

Rak krtani należy do najczęstszych nowotworów, na które zapadają mężczyźni w naszym kraju (schorzenie cztery razy częściej dotyczy panów niż pań). Choroba dotknęła m.in. Jerzego Stuhra, aktora, reżysera. Raz wcześnie wykryty daje szansę na wyzdrowienie lub przynajmniej normalne funkcjonowanie, w zaawansowanych stadiach chorym grozi wycięcie krtani. 

CHOROBA JERZEGO STUHRA

O raku krtani jest ostatnio głośno za sprawą Jerzego Stuhra. Według niektórych mediów aktor wyłączył się z życia zawodowego, aby móc wszystkie siły skierować na walkę z chorobą.

Chrypka, ból gardła, kaszel, trudności w przełykaniu i z oddychaniem (które nie mijają po 1-2 tygodniach leczenia zapalenia gardła albo krtani), zmiana głosu i stałe uczucie zmęczenia to objawy, których nie wolno bagatelizować, bo mogą świadczyć o rozwoju raka krtani. Czasem, jeśli choroba jest w zawansowanym stadium, może wystąpić obrzęk szyi spowodowany powiększeniem się węzłów chłonnych czy pojawienie się guzków i guzów w okolicy krtani.

Kto jest narażony na zachorowanie na raka krtani?

Ten złośliwy nowotwór najczęściej atakuje mężczyzn po 60. roku życia, rzadziej po 40. roku życia. Narażone na raka krtani są osoby palące papierosy i pijące alkohol, szczególnie wódkę i stosujące złą dietę, ubogą w witaminy i minerały.  

Rak krtani często występuje u osób narażonych na działanie chemikaliów i oparów. Powodem zachorowania na ten nowotwór może też być wirus brodawczaka ludzkiego.
W niektórych przypadkach trudno jest ustalić przyczynę, tym bardziej, że rak krtani nie jest uwarunkowany genetycznie.

Rak krtani - diagnostyka

Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu krtani, konieczna jest wizyta u laryngologa, który wykona badanie palpacyjne szyi i USG szyi, a także zleci przeprowadzenie laryngoskopii z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. Aby stwierdzić w jakim stadium jest chorob, wykonuje się tomografię komputerową lub magnetyczny rezonans głowy i szyi.

Jak wygląda leczenie raka krtani?

W przypadku raka krtani podobnie jak w innych typach nowotworów im szybciej podejmie się leczenie tym lepiej.
We wczesnym etapie choroby wystarczy radioterapia i zabieg chirurgiczny oszczędzający krtań. W przypadku poważniejszego zaawansowania raka, z objęciem węzłów chłonnych, lekarze przeprowadzają radioterapię połączoną z chemioterapią, co pozwala oszczędzić głos. W bardzo powazżnych stanach niezbędne jest jednak wycięcie krtani – laryngektomia, częściowa lub całkowita.

Jeśli zostanie wycięta cała krtań, chory skazany jest na oddychanie przez otwór tracheotomijny na szyi oraz na mówienie przez urządzenie nazywane sztuczną krtanią.

Wczesne wykrycie choroby daje ok. 90%. szansy na przeżycie 5 lat, czyli magicznego czasu, po którym można mówić o wyleczeniu raka. Jednak wszyscy pacjenci wymagają stałej kontroli, bo nowotwory krtani często powracają.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie są zalety chemioterapii doustnej? Kto może przyjmować chemię w tabletkach?

Chemioterapia – na te słowa od razu widzimy umęczonego chorego leżącego w szpitalu z nieodłączną kroplówką, z której przez wiele godzin, a nawet dni -  skapuje do jego żył mocna chemia. Tymczasem nie...

RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego...

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:39
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?
Michał Witkowski - kim jest? Co osiągnął?

W ostatnim miesiącu znów głośno zrobiło się o pisarzu i ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.