porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Po czym poznać dobrego ginekologa? Dowiedz się tego, zanim zaplanujesz wizytę. Jakie cechy powinien mieć ginekolog, by można mu było zaufać? ...
Papierosy i alkohol mogą obudzić u ciebie komórki rakowe. Jerzy Stuhr choruje na raka krtani

Rak krtani - OBJAWY i SYMPTOMY - CHOROBA JERZEGO STUHRA

Rak krtani najczęściej atakuje mężczyzn i występuje zwykle między 45 a 75 rokiem życia. Na raka krtani choruje m.in. Jerzy Stuhr, aktor, reżyser. Jest to patologiczny rozwój złośliwych komórek w obrębie błony śluzowej krtani.

Rak krtani najczęściej atakuje mężczyzn i występuje zwykle między 45 a 75 rokiem życia. Jest to patologiczny rozwój złośliwych komórek w obrębie błony śluzowej krtani.

Nowotwór rosnąc nacieka na okoliczne tkanki, niszy je, a także zamyka światło krtani prowadząc do upośledzenia przepływu powietrza. Komórki rakowe wraz z limfą i krwią mogą przenosić się do okolicznych węzłów chłonnych i odległych narządów, dając w ten sposób przerzuty odległe.

Rak krtani - objawy

Najczęstsze objawi raka krtani to przede wszystkim chrypka utrzymująca się dłużej niż 2-3 tygodnie, uczucie ciała obcego, „zawadzania” w gardle, zmiana głosu, ból w gardle, duszność, utrudnione połykanie, powiększenie węzłów chłonnych w odrębie szyi, niewyjaśniona utrata masy ciała, kaszel, krwioplucie, ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia, bladość skóry.

Rozwój raka krtani spowodowany jest niekontrolowanym rozrostem komórek w obrębie krtani. Przyczyną rozrostu są mutacje, które powstają na skutek przewlekłego narażenia na czynniki rakotwórcze. Za powstawanie raka krtani pośrednio odpowiedzialna może być również infekcja wirusowa, w wyniku której powstają brodawczaki krtani.

Rak krtani - komu zagraża?

Osoby najbardziej narażone na zachorowania to palacze i osoby nie stroniące od alkoholu. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne postaci choroby dają 90% przeżycie 5 lat od momentu rozpoznania. Może dochodzić do wznowy raka krtani, szczególnie w pierwszych dwóch latach od operacji, dlatego konieczna jest stała obserwacja chorego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Diety w chorobie nowotworowej - jak powinna wyglądać dieta chorego na raka? Diety w chorobie nowotworowej - jak powinna wyglądać dieta chorego na raka?

Rodzaj spożywanych produktów zależy od rodzaju nowotworu. Dlatego onkolodzy podkreślają, że dieta osoby chorującej na raka powinna zawsze być bardzo indywidualna, to znaczy odpowiednio dopasowana do...

RAK KRTANI. Objawy i sposoby leczenia raka krtani?

Rak krtani należy do najczęstszych nowotworów, na które zapadają mężczyźni w naszym kraju (schorzenie cztery razy częściej dotyczy panów niż pań). Choroba dotknęła m.in. Jerzego Stuhra, aktora,...

RAK PŁUC. Jakie są objawy, diagnostyka i leczenie raka płuc?

 Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn (stanowi 30 proc. wszystkich nowotworów) i trzeci, po raku piersi i raku narządów rodnych u kobiet. W dużej mierze pracujemy na niego...

Aktualizacja: 17.04.2018 21:22
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Waldemar Kownacki - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Waldemar Kownacki - kim jest? W 1973 ukończył PWST w Warszawie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.