porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bóle nóg. Jaka może być ich przyczyna?
Bóle nóg. Jaka może być ich przyczyna? Pierwsza, która nasuwa się na myśl, to oczywiście zmęczenie. Jednakże ...
Rakowiak - przyczyny, leczenie, objawy.

Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie?

Rakowiak - guz złośliwy płuc - jakie objawy i leczenie?
fot.: thinkstockphotos.com
Rakowiak według statystyk medycznych stanowi około 1-2 procent wszystkich nowotworów złośliwych płuca.

Rakowiak jest guzem neuroendokrynnym, podobnie jak rak drobnokomórkowy, ale w przeciwieństwie do niego, wywodzi się z komórek sekrecyjnych błony śluzowej oskrzeli. Komórki te nazywane są komórkami Kulczyckiego. Tylko 9-25 proc. rakowiaków rozwija się w płucach. Większość tych guzów jest umiejscowiona w obrębie układu pokarmowego. Występowanie tego rodzaju guzów nie ma związku z paleniem papierosów.

>>> Jakie są skutki palenia papierosów? Sprawdź na co szkodzi palenie [KLIKNIJ]

Rakowiak - jakie są objawy?

Rakowiak jest guzem złośliwym, ale rośnie znacznie wolniej niż rak. Często występuje w postaci guza widocznego w świetle oskrzela głównego lub płatowego. Może upośledzać drożność oskrzela i być przyczyną nawracających zapaleń płuc lub wywoływać objawy przypominające astmę oskrzelową. Może także dawać objawy ogólne w postaci zaczerwienienia skóry, skurczu oskrzeli, a nawet biegunki. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, rakowiak może być przyczyną upośledzenia sprawności lewej zastawki serca. Uczeni sądzą, że wymienione objawy mogą mieć związek ze zwiększonym wydzielaniem serotoniny. Potwierdzeniem tej teorii jest obecność w moczu chorych metabolitu serotoniny, czyli kwasu 5-hydroksyindolooctowego. Obecność metabolitu serotoniny obserwuje się także w przypadku przerzutów do wątroby. Rzadkie występowanie rakowiaka w płucach tłumaczy się dużą zawartości w tym narządzie oksydazy monoaminy, która metabolizuje serotoninę. Charakterystycznym objawem dla rakowiaka jest i to, że w 75 procentach przypadków badanie radiologiczne klatki piersiowej (tzw. prześwietlenie) jest nieprawidłowe.

Leczenie rakowiaka płuc

Rakowiak jest mało wrażliwy na działanie chemioterapii. Nie stosuje się też napromieniania. Zasadniczą metodą leczenia tego nowotworu jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Po usunięciu guza rokowania dla chorych jest dobre. Ponad 90 procent pacjentów przeżywa 5 lat. Niedawno wyodrębniono nową postać rakowiaka, która charakteryzuje się większa złośliwością i szybciej, niż klasyczna postać tego guza, daje przerzuty.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory? Dieta antyrakowa. Jakie produkty żywnościowe zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory?

Dieta jest jednym z głównych, jeśli nie najważniejszym czynnikiem zwiększającym lub obniżającym ryzyko zachorowania na nowotwory. Istnieją bowiem produkty żywnościowe, które pomagają zapobiec...

Wirus Epsteina-Barr - czy może być przyczyną raka? Wirus Epsteina-Barr  - czy może być przyczyną raka?

Atak jednego z najpopularniejszych wirusów ludzkiego organizmu - przenoszonego przez ślinę Epsteina-Barr (EBV) – w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Zdarza się jednak, że wywołuje on...

RAK MÓZGU. Jakie są przyczyny raka mózgu, objawy i leczenie?

Rak mózgu czyli nowotwór złośliwy wywodzacy się z komórek nabłonkowych jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu. Szanse na przeżycie 5 lat ma ok. 15 proc. chorych ze...

Aktualizacja: 11.01.2015 16:26
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Joanna Koroniewska - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Polska aktorka, absolwentka łódzkiej PWSTviT oraz Szkoły Reklamy w Warszawie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.