porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak obniżyć ciśnienie krwi domowymi sposobami? Optymalnie ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mm Hg. Niewielkie odchylenia ...
Gwałtowna biegunka, gorączka, często także wymioty. W takiej sytuacji można obstawiać, że dopadł nas rotawirus.

ROTAWIRUS - jakie OBJAWY? Jak rozpoznać rotawirusa?

Choroba, która ścina z nóg na kilka dni, kompletnie wyczerpuje i każe potem długo dochodzić do siebie to grypa jelitowa wywołana przez rotawirusy. Objawy są niezwykle nieprzyjemne i męczące, a rotawirusami zarażamy jeszcze przez kilka dni po tym, jak ustaną.

Rotawirusy to wyjątkowo zjadliwe drobnoustroje, które swą nazwę zawdzieczają kształtowi. Rota to po łacinie znaczy koło. A wirusy, które powoduja grypę żoładkową (jelitową) to właśnie małe kuleczki. Wnikają w błonę śluzową układu pokarmowego i niszczą nabłonek jelit dodatkowo zatruwając nas produktami przemiany materii.  

Objawy zakażenia rotawirusami

Silna, wodnista biegunka, nudności i wymioty, często gorączka (i to wysoka 39 st. C i więcej), a do tego poczucie kompletnego wyczerpania, takiego, że człowiek z trudem dociera do toalety - to objawy, które świadczą o zakażeniu rotawirusami. Nazywamy je grypą żołądkową, medyczna nazwa jednak to grypa jelitowa. Wirusy atakują bowiem śluzówkę jelit i to ja niszczą wywołując burzliwe objawy.

Jak można zarazić się rotawirusami

Bardzo łatwo, bo to zjadliwe drobnoustroje. Przenoszą się drogą kropelkową, ale równi wiele z nich atakuje za pośrednictwem brudnych rąk. Rotawirusy sadowią się w toalecie, na desce, na klamkach i kranach, mogą też być na słuchawce telefonu oraz klawiaturze komputera, której dotykała osoba zarażona. Dlatego w okresie zwiększonych zachorowań, zazwyczaj jesienią i zimą, trzeba często i dokładnie myć ręce: po wyjściu z toalety, po powrocie do domu, przed zabraniem się do przygotowywania jedzenia i przed samym jedzeniem. Wodę w toalecie należy spuszczać przy opuszczonej klapie sedesu, warto też przecierać płynem antybakteryjnym słuchawkę telefonu i klawiaturę komputera. 

Jeśli zachorujemy na grypę żołądkową

Bezwzględnie należy siedzieć w domu, zresztą objawy uniemożliwiają z reguły pracę. Trwają zazwyczaj 2 - 4 dni. Ale należy zostać w domu jeszcze przynajmniej przez 3 dni, ponieważ zarażamy rotawirusami nie tylko do chwili ustania objawów, ale do momentu aż złuszczą się uszkodzone przez wirusy komórki nabłonka jelit.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?

Choć objawy rozmaitych zatruć pokarmowych mogą być podobne, ich przyczyny są zróżnicowane. Zdecydowana większość spowodowana jest działaniem drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Zobacz...

Rotawirus - jaką dietę stosować podczas choroby? Rotawirus - jaką dietę stosować podczas choroby?

Leczenie rotawirusa jest mniej skomplikowane niż sama choroba. Postępujemy podobnie jak przy zatruciu. Sprawdź, jaką dietę stosować, żeby pokonać rotawirusa i szybko odzyskać pełnię sił.

Jakie leki przeciwwymiotne można zażywać przy chemioterapii?

Chemioterapia i radioterapia, stosowane w leczeniu nowotworów, niemal zawsze wywołują nudności i wymioty. Jak sobie z tym poradzić?

Aktualizacja: 18.12.2013 11:50
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.