porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bolą Cię plecy? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w pracy i jak zlikwidować ból pleców
Bolą Cię plecy? Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w pracy i jak zlikwidować ból pleców Ból kręgosłupa to częsty problem osób pracujących wiele godzin w ...
Żylaki to poważne schorzenie, które wymaga leczenia. Domowe sposoby mogą tylko wspomagać terapię zaleconą przez specjalistę, ale nigdy nie powinny jej zastępować.

Skąd biorą się żylaki? Pierwsze OBJAWY I LECZENIE ŻYLAKÓW

Jesteś kobietą po 40 roku życia? Prowadzisz siedzący lub stojący tryb pracy? Przebyłaś zapalenie żył, lub w twojej rodzinie zdarzały się przypadki występowania żylaków? Uważaj, problem niewydolności żylnej może dotyczyć także ciebie! Dowiedz się, skąd biorą się żylaki i jak możesz z nimi walczyć.

Pierwsze objawy niewydolności żylnej są często bagatelizowane, ponieważ wydają się być naturalną konsekwencją męczącego trybu życia i długiej, stojącej lub siedzącej pracy. Obrzęki, uczucie "ciężkich nóg" i gorąca, skurcze łydek, mrowienie, zmęczenie (dokuczające szczególnie wieczorami) oraz ból rozpierający łydki od środka - to pierwsze sygnały, że z naszym krążeniem jest coś nie tak. Problem zauważamy jednak zwykle dopiero wtedy, gdy na nogach uwidaczniają się pierwsze pajączki lub wypukłe żyłki, które z czasem znacznie się powiększają i zaczynają szpecić.

Pierwszy krok do żylaków to problemy z zastawkami

Winne powstawaniu żylaków są zastawki, a właściwie ich nieprawidłowa praca. Same zastawki to "krążki" umieszczone w świetle naczyń, które uniemożliwiają cofanie się przepływającej krwi. Gdy jednak działanie zastawek jest zaburzone, krew cofa się do żył powierzchniowych, które nie są przystosowane do tworzącego się w nich nagle wysokiego ciśnienia. Aby je zmniejszyć, żyły zaczynają się stopniowo rozszerzać, a ich ściany wiotczeją. Jeżeli ten stan trwa długo, nadmierie rozciągnięte ścianki naczyń pękają , tworząc żylaki.

Proces ten może trwać latami, jednak gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, nie wolno ci ich lekceważyć! Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić bowiem do powstania niebezpiecznych zakrzepów, a nawet krwawiących i niegojących się owrzodzeń.

Jak walczyć z żylakami?

Drobnych, niebieskawych pajączków możesz pozbyć się u dermatologa lub w gabinecie chirurgii estetycznej. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, a mało widoczne żyłki zdążyły się zmienić w nabrzmiałe, widoczne pod skórą i bolące żyły, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem. Skierowanie do specjalisty można dostać bez problemu u lekarza pierwszego kontaktu, a podczas dalszego leczenia doktor pomoże ci dobrać odpowiednią (chirurgiczną lub mniej inwazyjną) metodę usunięcia żylaków.

Aby lepiej dbać o nogi podczas leczenia, warto poznać domowe sposoby na poprawę kondycji żył. Pomocna będzie zmiana diety (ograniczenie słodyczy, tłuszczów oraz soli, która zatrzymuje płyny w organizmie), picie minimum dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie, wzbogacenie diety o produkty zawierajace potas, który pomaga pozbyć się nadmiaru wody (pomidory, tłuste ryby, ziemniaki czy bakalie), uszczelniającą naczynia krwionośne rutynę (szpinak, sałata, cytrusy, buraki i kapusta) oraz witaminę C (znajdziesz ją m.in. w pietruszce, czarnej porzeczce i czerwonych grejpfrutach).

Pamiętaj również o codziennej aktywności fizycznej, ćwiczeniach stóp, naprzemiennych (ciepło-zimnych) prysznicach, rajstopach przeciwżylakowych i maściach chłodzących.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Innowacyjne metody leczenia żylaków - jakie są? Innowacyjne metody leczenia żylaków - jakie są?

Jeszcze do niedawna żylaki można było usunąć wyłącznie tradycyjnymi metodami, usuwając chirurgicznie zmienioną chorobowo żyłę. Obecnie przeważają metody wewnątrznaczyniowe, opierające się na...

Jak się dziś leczy duże żylaki?

Duże żylaki świadczą o niewydolności żylnej i stanowią nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Na szczęście są coraz nowocześniejsze metody leczenia takich zmian.

Metody usuwania żylaków - jakie są najpopularniejsze? Metody usuwania żylaków - jakie są najpopularniejsze?

Żylaki są problem nie tylko estetycznym, ale medycznym. Jednak lekarze mają coraz więcej możliwości usuwania żylaków, ale wybór metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby żylnej.

Aktualizacja: 17.04.2018 14:18
Autor: Bębenek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.