
-
zobacz więcej
Skąd biorą się żylaki? Pierwsze OBJAWY I LECZENIE ŻYLAKÓW
Pierwsze objawy niewydolności żylnej są często bagatelizowane, ponieważ wydają się być naturalną konsekwencją męczącego trybu życia i długiej, stojącej lub siedzącej pracy. Obrzęki, uczucie "ciężkich nóg" i gorąca, skurcze łydek, mrowienie, zmęczenie (dokuczające szczególnie wieczorami) oraz ból rozpierający łydki od środka - to pierwsze sygnały, że z naszym krążeniem jest coś nie tak. Problem zauważamy jednak zwykle dopiero wtedy, gdy na nogach uwidaczniają się pierwsze pajączki lub wypukłe żyłki, które z czasem znacznie się powiększają i zaczynają szpecić.
Pierwszy krok do żylaków to problemy z zastawkami
Winne powstawaniu żylaków są zastawki, a właściwie ich nieprawidłowa praca. Same zastawki to "krążki" umieszczone w świetle naczyń, które uniemożliwiają cofanie się przepływającej krwi. Gdy jednak działanie zastawek jest zaburzone, krew cofa się do żył powierzchniowych, które nie są przystosowane do tworzącego się w nich nagle wysokiego ciśnienia. Aby je zmniejszyć, żyły zaczynają się stopniowo rozszerzać, a ich ściany wiotczeją. Jeżeli ten stan trwa długo, nadmierie rozciągnięte ścianki naczyń pękają , tworząc żylaki.
Proces ten może trwać latami, jednak gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, nie wolno ci ich lekceważyć! Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić bowiem do powstania niebezpiecznych zakrzepów, a nawet krwawiących i niegojących się owrzodzeń.
Jak walczyć z żylakami?
Drobnych, niebieskawych pajączków możesz pozbyć się u dermatologa lub w gabinecie chirurgii estetycznej. Jeżeli jednak problem jest poważniejszy, a mało widoczne żyłki zdążyły się zmienić w nabrzmiałe, widoczne pod skórą i bolące żyły, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem. Skierowanie do specjalisty można dostać bez problemu u lekarza pierwszego kontaktu, a podczas dalszego leczenia doktor pomoże ci dobrać odpowiednią (chirurgiczną lub mniej inwazyjną) metodę usunięcia żylaków.
Aby lepiej dbać o nogi podczas leczenia, warto poznać domowe sposoby na poprawę kondycji żył. Pomocna będzie zmiana diety (ograniczenie słodyczy, tłuszczów oraz soli, która zatrzymuje płyny w organizmie), picie minimum dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie, wzbogacenie diety o produkty zawierajace potas, który pomaga pozbyć się nadmiaru wody (pomidory, tłuste ryby, ziemniaki czy bakalie), uszczelniającą naczynia krwionośne rutynę (szpinak, sałata, cytrusy, buraki i kapusta) oraz witaminę C (znajdziesz ją m.in. w pietruszce, czarnej porzeczce i czerwonych grejpfrutach).
Pamiętaj również o codziennej aktywności fizycznej, ćwiczeniach stóp, naprzemiennych (ciepło-zimnych) prysznicach, rajstopach przeciwżylakowych i maściach chłodzących.

Jeszcze do niedawna żylaki można było usunąć wyłącznie tradycyjnymi metodami, usuwając chirurgicznie zmienioną chorobowo żyłę. Obecnie przeważają metody wewnątrznaczyniowe, opierające się na...
Duże żylaki świadczą o niewydolności żylnej i stanowią nie tylko problem kosmetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Na szczęście są coraz nowocześniejsze metody leczenia takich zmian.

Żylaki są problem nie tylko estetycznym, ale medycznym. Jednak lekarze mają coraz więcej możliwości usuwania żylaków, ale wybór metody zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby żylnej.
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
![Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]](http://cdn28.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/34634/andrzej-piasek-piaseczny-kim-jest-kariera-rodzina_771538.jpg)
Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.