porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć z chorobą lokomocyjną? Choroba lokomocyjna - jakie przyczyny, objawy i zapobieganie? Nazywana jest chorobą lokomocyjną lub chorobą morską, lub kinetozą. Przyczyną ...
Skuteczna walka z cholesterolem - jak działają statyny?

Statyny - co warto o nich wiedzieć? Czym są statyny?

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi sprzyja chorobom układu krążenia. Jego poziom nie zawsze można obniżyć dieta uboga w tłuszcze i porcja ruchu. Czasem jedynym wyjściem jest przyjmowanie statyn – leków obniżających poziom cholesterolu we krwi. Jak działają statyny?

Cholesterol to związek tłuszczowy, który nie rozpuszcza się we krwi. Jest potrzebny wszystkim komórkom organizmu do budowy błon komórkowych, a organizmowi do dobrego trawienia, wytwarzania i przyswajania witaminy D. Aby mógł się przemieszczać po całym ciele musi połączyć się ze specjalnymi białkami transportującymi.

Cholesterol: LDL i HDL

Cholesterol występuje w dwóch frakcjach – LDL, nazywany jest złym i HDL - dobrym. LDL dlatego nazywany jest złym cholesterolem, bo często dostarcza do komórek zbyt dużo cholesterolu, a to sprawia, że jego nadmiar odkłada się na ścianach tętnic w postaci złogów. To one tworzą blaszkę miażdżycową, a więc zwężają i usztywniają tetnice. Początkowo nie odczuwamy skutków tego procesu. Z czasem jednak tętnice zarastają blaszką i krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Rozwijają się schorzenia układu krążenia i dramatycznie zwiększa się ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników, np. wieku, diety, aktywności fizycznej, niektórych schorzeń. W krajach europejskich przyjęto, że tzw. pożądana wartość cholesterolu całkowitego u dorosłego człowieka powinna utrzymywać się na poziomie 190 mg/dl, ale za poprawne przyjmuje się też stężenie na poziomie 200 mg/dl. Jeżeli w kolejnych badaniach okaże się, że przekroczyliśmy tę normę, np. o 25-50 mg/dl, czas zacząć zapobiegać chorobom układu krążenia.

Osoby, które nie mają innych obciążeń, np. nadciśnienia tętniczego, mogą ograniczyć się do diety, zwiększenia aktywności fizycznej i korzystania z preparatów obniżających poziom cholesterolu a dostępnych bez recepty. Gdy zmiana stylu życia nie pomaga i hipercholesterolemia utrzymuje się, lekarz może włączyć statyny w mikrodawce, które skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi. Bez zwłoki statyny podaje się także osobom, które przeszły zawał serca lub udar lub u których z powodu wysokiego stężenia cholesterolu we krwi doszło do uszkodzenia nerek.

Statyny: co to za leki?

Statyny są najnowocześniejszymi i najszerzej obecnie stosowanymi lekami przeciwcholesterolowymi. Mechanizm ich działania polega na hamowaniu wytwarzania cholesterolu w wątrobie poprzez blokowanie enzymu, który umożliwia syntezę, czyli łączenie się cząsteczek cholesterolu z białkami transportowymi.

Kolejną zaletą tej grupy leków jest wychwytywanie z krwi niekorzystnej cholesterolowej frakcji LDL i odsyłanie jej do wątroby, skąd zostaje wydalona z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się jego stężenie we krwi. Z wielu badań klinicznych wynika, że stosowanie statyn obniża poziom LDL średnio o 18-55 proc, trójglicerydów o 7-30 proc. Leki te podwyższają także stężenie HDL o 5-15 proc. Działają również przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Doskonale zapobiegają zawałom, zarówno tym pierwszym, jak i kolejnym.

Statyny: zalety i wady

Skutkiem zażywania statyn jest poprawa profilu lipidogramu, czyli obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL oraz umiarkowane obniżenie poziomu trójglicerydów i podwyższenie poziomu frakcji HDL.

Dzięki temu:

  • zahamowany zostaje proces rozwoju blaszki miażdżycowej lub nawet dochodzi do jej całkowitego zaniku,

  • zmniejsza się o ok. 25 proc. ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę. U osób bez cukrzycy zapobiegawcze działanie statyn jest mniej spektakularne. Ryzyko powikłań zmniejsza się zwykle o około 15-20 proc.

  • u osób zagrożonych kamicą żółciową długofalowe stosowanie statyn istotnie obniża ryzyko tworzenia się kamieni, a więc w konsekwencji także konieczność przeprowadzenia operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego.

Statyny są lekami zazwyczaj dobrze tolerowanymi, ale jak wszystkie mogą też wywoływać objawy niepożądane.

Do najistotniejszych wad statyn zalicza się:

  • możliwość uszkodzenia mięśni szkieletowych, czyli miopatię, która objawia się bólami mięśniowymi i osłabieniem ich siły. Przerwanie leczenia lub zmniejszenie dawki leku powoduje ustąpienie dolegliwości,

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,

  • wystąpienie uczulenia w postaci swędzącej wysypki.

Przeciwwskazaniami do leczenia statynami są uczulenie, przewlekłe choroby wątroby, ciąża i okres karmienia oraz stosowanie leków przeciwgrzybiczych i antybiotyków metabolicznych, czyli takich, które wpływają na procesy metaboliczne lub budowę drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co te nie mogą się rozwijać i dzielić.

Jak przyjmować statyny?

Leki należące do grupy statyn najlepiej przyjmować podczas wieczornego posiłku lub przed snem. Niezwykle ważne jest, aby zapamiętać, że statyn nie wolno popijać sokiem i jeść świeżych grejpfrutów. Połączenie leku z substancjami znajdującymi się w tych owocach może istotnie zwiększać stężenie leku we krwi. Statyny najlepiej popijać wodą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO] Jak OBNIŻYĆ CHOLESTEROL bez leków: dietą i trybem życia? [VIDEO]

Dzisiaj nikogo już nie dziwi podwyższony poziom cholesterolu. Niejednemu pacjentowi odbierającemu wyniki badań krążą po głowie myśli: dobry cholesterol, zły cholesterol, czy wreszcie: jak obniżyć...

Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO] Jak obniżyć poziom cholesterolu? [VIDEO]

Podwyższony poziom cholesterolu jest niebezpieczny dla życia, choć długo nie daje o sobie znać. Problem dotyczy coraz młodszych ludzi. Jednak bez względu na to, ile masz lat, możesz zapanować nad...

Dziedzicznie wysoki zły cholesterol - jak leczy się rodzinną hipercholesterolemię?

O wysokim poziomie cholesterolu nie zawsze decyduje tłusta dieta i brak ruchu. Około 75 tysięcy Polaków ma dziedzicznie wysoki poziom złego cholesterolu. Leczenie rodzinnej hipercholesterolemii...

Aktualizacja: 30.04.2013 22:22
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.