porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Krótka drzemka. Dlaczego jest najlepsza nas senność i zmęczenie w ciągu dnia? Zdaniem naukowców i lekarzy najlepszym lekarstwem na zmęczenie i senność ...
Najczęstsze choroby stawów - poznaj je, naucz się im zapobiegać

Stawy - pięta achillesowa człowieka. Dowiedz się więcej o chorobach stawów!

Budową przypominają zawiasy i równie często skrzypią. Są kłopotliwe, chociaż proste. To jedna z najbardziej chorowitych i bolesnych części ciała. Z ludzkimi stawami wiąże się aż kilkadziesiąt przewlekłych chorób! Dowiedz się więcej na ich temat.

Jak są zbudowane i jak działają stawy?

Staw to sprytne połączenie końców kości. Końce te pokryte są chrząstką stawową: elastyczną tkanką, dzięki której kości przesuwają się w stawie bez ocierania. Otacza je torebka stawowa wyścielona błoną maziową, w której produkowany jest płyn stawowy wypełniający torebkę. Wszystkie części stawu w wyniku chorób zwyrodnieniowych i procesów zapalnych ulegają zniszczeniu: niszczą się końcówki kości, chrząstki, zniekształcają się torebki stawowe, błony stawowe ulegają zwyrodnieniom przez co szwankuje produkcja płynu stawowego. Jednak w chorym stawie nie muszą niszczeć wszystkie części. W niektórych przypadkach niszczeje np. tylko chrząstka.

Jakie są najczęstsze choroby stawów?

1. Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa

Rozwija się po 50–60 roku życia, a polega na postępującym z wiekiem zniszczeniu, zniekształceniu i trudnościach w funkcjonowaniu stawów. Każdego dnia stawy na skutek przeciążeń poddawane są nieznacznym urazom wywołującym podrażnienie tkanki i zapalenie błony maziowej. Dochodzi do ocierania i w efekcie do niszczenia chrząstek, którymi pokryte są końcówki kości. Choroba dotyka duże stawy bioder i kolan, a także stawy rąk, stóp i kręgosłupa. Przebiega powoli, niszcząc i przesuwając krążki międzykręgowe – „dyski”. Ucisk na nerwy wychodzące z rdzenia kręgowego powoduje przewlekłe bóle kręgosłupa lub rwę kulszową, tak zwane lumbago. Ucisk na naczynia krwionośne biegnące w pobliżu odcinka szyjnego kręgosłupa wywołuje zawroty głowy.

2. Reumatoidalne zapalenie stawów: RZS zwane gośćcem

Najczęściej dotyka kobiety między 30. a 60. rokiem życia. Stawy uszkadza przewlekły proces zapalny. Choroba może wystąpić nagle lub rozwijać się latami. Jest uwarunkowana genetycznie: w płynie stawowym występują nieprawidłowe białka. Objawy to bóle i obrzęki stawów rąk, kolan i stóp, gorączka, zaburzenia czucia w kończynach, sztywność stawów, trudności w poruszaniu się. RZS prowadzi do zniekształceń stawów (palce przybierają kształt „łabędziej szyi”) i uszkodzeń kości, zmęczenia, znużenia, utraty masy ciała i depresji.

3. Młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów

Objawy są takie jak w przypadku RZS, a występują przed 16. rokiem życia, najczęściej w wieku 2–3 lat. W wyniku choroby może dojść do zahamowania wzrostu i zaburzeń rozwoju płciowego.

4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa: ZZSK

Zaczyna się między 15–30 rokiem życia i dotyczy stawów kręgosłupa i kończyn dolnych. Siedmiokrotnie częściej zapadają na te chorobę mężczyźni. Jest związana z występowaniem w komórkach antygenu powodującego reakcję autoagresji ze strony organizmu: organizm traktuje własną tkankę jak ciało obce i niszczy ją. Objawami są bóle kręgosłupa nasilające się w nocy oraz  gorączka. Choroba powoduje pochylenie sylwetki do przodu, sztywność kręgosłupa i spadek masy ciała.

5. Toczeń trzewny układowy

Występuje najczęściej u młodych kobiet, jest chorobą tkanki łącznej chrząstek, ścięgien, mięśni i kości. Chory organizm produkuje białka atakujące tę tkankę. W wyniku choroby następuje uszkodzenie mięśni i ścięgien, rzadziej duże zniszczenie stawów. Charakterystycznym objawem, poza bólem stawów, jest rumień skóry.

6. Dna moczanowa

Jest to zapalenie stawów wywołane odkładaniem się kryształków moczanu sodu w stawie. Ta choroba genetyczna zaburza pracę enzymów rozkładających i usuwających kwas moczowy z organizmu. Objawy to atak silnego bólu stawów trwający kilka dni, obrzęk, zaczerwienienie i ograniczenie ruchomości stawów, zajęcie stawów dużego palca u nogi (podagra). Choroba prowadzi do zniszczenia stawów i powoduje, że nie mogą funkcjonować.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co najbardziej szkodzi stawom?

Choroby stawów mogą być spowodowane przez wady rozwojowe czy kontuzje, ale za większość odpowiada niewłaściwy tryb życia - brak ruchu, nadwaga i związane z nią schorzenia. Niebagatelne znaczenie ma...

Artretyzm, czyli dna moczanowa - co to za choroba? Objawy dny

Dna moczanowa zwana jest też artretyzmem lub skazą moczanową. Niegdyś mówiono o niej, że jest chorobą bogaczy. I chociaż jest tak stara jak ludzkość, medycyna wciąż nie poznała jej podłoża i nie ma...

Sztywne stawy: jak radzić sobie z tym problemem?

Ścięgna i stawy są mniej elastyczne i sztywniejsze zimą. Wpływa na to ich słabsze ukrwienie w niskiej temperaturze. Dlatego jest to pora, kiedy na sztywniejące stawy narzekają nawet ci, których...

Aktualizacja: 03.01.2012 17:46
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.