porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OSTEOPOROZA POLEKOWA - co to takiego? Dla większości z nas osteoporoza to choroba ludzi w starszym ...
Jak rozpoznać świerzb?

ŚWIERZB. Dokuczliwe swędzenie, zmiany na skórze czy to OBJAWY ŚWIERZBU?

Swędzenie, pieczenie i zmiany na skórze mogą być objawem świerzbu, choroby wywoływanej przez świerzbowce ludzkie, małe pasożyty, które drążą korytarze w wierzchniej warstwie naskórka.

Świerzb to nieprzyjemna choroba skóry, która wymaga leczenia całej rodziny i zachowania odpowiednich warunków higienicznych. Najczęściej można zakazić się świerzbowcem, śpiąc w pościeli osoby chorej, pożyczając od niej ubranie, ale też np. w pociągu, hotelu i innych miejscach, gdzie rzadko czyści się powierzchnię mebli czy zmienia koce.

Świerzb: objawy choroby

Objawy zakażenia świerzbowcem to m.in. zaczerwienienie skóry i swędzenie nasilajace się, gdy ciało jest rozgrzane, np. w kąpieli, czy w pościeli w łóżku. Małe czerwone krostki łączące się czasami w linie pojawiają się najczęściej na bocznej powierzchni palców i między palcami u rąk, na przegubach rąk, na pośladkach, brzuchu, udach, w pachwinach i pod pachami. Drapanie zakażonych świerzbowcem miejsc może doprowadzić do rozwinięcia się dodatkowo bakteryjnego zapalenia skóry.

Świerzb: diagnoza i leczenie

Ponieważ świerzb łatwo pomylić z innymi chorobami skóry, kiedy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, należy iść do dermatologa. Leczenie zakażenia świerzbowcem ludzkim polega na smarowaniu skóry preparatem zwalczającym świerzbowce i preparatami łagodzącym swędzenie i stan zapalny skóry. Kuracja trwa 2-5 dni, ale w przypadku komplikacji, dłużej. Leczeniu muszą się poddać wszyscy domownicy, a całą używaną bieliznę osobistą i pościel trzeba wyprać w temp. 90 st. C i wyprasować. Resztę ubrań trzeba wietrzyć i nie używać przez dwa tygodnie, żeby mieć całkowitą pewność, że pasożyty wyginęły.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
BIELACTWO – CO ROBIĆ? Jak leczyć bielactwo nabyte? Jak zmniejszyć odbarwienie skóry? BIELACTWO – CO ROBIĆ? Jak leczyć bielactwo nabyte? Jak zmniejszyć odbarwienie skóry?

Bielactwo nabyte jest chorobą, na którą nie wynaleziono skutecznego leku. Nieestetyczne białe plamy pojawiają się na skórze pozostawiając chorych w depresji i bezsilności. Istnieją jednak sposoby na...

Czym zastąpić sterydy w leczeniu chorób skóry? Czym zastąpić sterydy w leczeniu chorób skóry?

Niesterydowe leczenie chorób skóry może być stosowane m.in. przy atopowym zapaleniu skóry oraz łuszczycy. Jakie są metody leczenia chorób skóry bez stosowania sterydów? Jakie zabiegi mogą zastąpić...

Jak rozpoznać raka skóry? Jakie pieprzyki i znamiona powinny wzbudzić nasz niepokój?

Nie każda zmiana na naszej skórze musi budzić panikę i strach. Warto jednak bacznie je obserwować, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z dermatologiem.

Aktualizacja: 28.11.2012 14:02
Autor: JG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]
Adam Kraśko z Rolnik szuka żony. Kim jest? [RODZINA, KARIERA]

Adam Kraśko to bez wątpienia największa gwiazda programu Rolnik szuka ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.