porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAPALENIE PŁUC - jak je rozpoznać? Czym objawia się zapalenie płuc? Wszystko zależy od tego, co je wywołało: bakterie, wirusy, drobnoustroje ...
W jakim wieku najczęściej pojawia się u dzieci świnka? Czy jest groźna? Na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę?

Świnka. Jak rozpoznać u dziecka świnkę?

Twoje dziecko traci apetyt i staje się marudne? Ma trudności z przełykaniem, a koło jego uszka pojawił się podejrzany obrzęk? Jeśli wkrótce znajdujecie podobną opuchliznę koło drugiego ucha malucha, a jego buźka zaczyna przypominać ryjek małego prosiaczka - nie ma wątpliwości. To świnka!

Zapalenia ślinianek znane też jako zapalenie przyusznic lub świnka to popularna choroba wieku dziecięcego. Choć wygląda niepokojąco, na ogół charakteryzuje się bardzo łagodnym przebiegiem. Warto jednak zawsze uważnie przyjrzeć się rozwojowi choroby - czasem może być naprawdę niebezpieczna!

Dlatego gdy tylko rozpoznacie jej objawy, natychmiast udajcie się z dzieckiem do lekarza. Najlepiej zróbcie to również po jej ustąpieniu.

Jak można się zarazić świnką?

Wirus świnki przenoszony jest drogą kropelkową już w okresie wylęgania się choroby. Oznacza to, że dziecko może zarazić się od innego, choć tamto nie jeszcze ma widocznych oznak świnki. Ale oczywiście chorobą można zarazić się też podczas bezpośredniego kontaktu z innym chorym, w późniejszym stadium jego choroby.

Jak rozpoznać świnkę na początku choroby?

Okres wylęgania się choroby jest bezobjawowy. Trwa od kilkunastu do dwudziestu kilku dni. Malucha boli głowa, traci apetyt, jest marudne i ma podwyższoną temperaturę ciała. Czasem pojawia się zaczerwienione gardło i dziecko może odczuwać bóle mięśni, zwłaszcza szyi. Pojawiają się również drgawki, wymioty, bóle brzuszka. Podczas jedzenia występuje odczuwalny ból ślinianek.

Świnka w okresie rozwoju – jakie są objawy?

Kolejnym etapem choroby jest pojawienie się objawów, charakterystycznych dla choroby zakaźnej. Z tyłu ucha pojawia się jednostronny, ogromny obrzęk ślinianki. Rozchodzi się on na wszystkie strony i w rezultacie maluch wygląda jak mały prosiaczek. Za dzień lub dwa obrzęk zaczyna pojawiać się również przy drugim uszku dziecka. Niekiedy pojawia się on od razu po obu stronach twarzy. Miejsca zmian są bardzo wrażliwe na dotyk, opuchlizna utrzymuje się do ok. 10 dni. U dzieci może występować też gorączka – nawet do 39 stopni, często jednak świnka przebiega bezgorączkowo. Maluch ma trudności przy przełykaniu, jest bardzo wrażliwy na kwaśne i ostre potrawy.

Kto choruje?

Do 2 roku życia dzieci chorują na świnkę bardzo rzadko. Najczęściej choroba dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, w przedziale od 5 do 10 lat. Pojawia się jednak również u nastolatków i osób dorosłych. I o ile u dzieci bardzo rzadko zdarzają się powikłania, u dorosłych i nastolatków choroba może przyjąć dość groźną postać.

Zdarza się to, gdy oprócz gruczołów ślinowych świnka zajmie np. tarczycę, trzustkę, jajniki, jądra czy układ nerwowy. Do takich powikłań należą m.in.: świnkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, skaza krwotoczna, zapalenie trzustki wątroby, nerek, jąder, jajników i gruczołów sutkowych, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czy CHOROBA BOSTOŃSKA zwana jest także chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej?

Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej jest odmianą choroby bostońskiej, wywoływanej przez wirusy z z tej samej grupy. Choroba jest zaraźliwa i dotyka głównie dzieci poniżej 10. roku życia.

JAK ROZPOZNAĆ u dziecka OSPĘ? Jaka wysypka jest charakterystyczna dla ospy?

Jeśli dziecko jest wyjątkowo marudne, ma wysoką gorączkę, narzeka na ból głowy, nóg albo rąk - to już mogą być oznaki rozwijającej się ospy. A kiedy do wszystkiego dołączy lekki katar, a po kilku...

PIERWSZA POMOC - co powinno się znaleźć w dobrze wyposażonej APTECZCE młodych rodziców?

Młodzie rodzice często wpadają w panikę przy najmniejszych objawach choroby dziecka. Dlatego, żeby zapobiec ewentualnym problemom, podpowiadamy jak wyposażyć domową apteczkę, żeby móc później nie...

Aktualizacja: 29.11.2011 12:18
Autor: Aw
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.