porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak się bronić przed AMD – zwyrodnieniem plamki żółtej?
Jak się bronić przed AMD – zwyrodnieniem plamki żółtej? Leczenie AMD jest mało skuteczne, dlatego ważna jest regularna kontrola ...
Poznaj technikę Bowena - efektywną terapię dla każdego

Terapia Bowena - na czym polega, jakie choroby leczy?

Terapia, a właściwie technika Bowena jest to bardzo efektywna, nieinwazyjna technika, która nie powoduje skutków ubocznych. Skorzystać z niej może każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia. Na czym polega i co można nią leczyć?

Technika Bowena  powstała w latach 50. w Australii, gdzie jest obecnie oficjalnie uznaną metodą leczniczą. W ostatnich latach stała się popularna w Europie Zachodniej, a do Polski dotarła stosunkowo niedawno. To swoisty rodzaj holistycznej terapii, wymyślonej przez australijskiego rehabilitanta-samouka Toma Bowena. Bowen nie znał anatomii – wiedzę medyczną czerpał z fachowej literatury oraz przyglądając się doświadczonym masażystom i terapeutom podczas ich pracy. Swoją specyficzną terapię ukształtował opierając się na własnej intuicji i niezwykłych zdolnościach obserwacyjnych. Był zafascynowany sportem, obserwował ciało ludzkie i przebiegające przez nie wibracje. Opierając się na tych obserwacjach i własnym doświadczeniu, opracował ruchy i strategię postępowania z pacjentem. Nie opisał swojej terapii, przekazał jej zasady swoim uczniom i to oni - Ossie i Elaine Rentsch  - opracowali podręczniki i metodę nauczania techniki Bowena

Na czym polega technika Bowena?

Tylko pozornie przypomina masaż lub refleksoterapię. Terapeuta traktuje organizm pacjenta, jego ciało i psychikę, jako jedną całość. Na początku przeprowadza więc z nim wywiad medyczny. Pacjent mówi o swoich dolegliwościach i problemach zdrowotnych. Terapeuta stara się w nich pomóc, wykonując podczas sesji wykonuje pojedyncze ruchy na ciele pacjenta. Po każdym z nich robi się kilkuminutową przerwę. Ruchy te wprowadzają daną część ciała w delikatną wibrację. Wibracja przenosi się się z kolei przez układ nerwowy do mózgu, a mózg traktuje je jako impuls do zapoczątkowania procesów samoleczenia. Każdy ruch terapeuty wpływa na organizm pacjenta, ale to nie terapeuta decyduje, jaką dolegliwość leczy. Podstawowa zasada terapii Bowena głosi, że to ciało pacjenta decyduje, które choroby, w jakiej kolejności i w jakim tempie zwlaczy.

Są badania potwierdzające skuteczność tej metody, do dziś jednak nie wyjaśniono, dlaczego technika Bowena pomaga chorym. W latach 70. na zlecenie australijskiego rządu przeprowadzono testy na kilkunastu tysiącach pacjentów i dowiodły one, że 88 proc. osób leczonych przez Bowena wykazało albo całkowite wyzdrowienie, albo znaczącą poprawę stanu zdrowia. Tylko 12 proc. osób nie wykazało znaczących zmian, ale nie znalazł się ani jeden pacjent, którego stan się pogorszył. Terapeuci stosujący technikę Bowena twierdzą, że przede wszystkim pomaga ona zrelaksować się i uruchomić układ immunologiczny.

Co można leczyć techniką Bowena?

Technikę Bowena można zastosować zarówno w przypadku drobnych dolegliwości, jak i w chorobach przewlekłych, neurologicznych, a nawet psychosomatycznych.
Jest często stosowana do leczenia dolegliwości układu ruchu, np. pomaga przy napięciach mięśniowych, kontuzjach i urazach, zwyrodnieniach czy dolegliwościach wynikających ze skrzywienia kręgosłupa, rwie kulszowej, zapaleniach stawów, w zespole cieśni nadgarstka, dolegliwościach kolan, łokci, barków, bioder itp. Pomaga w rehabilitacji po wylewach, w stwardnieniu rozsianym, porażeniu mózgowym.
Zabiegi techniką Bowena przynoszą ulgę także w dolegliwościach o podłożu neurologicznym: bólach i zawrotach głowy, migrenie, zaburzeniach snu. Poprawiają stan zdrowia w chorobach układu oddechowego: astmie, zapaleniu oskrzeli, katarze siennym. Pomagają w zaburzeniach układu krążenia (np. nadciśnieniu) i układu pokarmowego (np. w zaparciach i zespole jelita drażliwego, kolkach). Wreszcie, łagodzą stan niepokoju i napięcia, pomagają przy chronicznym zmęczeniu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 29.11.2014 21:33
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Paulina Sykut – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Paulina Sykut jest obecnie jedną z najwazniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.