porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie objawy daje chora trzustka? O czym może świadczyć jej ból? Trzustka w organizmie człowieka odpowiada zarówno za wydzielanie hormonów: insuliny ...
Jak można wykryć nowotwór trzustki? Jakie badania i testy?

Test wykrywający RAKA TRZUSTKI - na czym polega? WIDEO

Rak trzustki stanowi około 3% wszystkich nowotworów złośliwych i ma jedno z najgorszych rokowań. W większości wypadków jest rozpoznawany zbyt późno - w stadium, w którym nie jest już możliwy zabieg operacyjny dający szansę pełnego wyleczenia.

Sygnałem do zainteresowania się stanem trzustki powinien być już jeden z następujących objawów: ból w jamie brzusznej, mdłości, zaburzenia w pracy jelit, wzdęcia, brak łaknienia, cukrzyca, żółtaczka, gęsia skórka, utrata apetytu, szybka utrata masy ciała, ból pleców, depresja.

W wykryciu raka trzustki są pomocne badania laboratoryjne mające na celu znalezienie cech cholestazy, czyli niewydolności żółciowej wynikającej z zatkania przewodów żółciowych przez uciskający guz trzustki. Cechy cholestazy, to wzrost stężenia ALP i GGTP, hiperbilirubinemia sprzężona, niedokrwistość, hipoalbuminemia.

Rak trzustki: badania obrazowe

Największą skuteczność w rozpoznawaniu raka trzustki mają badania obrazowe – wykonywane kolejno USG, tomografia komputerowa i endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW). W celu potwierdzenia rozpoznania wykonuje się inwazyjną biopsję cienkoigłową aspiracyjną (BAC).

Markerem nowotworowym (substancją obecną w organizmie chorego na nowotwór, której identyfikacja ułatwia postawienie diagnozy) w diagnostyce raka trzustki jest antygen CA 19-9 (GIGA). Jego norma dla dorosłego człowieka wynosi 0-37 U/ml, a w przypadku raka trzustki może przekraczać 500 U/ml. W przypadku raka trzustki może także wzrosnąć poziom antygenu karcinoembrionalnego (CEA) oraz alfafetoproteiny (AFP).

Czy raka trzustki można pokonać? Mówi ekspert, chirurg onkolog dr Grzegorz Luboiński

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rak trzustki – na co trzeba zwrócić uwagę? Rak trzustki – na co trzeba zwrócić uwagę?

Rak trzustki długo nie daje charakterystycznych objawów, co sprawia, że rozpoznajemy go zbyt późno. Na co trzeba zwrócić uwagę, by nie przegapić rozwoju tego nowotworu?

Rak trzustki - jakie objawy i leczenie? Rak trzustki - jakie objawy i leczenie?

Rak trzustki to poważna sprawa. Nie zawsze guz trzustki oznacza jednak nowotwór. Najważniejsze to jak najszybciej zareagować na niepokojące objawy i udać się do lekarza. Tylko wczesna diagnoza może...

Jak rozpoznać raka skóry? Jakie pieprzyki i znamiona powinny wzbudzić nasz niepokój?

Nie każda zmiana na naszej skórze musi budzić panikę i strach. Warto jednak bacznie je obserwować, a w przypadku wątpliwości skonsultować się z dermatologiem.

Aktualizacja: 08.10.2014 20:31
Autor: PL
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?
Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?

Suflerka prezydenta Bronisława Komorowskiego od kilku dni robi zawrotną karierę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.