porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wody siarczkowe – czy można stosować w domu?
Wody siarczkowe – czy można stosować w domu? Nie trzeba jechać do uzdrowiska, by skorzystać z niezwykłych właściwości ...
Zbawienny wpływ tężni solankowej

Tężnie solankowe – co leczą, na co pomagają?

Tężnie solankowe – co leczą, na co pomagają?
fot.: prtime.pl
Działanie tężni polega na rozpylaniu solanki. Niegdyś z tężni można było korzystać tylko w uzdrowiskach. Teraz dobre ośrodki spa oferują zabiegi o podobnym działaniu. Nawet dla zdrowego człowieka działanie aerozolu solankowego jest bardzo korzystne.

Mikroklimat tężni wytwarzany jest wskutek ociekania solanki i działania ruchu powietrza, co powoduje intensywne parowanie, a rozbijane cząsteczki solanki sprzyjają  hydrojonizacji. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i mikroelementami takimi jak: jak magnez, sód, potas, żelazo. Wokół tężni powstaje mikroklimat zbliżony do klimatu nadmorskiego. Przebywając w tężni przez ok. 30 min wchłaniamy dawkę jodu jakbyśmy przebywali nad morzem przez półtora dnia w czasie, gdy w powietrzu znajduje się zwiększona ilość jodu (np. po wyładowaniach atmosferycznych). Powietrze wdychane w tężni solankowej działa przeciwobrzękowo i drażniąco. Dzięki temu następuje wzmożenie czynności układu wydzielniczego i zwiększenie ukrwienia błony śluzowej. Korzystanie z tężni solankowych jest szczególnie wskazane:

>>> Wody termalne – gdzie? W których kurortach i uzdrowiskach? [KLIKNIJ]

 • dla mieszkańców dużych miast

 • dla rekonwalescentów po ciężkiej chorobie

 • dla pracujących w zapyleniu i wysokiej temperaturze (np. górnicy i hutnicy)

 • dla palaczy papierosów 

 • dla pracujących głosem np. nauczycieli i śpiewaków 

Na co pomagają tężnie solankowe:

 • wzrost odporności

 • przewlekłe przeziębienia i stany zapalne górnych dróg oddechowych

 • uczulenia

 • choroby tarczycy

Kto powinien unikać tężni solankowych

 • osoby po przebytym zawale 

 • osoby z chorobą nowotworową 

 • osoby z niewydolnością naczyń wieńcowych serca

 • osoby z niskim ciśnieniem

 • osoby uczulone na jony znajdujące się w solance

 • osoby po przebytej gruźlicy

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tężnie solankowe – jakie przeciwwskazania? Kto nie może korzystać? Tężnie solankowe – jakie przeciwwskazania? Kto nie może korzystać?

Tężnie solankowe to wielkie dobrodziejstwo dla mieszczuchów i osób cierpiących na częste infekcje górnych dróg oddechowych oraz alergie. Niestety nie wszyscy pacjenci mogą z nich korzystać. Jest...

Aktualizacja: 06.08.2014 09:12
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.