porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy talasemia to ciężka choroba? Co o niej wiemy, jak ją rozpoznać? Czy niedokrwistość jest chorobą wrodzoną? A jeśli tak, czy można ...
Nieuleczalne choroby skóry. Jakie są objawy twardziny?

CHOROBY SKÓRY: Twardzina. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Na twardzinę chorują głównie kobiety w wieku od 30 do 50 lat. Czasami choroba objawia się tylko zmianami na skórze, ale w groźniejszej postaci atakuje także narządy wewnętrzne: serce, płuca, nerki, stawy. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Przeczytaj, jakie są przyczyny twardziny.

Twardzina to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Kobiety chorują 3–4 razy częściej od mężczyzn. Objawy pojawiają się zwykle w wieku 30–50 lat. To choroba rzadka: na 100 tys. osób choruje 30.

Objawy choroby

Istnieją dwa główne typy twardziny: skórna i układowa. W tej pierwszej objawy ograniczają się do zmian skórnych: skóra twardnieje i grubieje, przyjmując barwę porcelanową lub woskowobiałą.
Twardzina układowa atakuje – oprócz skóry – także narządy wewnętrzne. Głównym szkodliwym mechanizmem występującym w tej chorobie jest włóknienie tkanki łącznej, dlatego w krajach anglosaskich mówi się, że to choroba, która „zamienia ludzi w kamień”.
Zmiany skórne w rozwiniętej twardzinie układowej najczęściej prowadzą do zaniku opuszków palców i ich stwardnienia. Zanikają też skrzydełka nosa i czerwień wargowa, a wokół ust tworzą się promieniste zmarszczki. Pacjenci mają trudności z otworzeniem ust, mówieniem i jedzeniem.
Jeśli choroba zajmuje serce, pojawiają się: arytmia, duszność i obrzęki. Zwłókniałe płuca powodują duszność, kaszel, a czasami także ból w klatce piersiowej. Zajęcie naczyń krwionośnych w nerkach prowadzi do nadciśnienia i w rezultacie do niewydolności nerek. Jeśli włóknienie dotyczy przełyku, to mogą pojawić się trudności w przełykaniu. U 30% pacjentów spotyka się zapalenie stawów. W twardzinie często występuje uczucie suchości w jamie ustnej i brak łez.

Przyczyny choroby

Niestety, nie są znane. Pewną rolę odgrywają geny, ale procesy prowadzące do włóknienia tkanki łącznej mogą wywołać też niektóre związki chemiczne (np. trójchloroetylen, żywice) i wirusy. Twardzina to choroba autoimmunologiczna, tzn. że przeciwciała są skierowane przeciwko własnym komórkom, doprowadzając do ich uszkodzenia i zaburzeń pracy narządów. Wspomniane wirusy i związki chemiczne pełnią rolę „wyzwalacza” , który zapoczątkowuje proces chorobowy.

Trudna diagnoza choroby

Rozpoznanie twardziny jest bardzo trudne. Jej wczesne stany przypominają inne choroby tkanki łącznej, poza tym niewielu lekarzy zna i potrafi rozpoznać jej objawy. Aby postawić diagnozę, najważniejszy jest dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne. Nie istnieje żaden test, który jednoznacznie potwierdzi chorobę. Należy wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwjądrowych, które wykrywa się u około połowy pacjentów. Poza tym obserwuje się niedokrwistość i podwyższenie OB. Czasami pobiera się wycinek skóry do analizy pod mikroskopem. Jeśli zajęte są organy wewnętrzne, wskazane są też inne badania, np. przy trudnościach w przełykaniu można wykonać rentgenowskie zdjęcie kontrastowe przełyku.

Leczenie twardziny

Obecnie twardzina to choroba nieuleczalna. Stosowane leki - m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne i pochodne kwasu propionowego - tylko łagodzą ból i objawy (np. zapalenia stawów), hamując nieco rozwój choroby.

Zobacz >> BORELIOZA - jak ją rozpoznać? Czym grozi brak leczenia boreliozy

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Mięta, rumianek, prawoślaz lekarski, szałwia, tymianek - jakie mają korzyści dla zdrowia? Mięta, rumianek, prawoślaz lekarski, szałwia, tymianek - jakie mają korzyści dla zdrowia?

Zbawienny wpływ ziół na zdrowie jest doceniany od setek lat. Preparaty, napary oraz produkty spożywcze lub kosmetyki robione na bazie ziół są bardzo zdrowe i skuteczne. Często za pomocą ziół można...

Sklerodermia: co to za choroba?

Sklerodermia znaczy dosłownie: "twarda skóra". I rzeczywiście odmiana skórna tej choroby powoduje stwardnienia i zwapnienia na skórze rąk i twarzy. Ale sklerodermia układowa może mieć znacznie...

Mieszana choroba tkanki łącznej: jeden pacjent ma objawy trzech chorób

Mieszana choroba tkanki łącznej to zespół chorobowy, w którym nakładają się na siebie objawy kliniczne trzech chorób – tocznia rumieniowatego układowego, twardziny układowej i zapalenia...

Aktualizacja: 27.10.2011 12:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.