porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy talasemia to ciężka choroba? Co o niej wiemy, jak ją rozpoznać? Czy niedokrwistość jest chorobą wrodzoną? A jeśli tak, czy można ...
Nieuleczalne choroby skóry. Jakie są objawy twardziny?

CHOROBY SKÓRY: Twardzina. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Na twardzinę chorują głównie kobiety w wieku od 30 do 50 lat. Czasami choroba objawia się tylko zmianami na skórze, ale w groźniejszej postaci atakuje także narządy wewnętrzne: serce, płuca, nerki, stawy. Nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Przeczytaj, jakie są przyczyny twardziny.

Twardzina to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Kobiety chorują 3–4 razy częściej od mężczyzn. Objawy pojawiają się zwykle w wieku 30–50 lat. To choroba rzadka: na 100 tys. osób choruje 30.

Objawy choroby

Istnieją dwa główne typy twardziny: skórna i układowa. W tej pierwszej objawy ograniczają się do zmian skórnych: skóra twardnieje i grubieje, przyjmując barwę porcelanową lub woskowobiałą.
Twardzina układowa atakuje – oprócz skóry – także narządy wewnętrzne. Głównym szkodliwym mechanizmem występującym w tej chorobie jest włóknienie tkanki łącznej, dlatego w krajach anglosaskich mówi się, że to choroba, która „zamienia ludzi w kamień”.
Zmiany skórne w rozwiniętej twardzinie układowej najczęściej prowadzą do zaniku opuszków palców i ich stwardnienia. Zanikają też skrzydełka nosa i czerwień wargowa, a wokół ust tworzą się promieniste zmarszczki. Pacjenci mają trudności z otworzeniem ust, mówieniem i jedzeniem.
Jeśli choroba zajmuje serce, pojawiają się: arytmia, duszność i obrzęki. Zwłókniałe płuca powodują duszność, kaszel, a czasami także ból w klatce piersiowej. Zajęcie naczyń krwionośnych w nerkach prowadzi do nadciśnienia i w rezultacie do niewydolności nerek. Jeśli włóknienie dotyczy przełyku, to mogą pojawić się trudności w przełykaniu. U 30% pacjentów spotyka się zapalenie stawów. W twardzinie często występuje uczucie suchości w jamie ustnej i brak łez.

Przyczyny choroby

Niestety, nie są znane. Pewną rolę odgrywają geny, ale procesy prowadzące do włóknienia tkanki łącznej mogą wywołać też niektóre związki chemiczne (np. trójchloroetylen, żywice) i wirusy. Twardzina to choroba autoimmunologiczna, tzn. że przeciwciała są skierowane przeciwko własnym komórkom, doprowadzając do ich uszkodzenia i zaburzeń pracy narządów. Wspomniane wirusy i związki chemiczne pełnią rolę „wyzwalacza” , który zapoczątkowuje proces chorobowy.

Trudna diagnoza choroby

Rozpoznanie twardziny jest bardzo trudne. Jej wczesne stany przypominają inne choroby tkanki łącznej, poza tym niewielu lekarzy zna i potrafi rozpoznać jej objawy. Aby postawić diagnozę, najważniejszy jest dokładny wywiad lekarski i badanie fizykalne. Nie istnieje żaden test, który jednoznacznie potwierdzi chorobę. Należy wykonać badanie na obecność przeciwciał przeciwjądrowych, które wykrywa się u około połowy pacjentów. Poza tym obserwuje się niedokrwistość i podwyższenie OB. Czasami pobiera się wycinek skóry do analizy pod mikroskopem. Jeśli zajęte są organy wewnętrzne, wskazane są też inne badania, np. przy trudnościach w przełykaniu można wykonać rentgenowskie zdjęcie kontrastowe przełyku.

Leczenie twardziny

Obecnie twardzina to choroba nieuleczalna. Stosowane leki - m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne i pochodne kwasu propionowego - tylko łagodzą ból i objawy (np. zapalenia stawów), hamując nieco rozwój choroby.

Zobacz >> BORELIOZA - jak ją rozpoznać? Czym grozi brak leczenia boreliozy

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
ABC zdrowia. Na czym polega zespół Sjörgena?

Zespół Sjögrena to choroba, która najczęściej atakuje kobiety. Jeśli jesteś kobietą po czterdziestce i odczuwasz nienaturalną suchość w ustach? Bolą cię oczy, bo brakuje ci łez? W badaniu lekarskim...

Sklerodermia: co to za choroba?

Sklerodermia znaczy dosłownie: "twarda skóra". I rzeczywiście odmiana skórna tej choroby powoduje stwardnienia i zwapnienia na skórze rąk i twarzy. Ale sklerodermia układowa może mieć znacznie...

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze - jakie są, co powodują?

Powszechny w społeczeństwie lęk przed kleszczami jest uzasadniony. Pajęczaki te są odpowiedzialne za epidemie bardzo groźnych dla człowieka chorób. Jakie choroby przenoszone przez kleszcze się...

Aktualizacja: 27.10.2011 12:23
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.