porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak myć zęby? Jak prawidłowo czyścić zęby? Jak dbać o ładny uśmiech? WIDEO
Jak myć zęby? Jak prawidłowo czyścić zęby? Jak dbać o ładny uśmiech? WIDEO Jak poprawnie czyścić zęby i dbać o nie? Wydaje się, że ...
Niebezpieczne kieszonki w jelicie - uchyłkowatość to choroba zagrażająca życiu

Uchyłki - co to takiego? Jakie OBJAWY i LECZENIE?

Uchyłki to choroba, która przez długie lata przebiega nie dając żadnych objawów. Niekiedy tylko pojawiają się słabe bóle, biegunka. Niestety, takie objawy nie skłaniają nas do odwiedzenia lekarza. Niewielu z nas wie, że uchyłki mogą być groźne dla życia.

Uchyłkowatość polega na tworzeniu się małych, wypukłych kieszonek (uchyłków) w ścianie jelita grubego. Jeżeli w uchyłkach będzie się gromadził kał, rozwinie się zapalenie. Wtedy pojawia się gorączka, krwawienia przy oddawaniu stolca, nasilający się ból brzucha i ogólnie złe samopoczucie. Uchyłki mogą zagrażać naszemu życiu. To prawda. Jeżeli zaniedbamy leczenie możemy doprowadzić do perforacji, czyli pęknięcia uchyłka (pęknięcia jelita). Wtedy zwykle dochodzi do zapalenia jamy otrzewnowej, a to stan niebezpieczny. Otrzewna jest błoną wyściełającą jamę otrzewnową, w której znajdują się narządy wewnętrzne. Jeśli dotrze do nich zawartość jelit, dochodzi do rozległego zakażenia, które bardzo trudno wyleczyć.

Jakie badanie?

Jeżeli lekarz podejrzewa zapalenie uchyłka zwykle kieruje chorego na kolonoskopię. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu do okrężnicy giętkiej rurki zaopatrzonej w układ optyczny i źródło światła. Umożliwia to dokładne obejrzenie całego jelita grubego. Zwykle wykonuje się też badanie kału na obecność krwi utajonej.

Leczenie uchyłkowatości

Jest uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Niepowikłaną uchyłkowatość leczy się zachowawczo. Chory powinien przestrzegać diety wysokobłonnikowej, a jeśli cierpi na zaparcia – przyjmować regularnie (wybrane przez lekarza) środki przeczyszczające. Cierpiący na uchyłkowatość powinni także unikać ostrych przypraw i roślin strączkowych. Czasem poleca się im przyjmowanie witamin A, E i C oraz czosnku w kapsułkach. Gdy choroba się zaostrzy lepiej przejść na łagodna dietę, której podstawą będą gotowane i przecierane produkty. W tym czasie nie należy też spożywać surowych owoców i warzyw oraz pić alkoholu i kawy. Taką dietę trzeba trzymać przez miesiąc. Po ustąpieniu objawów zapalenia, można stopniowo wprowadzać produkty bogate w błonnik. Jeżeli rozwinie się zakażenie konieczne jest podanie antybiotyków. Gdy dojdzie do rozwoju choroby i pojawią się krwawienia lub ciężkie powikłania bakteryjne, nie uniknie się operacji. Polega ona na wycięciu fragmentu jelita z uchyłkami. W szczególnie ciężkich przypadkach może zaistnieć konieczność usunięcia całego jelita grubego, ale z zachowaniem odbytu.

Podobne dolegliwości mogą dawać: zapalenie wyrostka robaczkowego, polipy i rak okrężnicy lub odbytnicy. Przy wszystkich chorobach jelit mogą występować krwawienia przy oddawaniu stolca. Mogą także występować częste zaparcia.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Diety w chorobie nowotworowej - jak powinna wyglądać dieta chorego na raka? Diety w chorobie nowotworowej - jak powinna wyglądać dieta chorego na raka?

Rodzaj spożywanych produktów zależy od rodzaju nowotworu. Dlatego onkolodzy podkreślają, że dieta osoby chorującej na raka powinna zawsze być bardzo indywidualna, to znaczy odpowiednio dopasowana do...

Bulimia - zaburzenia odżywiania. Czym jest i jak ją leczyć? Bulimia - zaburzenia odżywiania. Czym jest i jak ją leczyć?

Objadanie się i głodzenie na przemian, utrata kontroli nad tym, co się je, zażywanie środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów po przejedzeniu to najbardziej rozpoznawalne objawy bulimii....

Nieswoiste choroby zapalne jelit. Czy są to choroby zakaźne?

Nieswoiste choroby zapalne jelita (NChZJ) zwane także nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ, ang. Inflammatory Bowel Disease – IBD) to przewlekłe choroby o nieznanych przyczynach, zaliczane do chorób...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:16
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?
Kim jest Magdalena Smalara i na co zaprasza?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.