
-
zobacz więcej
Uchyłki - co to takiego? Jakie OBJAWY i LECZENIE?
- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Uchyłkowatość polega na tworzeniu się małych, wypukłych kieszonek (uchyłków) w ścianie jelita grubego. Jeżeli w uchyłkach będzie się gromadził kał, rozwinie się zapalenie. Wtedy pojawia się gorączka, krwawienia przy oddawaniu stolca, nasilający się ból brzucha i ogólnie złe samopoczucie. Uchyłki mogą zagrażać naszemu życiu. To prawda. Jeżeli zaniedbamy leczenie możemy doprowadzić do perforacji, czyli pęknięcia uchyłka (pęknięcia jelita). Wtedy zwykle dochodzi do zapalenia jamy otrzewnowej, a to stan niebezpieczny. Otrzewna jest błoną wyściełającą jamę otrzewnową, w której znajdują się narządy wewnętrzne. Jeśli dotrze do nich zawartość jelit, dochodzi do rozległego zakażenia, które bardzo trudno wyleczyć.
Jakie badanie?
Jeżeli lekarz podejrzewa zapalenie uchyłka zwykle kieruje chorego na kolonoskopię. Jest to badanie, które polega na wprowadzeniu do okrężnicy giętkiej rurki zaopatrzonej w układ optyczny i źródło światła. Umożliwia to dokładne obejrzenie całego jelita grubego. Zwykle wykonuje się też badanie kału na obecność krwi utajonej.
Leczenie uchyłkowatości
Jest uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Niepowikłaną uchyłkowatość leczy się zachowawczo. Chory powinien przestrzegać diety wysokobłonnikowej, a jeśli cierpi na zaparcia – przyjmować regularnie (wybrane przez lekarza) środki przeczyszczające. Cierpiący na uchyłkowatość powinni także unikać ostrych przypraw i roślin strączkowych. Czasem poleca się im przyjmowanie witamin A, E i C oraz czosnku w kapsułkach. Gdy choroba się zaostrzy lepiej przejść na łagodna dietę, której podstawą będą gotowane i przecierane produkty. W tym czasie nie należy też spożywać surowych owoców i warzyw oraz pić alkoholu i kawy. Taką dietę trzeba trzymać przez miesiąc. Po ustąpieniu objawów zapalenia, można stopniowo wprowadzać produkty bogate w błonnik. Jeżeli rozwinie się zakażenie konieczne jest podanie antybiotyków. Gdy dojdzie do rozwoju choroby i pojawią się krwawienia lub ciężkie powikłania bakteryjne, nie uniknie się operacji. Polega ona na wycięciu fragmentu jelita z uchyłkami. W szczególnie ciężkich przypadkach może zaistnieć konieczność usunięcia całego jelita grubego, ale z zachowaniem odbytu.
Podobne dolegliwości mogą dawać: zapalenie wyrostka robaczkowego, polipy i rak okrężnicy lub odbytnicy. Przy wszystkich chorobach jelit mogą występować krwawienia przy oddawaniu stolca. Mogą także występować częste zaparcia.

Rodzaj spożywanych produktów zależy od rodzaju nowotworu. Dlatego onkolodzy podkreślają, że dieta osoby chorującej na raka powinna zawsze być bardzo indywidualna, to znaczy odpowiednio dopasowana do...

Objadanie się i głodzenie na przemian, utrata kontroli nad tym, co się je, zażywanie środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów po przejedzeniu to najbardziej rozpoznawalne objawy bulimii....
Nieswoiste choroby zapalne jelita (NChZJ) zwane także nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ, ang. Inflammatory Bowel Disease – IBD) to przewlekłe choroby o nieznanych przyczynach, zaliczane do chorób...
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Magdalena Smalara urodziła się w Gdyni 37 lat temu. Jest ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.