porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
CHOROBA LEŚNIOWSKIEGO CROHNA. Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie? Przewlekły stan zapalny jelit o nieznanej przyczynie – tak najkrócej ...
Na problemy z krążeniem i żylakami cierpi blisko połowa dorosłych Polaków, przy czym kłopoty te częściej dotykają kobiet.

Uczucie ciężkich nóg - co je powoduje?

Po powrocie z pracy bolą cię nogi, dokuczają ci skurcze łydek, a twoje stopy są tak opuchnięte, że nie mieścisz się w ulubione buty? Dowiedz się, skąd biorą się te dolegliwości i jakich objawów niewydolności krążenia nie wolno lekceważyć!

Długie siedzenie czy stanie nie są dobre dla żył i układu krążenia. Krew i limfa, które płyną naczyniami od stóp do serca, muszą pokonać grawitację i płynąć pod górę; proces ten ułatwia obecność tzw. pompy mięśniowej, która znajduje się w nogach i wypycha je do góry. Niestety, ów mechanizm działa tylko wtedy, gdy jesteśmy w ruchu - spacerujemy, biegamy czy po prostu ruszamy nogami. W innym wypadku pompa nie odprowadza płynów ustrojowych, które przenikają przez ścianki naczyń do okolicznych tkanek, powodując ból, opuchliznę, uczucie ciężkości i mrowienie.

Paniom nie sprzyjają też hormony, a dokładniej jeden z nich - progesteron. To właśnie za jego sprawą na kilka dni przed miesiączką dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, a upuchlizna i obrzęki nóg są wtedy większe niż zwykle.

Jakich objawów nie wolno bagatelizować?

Jeżeli nogi bolą i puchną tylko od czasu do czasu, nie ma powodu do obaw. Gdy jednak obrzęki są widoczne co wieczór, a obwód nóg (w śródstopiu, kostkach, łydkach i nad kolanami) zwiększa się o centymetr lub więcej, żyły nie są w dobrej kondycji i grożą ci żylaki. W takiej sytuacji powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do specjalisty. Odpowiednie badania (np. badanie dopplerowskie, czyli USG żył) pomogą stwierdzić, czy rzeczywiście jest się czym martwić i czy będzie potrzebna ingerencja chirurga.

Profilaktyka - więcej ruchu i regularne ćwiczenia!

Zanim jednak udasz się do lekarza, warto pamiętać o podstawowych sposobach walki z uczuciem ciężkich nóg i żylakami. Przede wszystkim zacznij się ruszać i zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej - jest ona niezbędna dla zdrowych żył! Oprócz tego zadbaj o odpowiednią dietę (pij minimum 2 litry niegazowanej wody mineralnej dziennie, unikaj słodyczy i tłustycz potraw), ogranicz chodzenie w butach na obcasie i zbyt obcisłych spodniach do minimum, noś rajstopy przeciwżylakowe oraz staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY Bóle REUMATYCZNE stawów: Jak leczyć reumatyzm, DOMOWE SPOSOBY

Reumatyzm przestał być chorobą osób starszych, obecnie, co raz młodsi narzekają na dopadające ich schorzenia reumatyczne. Bóle i sztywność w stawach dolega nawet 20-latkom. Jak leczyć bóle w stawach?...

Jak POPRAWIĆ KRĄŻENIE krwi? KIEDY GROZI CI NIEDOTLENIENIE MÓZGU?

Zimne lub „zdrętwiałe” dłonie albo stopy, puchnięcie rąk i nóg, wypukłe żyły – to wszystko mogą być objawy złego krążenia.

BÓL KOLAN - jak go leczyć w sposób naturalny?

Ból kolan uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie? Nim zaczniesz szturmować gabinety lekarskie i zaczniesz łykać garści tabletek - wypróbuj naturalną metodę, potwierdzoną przez naukowców. Odkryli...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:29
Autor: Bębenek
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?
Afera Durczoka - kim jest Elżbieta W.?

Trwa dziennikarskie i policyjne śledztwo w sprawie przedmiotów odnalezionych w ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.