porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA. Kleszcze - co trzeba o nich wiedzieć? W Polsce żyje zaledwie 20 spośród ok. 800 gatunków kleszczy ...
Nie wpadaj w panikę, tylko jak najszybciej go usuń

Ukąszenie kleszcza – co robić?

Jeśli po powrocie z lasu zauważyłeś, że w skórę wkłuł ci się kleszcz, musisz go jak najszybciej usunąć. Może on bowiem zarazić cię groźną chorobą – najczęstsza z nich to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Możesz to zrobić samodzielnie albo zwrócić się o pomoc do lekarza.

Zdarza się niekiedy, że kleszcz pokona wszystkie zabezpieczenia i wkłuje się w skórę. W większości przypadków pasożyta usuniesz samodzielnie, ale jeśli kleszcz zawędrował w trudno dostępne miejsce (np. do ucha czy pępka) potrzebna jest pomoc lekarza. Idź do specjalisty również wtedy, gdy nie udało ci się wyciągnąć kleszcza w całości.

Kleszcz w stadium larwy ma zaledwie milimetr średnicy, jest niemal przezroczysty, trudno go dostrzec na skórze, niezależnie czy po niej wędruje w poszukiwaniu dobrego miejsca do wkłucia, czy już je znalazł. W następnym stadium rozwojowym - nimfy ma wielkość ziarnka piasku, więc żeby się przekonać, że to maleńki kleszcz, trzeba mieć lupę. Nawet postać dorosłą kleszcza łatwo przeoczyć, zwłaszcza gdy jeszcze nie napił się krwi (wtedy znacznie się powiększa).

W dodatku  ukąszenie jest całkowicie bezbolesne, ponieważ kleszcz podczas wkłuwania wydziela środek znieczulający (a jego aparat kłujący jest znacznie większy niż np. komara, którego bez trudu wyczuwamy). Pasożyty najchętniej żerują w miejscach trudnych do wykrycia – pod kolanami, pod biustem, między pośladkami, za uchem, w pachwinie – tam gdzie skóra jest cienka, jest zacisznie i ciepło. Ale nie jest to regułą, bo kleszcz może się wkłuć w miejsce eksponowane – np. w łopatkę.

Jak go usunąć?

Nie wolno tego robić palcami! Potrzebna jest zwykła pęseta lub specjalne  urządzenie (zasysające lub typu lasso - do kupienia w aptece). Trzeba go uchwycić (najlepiej w jednorazowych rękawiczkach) jak najbliżej skóry, i wyciągnąć zdecydowanym prostym ruchem. Nie należy go wykręcać ruchem prawo- czy lewoskrętnym, ponieważ nie wkręca się on w skórę jak śruba. Przed usunięciem nie wolno miejsca wokół kleszcza smarować czymkolwiek (np. masłem, naftą, środkiem odkażającym), bo wtedy pasożyt dusząc się i wymiotując, zwiększa szansę na zakażenie. Rankę należy zdezynfekować, trzeba też obejrzeć kleszcza, by się upewnić, czy kleszcz wyszedł w całości.

Czy szybkie usunięcie kleszcza chroni przed chorobą?

Niestety, nie zawsze. Gdzieniegdzie pokutuje przekonanie, że wyjęcie kleszcza w ciągu 24 godzin od ukąszenia to gwarancja uniknięcia zakażenia. Nie ma ono uzasadnienie, szczególnie że nigdy nie wiadomo na pewno, od jak dawna kleszcz żeruje.

Jeśli pasożyt chorobotwórcze drobnoustroje ma w śliniankach (to się niekiedy zdarza), to przekazuje je już w momencie wkłuwania się w ciało, jednocześnie wstrzykując substancję znieczulającą to ukłucie. Częściej jednak bakterie czy wirusy bytują w jelitach, wtedy potrzebują czasu, by się przedostać wraz z krwią do ludzkiego organizmu. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze usunięcie kleszcza w całości i bez prowokowania (np. uciskając go lub smarując np. masłem) jego wymiotów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Zachorowania na choroby odkleszczowe są związane z obszarami przyrodniczymi, w których wirus krąży między dziko żyjącymi zwierzętami i nosicielami wirusa, którymi są kleszcze. Dowiedz się, na co...

Jak pozbyć się kleszcza? Pierwsza pomoc - jak wyjąć kleszcza?

Oczywiście dobrze jest zrobić wszystko, by kleszczom zapobiegać. Nie zawsze jednak da się tego uniknąć. Zobacz, co zrobić kiedy po powrocie ze spaceru, zauważysz kleszcze w ciele u siebie lub...

KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć? KLESZCZE - co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli ukąsi cię kleszcz, istnieje ryzyko infekcji. Najczęstszą chorobą odkleszczową jest borelioza, znacznie rzadsze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Przeciw tej drugiej chorobie mamy szczepionkę,...

Aktualizacja: 05.06.2013 14:49
Autor: jn
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.