porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bezobjawowe zapalenie płuc u dziecka - jak je rozpoznać?
Bezobjawowe zapalenie płuc u dziecka - jak je rozpoznać? Objawy zapalenia płuc u dziecka zależą od tego, czy mamy ...
Zdrowie człowieka - stłuczenie kości ogonowej.

Uraz kości ogonowej - i co dalej? PORADY

Uraz kości ogonowej -  i co dalej? PORADY
fot.: Photos.com
Zimą nietrudno o uraz kości ogonowej. Sprzyja temu uprawianie sportów zimowych, ale nieraz nawet niewinny spacer - za sprawą oblodzonej nawierzchni - może się skończyć wypadkiem i stłuczeniem.

Upadek na kość ogonową i jej stłuczenie wywołuje bardzo silny ból, który może się utrzymywać nawet przez kilka tygodni. Po wypadku wskazane jest pójście do lekarza, który zdecyduje, czy konieczne jest wykonanie prześwietlenia i sprawdzenie, czy kość nie jest złamana. Lekarz przepisze także odpowiednie maści oraz leki przeciwbólowe i przyspieszające gojenie. Zaleci także przynoszące ulgę ćwiczenia.

>>> Jak postępować w przypadku ZŁAMANIA LUB ZWICHNIĘCIA? Jak odróżnić złamanie od skręcenia? [KLIKNIJ]

Co robić w domu, by ulżyć sobie w cierpieniu? Zaraz po upadku należy przykładać do kości ogonowej zimne okłady (np. lód zawinięty w ręcznik czy ściereczkę) - trochę ustąpią dolegliwości bólowe i pomału zmiejszymy obrzęk. Gdy obrzęk zupełnie zniknie, warto zacząć przykładać ciepłe okłady (rozszerzenie małych naczyń przyspiesza gojenie).

Stłuczenie kości ogonowej znacznie utrudnia poruszanie się, siadanie. Pewnym ułatwieniem jest wykorzystanie specjalnej poduszki rehabilitacyjnej w kształcie koła ratunkowego.

W czasie trwania dolegliwości należy bardzo dbać, by nie doszło do zatwardzeń, które spotęgują ból. Dlatego istotna jest odpowiednia dieta oraz przyjmowanie dużej ilości płynów.

Kość ogonowa (guziczna) znajduje się w dolnej części kręgosłupa poniżej kości krzyżowej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak leczyć STŁUCZENIE KOŚCI OGONOWEJ?

Zimą, kiedy na dworze mróz i śnieg, o upadek nie jest trudno. Szczególnie, że z odśnieżaniem chodników bywa różnie. Wystarczy wtedy tylko lekka odwilż i przy pierwszym mrozie chodnik zamienia się w...

Aktualizacja: 11.02.2014 13:50
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]
Edyta Bielak-Jomaa - kim jest? Co o niej wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Edyta Bielak-Jomaa będzie nowym Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. Podczas ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.