porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Astma aspirynowa - co to jest, jakie są objawy?
Astma aspirynowa - co to jest, jakie są objawy? Nadwrażliwość organizmu ludzkiego na kwas acetylosalicylowy, czyli popularnie mówiąc aspirynę, ...
Tak zwany wdowi garb pojawia się u kobiet wskutek osteoporozy. Zobacz, co można zrobić, by się go ustrzec.

Wdowi garb - co to jest i jak mu zapobiegać?

Kobiety żyją dłużej, ale są bardziej niż mężczyźni narażone na niektóre choroby, np. osteoporozę, która prowadzi m.in. do deformacji kręgosłupa. Jedną z tych deformacji jest "wdowi garb".

Osteoporoza to groźna choroba kości, na którą choruje - według szacunków - nawet 30 proc. kobiet w wieku powyżej 50 lat. Przyczyną choroby jest zmniejszanie się zawartości minerałów w kościach, co jest zjawiskiem normalnym po 40. roku życia. O ile jednak u osób zdrowych ubytek masy kostnej wynosi 0,5-1 proc. rocznie, to u osób z osteoporozą jest to 2-5 proc. rocznie i więcej. Postępujący w osteoporozie ubytek kości powoduje, że kręgi kręgosłupa stają się "puste" w środku i zapadają się. Zmniejszanie się wysokości poszczególnych kręgów prowadzi do obniżania się wzrostu (kręgi "zbliżają się" do siebie) oraz powstania tzw. wdowiego garbu. Jest to charakterystyczne dla osteoporozy zaokrąglenie pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa. Nazwa wdowi garb wzięła się stąd, że objaw ten występuje najczęściej u kobiet w podeszłym wieku, które przeważnie żyją dłużej niż ich mężowie, a więc są już wdowami.

Jak się ustrzec osteoporozy?

Dlaczego jedni zapadają na osteoporozę, a inni nie? Decydują o tym tak zwane czynniki ryzyka. Są to okoliczności wynikające z cech dziedzicznych i fizjologii organizmu oraz czynniki zewnętrzne, takie jak odżywianie się czy styl życia. Wieloletnie badania wykazały, że najważniejsze czynniki ryzyka, czyli czynniki sprzyjające chorobie, to:

  • osteoporoza u matki (czynnik dziedziczny),
  • wątła budowa ciała,
  • menopauza u kobiet,
  • zaawansowany wiek, 
  • niedobór wapnia w diecie,
  • brak wysiłku fizycznego,
  • palenie papierosów i alkoholizm, 
  • przyjmowanie niektórych leków.

Na wiele z tych czynników nie mamy wpływu, ale trzy ostatnie zależą od nas jak najbardziej. Aby więc nie wyrósł nam w przyszłości wdowi garb, trzeba zadbać o to na długo przed pięćdziesiatką. Najlepszy sposób to dieta bogata w wapń, uprawianie sportu i wyeliminowanie używek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co sprzyja osteoporozie?

Osteoporoza dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, zazwyczaj mają ją osoby starsze. Osteoporozie sprzyja więc płeć i wiek. Co jeszcze zwiększa ryzyko osteoporozy?

Osteoporoza - na czym polega osteoporoza?

Osteoporoza jest złożeniem dwóch słów – greckiego osteos, czyli kość, i łacińskiego porus, czyli dziura. To doskonale oddaje istotę choroby, która polega na ubytku tkanki kostnej i zniszczeniu...

Osteoporoza - jak przebiega leczenie?

Osteoporoza wymaga leczenia, choćby po to by uniknąć złamań. Do jakiego lekarza pójść z osteoporozą? Jak się leczy osteoporozę?

Aktualizacja: 12.03.2014 08:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.