porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak rozruszać organizm po zimie? Od czego zacząć wiosenne zmiany? Wiosna to czas, kiedy natura budzi się do życia, moment ...
Wiosenne alergeny, czyli co kwitnie, pyli i uczula?

WIOSNA ALERGIKA. Jakie PYŁKI ROŚLIN UCZULAJĄ wiosną?

WIOSNA ALERGIKA. Jakie PYŁKI ROŚLIN UCZULAJĄ wiosną?

W kwietniupylą głównie drzewa: wierzba, brzoza, grab, topola, w maju powietrze przesycone jest pyłkami dębu, traw, pokrzywy czy szczawiu.

fot.: Photos.com
Maj i czerwiec to miesiące idealne nie tylko dla ludzi spragnionych wiosennej aury i zieleni dookoła, ale także alergenów. Jakie pyłki będę szczególnie dokuczliwe w tym okresie? Co uczula na wiosnę?

W Polsce pylenie traw i drzew zazwyczaj rozpoczyna się na jej południowo-zachodnim terenie i stopniowo rozprzestrzenia się aż do krańca północno-wschodniego. Natężenie alergenu na danym obszarze uzależnione jest nie tylko od drzew i traw, ale i od wiatru (przenosi pyłki). Alergicy w okresie pylenia najmniejsze dolegliwości odczuwają na wybrzeżu, gdzie wieje czysty wiatr od morza, a roślinność jest uboższa.

Wiosenny kalendarz pyleń

Kwiecień: w tym miesiącu pylą głównie drzewa: wierzba, brzoza, grab, topola. Dlatego alergicy nie muszą unikać wycieczek do lasu pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie przyjmą leki eliminujące objawy alergii.

Maj: to miesiąc, kiedy powietrze przesycone jest pyłkami dębu, traw, pokrzywy czy szczawiu. W tym okresie pylą także grzyby z rodzaju aspergillus, dokuczliwe szczególnie dla osób z astmą. Pamiętajmy, że tak jak każdy grzyb lubi on wilgoć, dlatego w kwietniu szczególnie dbajmy o to powietrze w naszych mieszkaniach.

Czerwiec : ten wiosenno-letni miesiąc to czas dalszego pylenia traw i pokrzyw oraz okres nasilenia się pyłków cladosporium. Warto wiedzieć, że w parkach i na łąkach w godzinach 5-8, 17-19 stężenie pyłków traw w powietrzu jest dwukrotnie wyższe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie konserwanty szkodzą alergikom? Jakie konserwanty szkodzą alergikom?

Ciężkie jest życie alergika – mięczy go katar, swędzi skóra, łzawią oczy. Te objawy mogą nasilić się, jeśli nie zadbamy o to, co jemy. Alergik musi czytać etykiety na produktach, które spożywa na co...

Dlaczego alergie krzyżowe są niebezpieczne właśnie latem? Dlaczego alergie krzyżowe są niebezpieczne właśnie latem?

U osób uczulonych na pyłki roślin latem może pojawić się silna reakcja alergiczna na niektóre pokarmy (owoce, warzywa, owoce morza), które o tej porze roku są bardziej dostępne i chętnie jadane....

Alergia - jak się odczulić na uciążliwe alergeny? Jakie szczepionki, leki i metody?

Alergia to choroba na całe życie. Jak postępować, kiedy nie można już unikać przyczyn swojej alergii? Podpowiadamy, na czym polega odczulanie i jakie metody są skuteczne.

Aktualizacja: 17.04.2018 22:43
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Nikola Tesla?

Nikola Tesla to wynalazca i fizyk wszech czasów, który oprócz ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.