porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wszyscy z wiekiem tracimy masę kostną? Choć osteoporoza dotyczy seniorów, to proces utraty masy kostnej zaczyna ...
Słońce szkodzi skórze, ale sprzyja mocnym kościom

WITAMINA D. Dlaczego co drugiemu Polakowi brakuje witaminy D? Jak uzupełnić jej niedobory?

WITAMINA D. Dlaczego co drugiemu Polakowi brakuje witaminy D? Jak uzupełnić jej niedobory?

W Polsce jesienią i zimą naświetlenie słoneczne jest bardzo małe, a co za tym idzie – wchłanianie witaminy D przez skórępraktycznie nie występuje. Dlatego u ponad połowy Polaków można stwierdzić niedobór witaminy D.

fot.: Photos.com
Brak witaminy D jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci – powoduje krzywicę, i dla ludzi starszych – grozi osteoporozą. Witamina D nazywana jest słoneczną witaminą, ponieważ organizm może ją wytwarzać dzięki promieniom słońca.

Promienie słoneczne dostarczają nam ok. 80 proc. potrzebnej witaminy D, pozostałe 20 proc. przyjmujemy z pokarmem - jedząc tłuste ryby morskie, mleko i jego przetwory oraz jajka.

Niestety, w Polsce jesienią i zimą naświetlenie słoneczne jest bardzo małe, a co za tym idzie – wchłanianie witaminy D przez skórę praktycznie nie występuje. Dlatego u ponad połowy Polaków można stwierdzić niedobór witaminy D.

Dlaczego trzeba uzupełnić niedobór witaminy?

Witamina D jest nie tylko niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Prawidłowy poziom tej witaminy chroni organizm przed rozwojem chorób nowotworowych. Osoby z niedoborem witaminy D są narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego, zawał i udar.

Niskie stężenie witaminy D zwiększa ryzyko insulinooporności i dysfunkcji komórek beta trzustki, a w konsekwencji może prowadzić do otyłości, zespołu metabolicznego i cukrzycy.

Zauważono, że osoby chore na stwardnienie rozsiane, toczeń czy łuszczycę mają obniżony poziom witaminy D. Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

Wystarczy 20-minutowy spacer w słoneczny dzień

W naszym klimacie, w okresie od maja do września, wystarczy 20-minutowy spacer w słoneczny dzień, z odkrytymi rękami, bez zastosowania filtrów UV, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę. W pozostałych miesiącach, a także w dni pochmurne, niezbędne jest jej uzupełnianie za pomocą diety, zawierającej ryby morskie, mleko i jego przetwory, jajka. Od października do marca warto przyjmować witaminę D w tabletkach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie? Fosfor - jaką rolę pełni w organizmie?

Fosfor, jako składnik mineralny pożywienia jest obecny w każdej komórce ciała człowieka, ponieważ jest niezbędny do przeżycia. W naszym organizmie znajduje się około 600-700 g fosforu i bierze on...

Czym grozi niedobór witaminy D? Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

Każda młoda mama wie (a na pewno powinna wiedzieć), jak ważna jak witamina D dla małych dzieci. Jednak także u dorosłych jej niedobór może wywoływać poważne konsekwencje. Czym grozi zbyt mała ilość...

Dlaczego SŁOŃCE jest groźne dla skóry? Czy można uniknąć RAKA SKÓRY? Wszystko o CZERNIAKU Dlaczego SŁOŃCE jest groźne dla skóry? Czy można uniknąć RAKA SKÓRY? Wszystko o CZERNIAKU

Słoneczny kwadrans - tyle wystarczy, żeby nasza prywatna linia produkcyjna witaminy D wykonała plan. Każda minuta więcej na słońcu wywołuje zamieszanie w skórze. To niestety może skończyć się nie...

Aktualizacja: 02.04.2014 23:33
Autor: J. N.
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.