porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BIAŁACZKA OBJAWY. Czym jest białaczka? Na białaczkę w Polsce rocznie zapada ok. 10 tys. ludzi ...
Wielu uczestników katastrof komunikacyjnych (katastrofa w Szczekocinach, wypadek autokaru w Szwajcarii, wypadek autokaru w Belgii) trafia do szpitali z objawami wstrząśnienia mózgu.

WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU – jakie objawy i leczenie?

Wstrząśnienie mózgu potocznie nazywane też wstrząsem mózgu jest wynikiem urazu głowy powodującym tymczasowe zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu. Mózg znajdujący się w czaszce, jest przez nią dobrze chroniony, jednak z racji tego, że jest od niej mniejszy – może się w niej pod wpływem uderzenia poruszyć stąd mowa o wstrząśnieniu. 

Wstrząśnienie mózgu zazwyczaj związane jest z krótką utrata świadomości, a nawet przytomności (na kilka sekund bądź minut). Następuje po uderzeniu w głowę. Z objawami m.in. wstrząśnienia mózgu trafiło do szpitali wielu pasażerów pociągów uczestniczących w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami na Śląsku, wiele dzieci uczestniczących w wypadku autokaru w Szwajcarii, a także w wypadku autokaru w Belgii 14 kwietnia 2013.

Wstrząśnienie mózgu - objawy

Do innych najczęściej pojawiających się objawów wstrząśnienia mózgu należą ból i zawroty głowy, ból karku i szyi, wymioty, różna wielkość źrenic, problemy ze snem, mdłości, czasem wymioty, złe samopoczucie, drżenie rąk i nóg, uczucie "nóg z waty", lęki, depresja, luki w pamięci, trudności z koncentracją.

Może też pojawić się dezorientacja, brak koordynacji, opóźnione reagowanie czy chwiejność emocjonalna.

Ważna obserwacja

Po uderzeniu w głowę należy uważnie obserwować osobę, bo objawy mogą zarówno pojawić się zaraz po wypadku, jak i kilka godzin, a nawet kilka dni później! Konsekwencją wstrząśnienia mózgu może być pojawienie się krwiaka śródczaszkowego. Należy pamiętać, że krwawienie w mózgu zagraża życiu i powinno być natychmiast leczone, przez usunięcie nagromadzonej krwi lub zmniejszenie ciśnienia w mózgu.

Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia mózgu przeprowadza się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, a chorego umieszcza w szpitalu na obserwacji.

Rekonwalescencja po wstrząśnieniu mózgu polega na odpoczywaniu – ważny jest spokój i cisza, chory nie powinien narażać ani oczu ani uszu na zbędne bodźce jak czytanie czy oglądanie telewizji.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA GŁOWY. Jak się przygotować do tomografii głowy?

Wybierasz się na tomografię głowy i nie wiesz, jak się do nie przygotować? Czy trzeba wstrzymać się od jedzenia, pić mniej albo więcej? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czy do badania...

Czy KREW W MOCZU może oznaczać chorobę?

Krew w moczu nie musi, ale może niestety być oznaką bardzo poważnego schorzenia. Z pewnością nie wolno bagatelizować tego typu objawów.

BÓL GŁOWY - jakim chorobom może towarzyszyć? Jakie są przyczyny bólu głowy? BÓL GŁOWY - jakim chorobom może towarzyszyć? Jakie są przyczyny bólu głowy?

Ból głowy od czasu do czasu dokucza każdemu z nas. Zwykle jego przyczyna jest banalna i nie ma powodu do niepokoju, ale czasem jest jednym z sygnałów poważniejszych dolegliwości.

Aktualizacja: 14.04.2013 11:25
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Justyna Pochanke: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Justyna Pochanke to jedna z bardziej cenionych prezenterek. Związana z ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.