porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Z jakimi napojami i potrawami nie wolno przyjmować leków? Pewnie słyszałeś, że antybiotyków nie popija się mlekiem. Jednak z ...
Leczenie operacyjne wypadającej macicy - jakie techniki operacyjne?

Wypadanie macicy OPERACJA: jak przebiega? Jakie metody?

Wypadanie macicy - jeżeli dolegliwości związane z tym schorzeniem są bardzo nasilone i obniżeniu narządów miednicy towarzyszy nietrzymanie moczu, wytworzyły się uchyłki, konieczne jest leczenie operacyjne.

Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od tego, jak poważny jest stan pacjentki. Do niedawna operacyjne leczenie obniżonych narządów polegało najczęściej na histerektomii, czyli usunięciu macicy. Okazało się jednak, że nie jest to satysfakcjonująca metoda, ponieważ po wycięciu macicy obniżała się pochwa.

Wypadanie macicy - na czym polega operacja unosząca?

Obecnie stosuje się wiele technik operacyjnych. Popularne są operacje unoszące, w czasie których używa się specjalnej siatki (implantu) z polipropylenu. Siatka zastępuje zniszczone więzadła i przyczepy mięśni znajdujących się w miednicy mniejszej, ponieważ wrasta w tkanki. Biomateriał, z którego jest wykonana jest obojętny dla organizmu. Implanty wszczepia się przez pochwę za pomocą specjalnego zestawu narzędzi. Jedna część implantu podczepiana jest do okolicy szyjki macicy, a kolejne do dolnych brzegów pochwy i struktur kostno-więzadłowych. Metodę tę można stosować nawet wtedy, gdy już doszło do wypadnięcia macicy. Siatka unosi wszystkie narządy do góry, a operator może je umieścić we właściwym, naturalnym położeniu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym. Ale zdarza się, że po pewnym czasie organizm odrzuca implant.

Wypadanie macicy - metoda podwieszania

Inna metoda polega na podwieszeniu szczytu pochwy do brzusznej powierzchni kości krzyżowej. Kolejna, którą można zastosować przy uchyłku tylnej ściany pochwy to wprowadzenie polipropylenowej taśmy w kształcie odwróconej litery U. Taśma odtwarza funkcję uszkodzonych więzadeł krzyżowo-macicznych.

Każda z metod ma wady i zalety, dlatego stale poszukuje się nowych technik operowania. Operacji nie wykonuje się u kobiet w ciężkim stanie, np. z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej, poważnych schorzeń układu krążenia, ostrych stanów zapalnych wypadniętego narządu rodnego, na którym mogą się zrobić rozległe odleżyny. Wiek nie ma zasadniczego znaczenia.
Operacje są refundowane przez NFZ. Po operacji W dzień po zabiegu można wstać. Gojenie się rany pooperacyjnej trwa ok. 6-8 tygodni. Konieczne są wizyty kontrolne, aby lekarz ocenił, jak wrasta siatka. Przez 4 tygodnie po zabiegu trzeba prowadzić oszczędny tryb życia – nie dźwigać, nie uprawiać sportu i powstrzymać się od współżycia. Aby poprawić strukturę ściany pochwy kobieta musi stosować dopochwowo estrogeny. Jak wszystkie operacje i te obciążone są ryzykiem powikłań. Może się zdarzyć, że między siatka a tkanka utworzy się krwiak, siatka zostanie odrzucona z powodu infekcji. W czasie samego zabiegu istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia moczowodów, cewki moczowej.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Wypadanie macicy - co to za choroba? Wypadanie macicy - co to za choroba?

Obniżenie narządów rodnych u kobiet, potocznie nazywane jest wypadaniem macicy, najczęściej dotyczy pań w okresie przekwitania. Zazwyczaj tych, które w sposób naturalny rodziły dzieci powyżej...

Wypadanie macicy - jakie objawy, przyczyny i profilaktyka?

Najpierw pojawia się uczucie ciężaru, ból w dole brzucha i okolicy krzyża, potem stany zapalne i nawracające infekcje dróg moczowych. Tak zwykle zaczyna się dolegliwość nazywana obniżeniem narządów...

Aktualizacja: 17.02.2014 13:10
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Nikola Tesla?

Nikola Tesla to wynalazca i fizyk wszech czasów, który oprócz ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.