porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak wygląda gnida?
Jak wygląda gnida? Gnida to jajo wszy. Walcząc z wszawicą trzeba zniszczyć nie ...
Leki i jedzenie - czego nie wolno łączyć? Jakie pokarmy i napoje źle się łączą z lekami? Czym nie popijać leków

Z jakimi napojami i potrawami nie wolno przyjmować leków?

Pewnie słyszałeś, że antybiotyków nie popija się mlekiem. Jednak z pewnymi produktami i napojami reagują nie tylko antybiotyki. Warto znać podstawowe zasady przyjmowania leków, by niechcący nie narobić szkody w organizmie. Mówimy, czego nie jeść przed przyjęciem leków i czym nie popijać tabletek!

Substancje czynne zawarte w lekach mają niekiedy bardzo silne działanie. Leki zażywane z niektórymi produktami czy napojami mogą spotęgować lub osłabić działanie tych substancji. Zobacz, z którymi nie wolno przyjmować leków.

Sok z grejprutów nie nadaje się do popijania leków

Zawarte w soku grejpfrutowym bioflawonoidy potęgują działanie wielu lekarstw - np. jednoczesne zażycie proszków od bólu głowy lub leków antyalergicznych może powodować przyśpieszone bicie serca i zakłócenie rytmu serca.

Także lekarstwa obniżające ciśnienie krwi w reakcji z sokiem z grejpfrutów mogą spowodować nawet zapaść. Sok z grejpfrutów powoduje spotęgowanie działania większości lekarstw, a w jednym przypadku działa odwrotnie: może osłabić działanie pigułki antykoncepcyjnej.

Antybiotyków nie popijaj mlekiem

W przypadku antybiotyków z grupy tetracyklin przynajmniej 2 godziny po ich zażyciu nie powinno się jeść produktów mlecznych ani pić napojów na bazie mleka. Substancja aktywna tych antybiotyków wiąże się bowiem z zawartym w maślance, serze czy jogurcie wapniem w związki, których organizm nie potrafi  rozłożyć, i w rezultacie antybiotyk nie zadziała. 

Woda mineralna bogata w wapń także „unieszkodliwia” antybiotyki. Niektórych antybiotyków nie powinno się popijać napojami zawierającymi kofeinę, jak kawa, herbata, cola czy napoje energetyzujące. Leki te wzmacniają działanie kofeiny, powodując kołatanie serca i niepokój.

Zażywasz leki antydepresyjne, unikaj konserw

Mogą z nimi reagować leki antydepresyjne, hamujące działanie enzymu zwanego monoaminoksydazą (MAO). Jednak właśnie enzym MAO powoduje przy okazji rozpad hormonu zwanego tyraminą, zawartego w wielu produktach takich jak ser, podsuszana kiełbasa, konserwy rybne, produkty drożdżowe, piwo, czerwone wino i produkty sosjowe.

Leki hamujące działanie MAO powodują nadmierne gromadzenie się tyraminy w organizmie, a nadmiar tyraminy może prowadzić do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a nawet do wylewu krwi do mózgu. Uwaga: reakcje konserw z lekami antydepresyjnymi mogą występować nawet jeszcze miesiąc po tym, jak przestaliśmy zażywać lek.  

Z tymi produktami nie można zażywać żelaza

Preparaty żelazowe mogą zadziałać tylko wtedy, gdy przez dwie godziny po zażyciu preparatu nie zjemy rabarbaru, szpinaku ani nie będziemy pić czarnej herbaty. Produkty te zawierajaą bowiem kwas szczawiowy, który utrudnia przyswajanie żelaza w jelicie. Podobny efekt powodują: kawa, produkty bogate w białko oraz preparaty zawierające magnez i wapń.

Gdy zażywasz leki na astmę

Węglowodory powstające podczas grillowania mięsa mogą zmniejszać skuteczność leków na astmę. Uwaga na czarny pieprz: zawarta w nim piperyna może hamować rozkład popularnego środka przeciw astmie, tzw. teofiliny, co w rezultacie prowadzi do podwojenia się poziomu teofiliny we krwi.

Co osłabia działanie leków przeciwzakrzepowych

Pacjenci z chorobami serca i układu krążenia, przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, powinni unikać produktów bogatych w witaminę K (brokuły, sałata masłowa i roszponka, szparagi). Witamina K osłabia działanie tych leków, co może prowadzić do utworzenia się zakrzepu.

Czosnek natomiast działa przeciwzakrzepowo, a więc potęguje działanie leków przeciwzakrzepowych,  zmniejszając krzepliwość krwi i wzmagając skłonność do krwawienia.

Leki najlepiej popijać wodą

Najlepiej niegazowaną wodą - wszystkie inne napoje stwarzają ryzyko wejścia w reakcję z lekiem. Na przykład leki na zgagę nie powinny być przyjmowane z sokiem owocowym, gdyż może on powodować niebezpieczny wzrost poziomu aluminium we krwi. Skutek: skurcze mięśni, splątanie i anemia.

W żadnym razie nie powinno się nim popijać leków alkoholem, gdyż reagując z nimi może powodować uszkodzenie wątroby.

 

 

 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zgaga - dieta, która pomoże ci wygrać z przykrą dolegliwością. Zgaga - dieta, która pomoże ci wygrać z przykrą dolegliwością.

Zgagę wywołuje kwas solny cofający się z żołądka do przełyku. Zwieracze wpustu czyli mięśnie, które normalnie zapobiegają takiemu cofaniu się treści żołądkowej, czasem rozluźniają się. Zobacz, jak...

Jakie są zasady przyjmowania leków? Z czym nie należy łączyć lekarstw? Jakie są zasady przyjmowania leków? Z czym nie należy łączyć lekarstw?

Gdy przyjmujemy leki, zazwyczaj przestrzegamy zalecanych dawek, jednak popijamy lekarstwa czymkolwiek, nie zastanawiamy się też, czy to co jemy nie koliduje z leczeniem. Przeczytaj koniecznie, czego...

Dlaczego nie należy nadużywać antybiotyków? Co to jest antybiotykooporność?

Jeśli jesteś przeziębiony albo masz grypę antybiotyki ci nie pomogą! Lekarze z federalnego Centrum Zdrowia w Atlancie, chcą, by wszyscy zrozumieli to dla swojego dobra.

Aktualizacja: 16.02.2014 12:33
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]
Helmut Kohl, były kanclerz Niemiec : kim jest? [Osiągnięcia, kariera]

Helmut Kohl to polityk znany przede wszystkim z tego, że ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.