porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ŚWINKA. Jak leczy się świnkę u dzieci? Leczenie świnki u dziecka jest zmorą każdego rodzica. Choćby dlatego, ...
Nie ryzykuj, używaj prezerwatyw - ochrionią cie przed wieloma groźnymi chorobami!

Zabezpieczaj się! Przed czym, poza AIDS, chroni PREZERWATYWA?

Ryzykowne zachowania seksualne, pod pojęciem których rozumie się zwykle seks z przygodnymi partnerami, mogą pozostawić skutki. Wszyscy „ryzykujący”, którzy są skłonni uwierzyć w prawdziwość podstaw krucjaty przeciw prezerwatywie i zrezygnować z zabezpieczenia, robią to na własne ryzyko.

Prezerwatywa chroni przed wieloma chorobami. Różne są powody głoszenia poglądów, według których prezerwatywa nie chroni przed niczym. Powody te często mają źródło religijne, a więc dalekie od racjonalnego myślenia i weryfikowalności zgodnej z dzisiejszym poziomem wiedzy. Czy warto zatem ryzykować, ignorując badania naukowe? Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam, w swoim sumieniu i łóżku. A już zwłaszcza w łóżku cudzym.

Używaj prezerwatyw - unikniesz wielu chorób!

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, ponad 20 procent przypadków zachorowań na AIDS w Polsce, to skutek ryzykownych zachowań heteroseksualnych. Skutkiem ryzykownych zachowań homoseksualnych jest 14 procent przypadków AIDS. Wszyscy „ryzykujący”, którzy są skłonni uwierzyć w prawdziwość podstaw krucjaty przeciw prezerwatywie i zrezygnować z zabezpieczenia, robią to na własne ryzyko. A oto granice tego ryzyka. 

Kiła, zwana też syfilisem

W przypadku tej groźnej choroby zakażenie jest spowodowane wniknięciem do organizmu bardzo agresywnych drobnoustrojów: krętków bladych. Przedostają się one do wnętrza ludzkiego ciała przez mikrouszkodzenia w błonie śluzowej, np. pochwy czy odbytnicy. Nie trzeba mieć widocznej ranki, aby droga dla krętków nie hamowanych prezerwatywą stanęła otworem. O mikroskopijne uszkodzenia nietrudno, a poza tym, ze względu na to, że są niewidoczne i nie wywołują dyskomfortu, nikt nie jest ich świadomy. Właściwie przy każdym  stosunku dochodzi do maleńkich urazów śluzówki. Pierwszymi objawami kiły są bezbolesne, przemijające owrzodzenia w miejscach zakażenia, obserwowane po około 6 tygodniach od zakażenia.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

To nieuleczalna choroba, w Polsce zbierająca wysokie śmiertelne żniwo. Ta najczęściej występująca choroba zakaźna jest przenoszona przez wirusy, dla których przyjaznym środowiskiem jest ślina, krew, płyn nasienny i wydzieliny pochwy. Skutkiem niszczycielskich wirusów jest marskość wątroby lub jej nowotwór złośliwy.

Opryszczkowe zapalenie narządów płciowych

Niewyleczalne i bardzo uciążliwe. U osoby zarażonej, zawsze już, w pewnych odstępach czasu, na narządach płciowych będą pojawiać się i znikać piekące zmiany chorobowe przypominające nieco odmrożenia. Zakażenie opryszczką może skutkować wirusowym zapaleniem mózgu, które jest wprawdzie rzadkie, ale bardzo niebezpieczne. Osoby wyleczone niezwykle rzadko dochodzą do całkowitego zdrowia, najczęściej cierpiąc na różnorodne dolegliwości neurologiczne.

Chlamydia

Jest to choroba bakteryjna, weneryczna, dość pospolita, u kobiet objawiająca się najczęściej upławami, którym towarzyszy ból w dole brzucha. Mikroorganizmy Chlamydia trachomatis rozmnażają się po przeniknięciu do ludzkich komórek. U osób zarażonych występuje niewielki dyskomfort przy oddawaniu moczu. Chlamydia jest chorobą zdradliwą, ponieważ połowa cierpiących na nią ludzi nie odczuwa żadnych niepokojących objawów. Skutkiem nieleczenia chlamydii jest najczęściej bezpłodność lub powikłania ciąży. Z biegiem czasu nieleczona choroba wywołuje coraz bardziej uciążliwe objawy na skutek nawracających, coraz ostrzejszych zapalań narządów rodnych.

Rzeżączka

Choroba przenoszona przez bakterię dwoinkę rzeżączki. Bardzo zaraźliwa. Dość łatwo wyleczalna, ale w razie zwłoki z leczeniem może wywołać liczne powikłania, również zupełnie nie związane z funkcjonowaniem układu moczowo – płciowego. 

Rzęsistkowica

Choroba pasożytnicza dróg moczowo – płciowych. Wywołuje ją pierwotniak, który u osób chorych żyje w pochwie lub w gruczole krokowym.

Brodawczaki

Niezłośliwe nowotwory nabłonka, wyrastające zwykle na sromie i w pochwie. Zwane też kłykcinami kończystymi. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego. Bardzo trudno wykrywalne ranki szyjki macicy powstające w wyniku zakażenia brodawczakiem, mogą prowadzić do raka szyjki macicy.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych? Co warto wiedzieć o chorobach wenerycznych?

Co należy wiedzieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, gdy uprawia się seks bez zabezpieczenia? Jakie są najczęściej występujące choroby weneryczne? Jak rozpoznać tego rodzaju dolegliwość? Co...

Chlamydia – czym jest? Jak można się zarazić chlamydią?

Chlamydia jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Większość osób zakażonych chlamydią nie jest świadomych o występowaniu choroby, ponieważ przeważnie przebiega ona ...

Choroby przenoszone drogą płciową, którymi możesz się zarazić nie uprawiając seksu - jakie są?

Chorowanie na coś, czym można się zarazić przez seks wywołuje obrzydzenie – do choroby i chorującego. Wielu jest skłonnych „dać sobie głowę uciąć”, że choroby takie dotyczą...

Aktualizacja: 17.04.2018 13:44
Autor: Ewa Jablonska
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamila Nicpoń, dziewczyna Rafała Maślaka. Kim jest?

Rafał Maślak właśnie wrócił z konkursu Mister International, gdzie zdobył ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.