porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
BOTOX – po co wstrzykuje się jad kiełbasiany? Czy botoks jest bezpieczny?
BOTOX – po co wstrzykuje się jad kiełbasiany? Czy botoks jest bezpieczny? Botoks jest jedną z najchętniej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. ...
NIEŚWIEŻY ODDECH - skąd brzydki zapach z ust?

BRZYDKI ZAPACH Z UST - o czym świadczy, jak sobie radzić z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Jeśli twoi rozmówcy odsuwają się nieco, gdy coś do nich mówisz, powinieneś odebrać sygnał, że nieprzyjemnie pachnie ci z ust. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ ludzki nos po kilku minutach przyzwyczaja się do wydobywającego się z ust zapachu i nie odróżnia go.

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, to dość powszechna przypadłość. Amerykanie zaliczyli tę dolegliwość do chorób i nadali jej numer statystyczny. U nas problem jest wciąż lekceważony. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo może to utrudnić nam życie, zniechęcić starych znajomych, uniemożliwić zawarcie nowych przyjaźni, a nawet zdyskwalifikować w oczach pracodawcy. Bywa też, choć rzadko się o tym mówi, przyczyną osobistych dramatów, bo powstrzymuje przed kontaktem z bliską osobą.

Test zapachu

Gdy chcemy sprawdzić, czy zapach z naszych ust jest nieprzyjemny, zapytajmy kogoś bliskiego. Jeśli się wstydzimy, sprawdźmy to samodzielnie. Jak to zrobić? Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuń język. Tylną część języka kilka razy potrzyj palcami, a następnie powąchaj palce. Suchą szczotką do zębów przez trzy minuty szoruj zęby tak, jak przy każdym myciu. Nie używaj ani wody, ani pasty. Po szorowaniu nie płucz szczotki. Gdy upłynie pół minuty powąchaj szczotkę. Niewoskowaną i nieperfumowaną nicią dentystyczną wyczyść przestrzenie między zębami, po pół minucie powąchaj nitkę. Testy wykonujemy 2-3 godziny po posiłku i wypiciu płynu. Nie myjemy wcześniej zębów, nie używamy środków odświeżających oddech (płyny, gumy do żucia, cukierki miętowe itp.). Przyjmuje się, że zapach utrzymujący się na nitce lub szczoteczce jest identyczny z tym, który wydziela się z ust.

Otwórz usta

W 90 procentach przypadków przykry zapach z ust jest efektem zaniedbania higieny jamy ustnej lub chorób dziąseł czy zębów. Kamień nazębny, próchnica, paradontoza, zapalenie dziąseł daje takie właśnie zewnętrzne objawy. Ale przyczyną może być również źle dopasowana proteza, pod którą dostają się resztki jedzenia. Nieprzyjemny zapach z ust jest znacznie intensywniejszy rano, zaraz po przebudzeniu, ponieważ podczas snu organizm produkuje mało śliny, która podczas dnia zmywa cuchnące substancje z zębów. Do zewnętrznych przyczyn niemiłego oddechu zalicza się także wszystko, co powoduje brak śliny, wysusza gardło i usta. Tak może na nasz organizm działać zbyt wysoka temperatura w pokoju czy klimatyzacja.

Co robić? Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa. Tylko on może stwierdzić, czy mamy zdrowe żeby i dziąsła. Trzeba wyleczyć uszkodzone przez próchnicę zęby, dziąsła, usunąć pozostałe w ustach korzenie, zlikwidować przetoki itp. Konieczna jest także wizyta i protetyka, aby sprawdził, czy protezy, a nawet pojedyncze sztuczne zęby, nie wytarły się lub w inny sposób nie są uszkodzone. Jeżeli mają wytartą, porowatą powierzchnię, mogą być powodem naszego kłopotu. Nie jesteśmy bowiem w stanie dokładnie usunąć bakterii gromadzących się w ich zakamarkach. Gdy już wyleczymy wszystko, co było do wyleczenia w ustach, zachowanie świeżego oddechu będzie zależało od starannego czyszczenie zębów. Po każdym posiłku należy myć zęby lub przynajmniej starannie wypłukać usta wodą. Egzamin zdaje także żucie gumy bez cukru. Osoby, którym odkłada się kamień na zębach oprócz regularnego usuwania go u dentysty, mogą przyjmować ProDen PlaqueOff (Vitalas). Preparat zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej i tworzeniu kamienia.

Czyszczenie języka

Niezbędnym zabiegiem jest także czyszczenie języka. Czemu służy taki zabieg? Nagromadzone w ustach bakterie produkują lotne związki siarkowe, które gromadzą się w niteczkowatych brodawkach języka. Wnikają dość głęboko i ani ślina, ani zwykłe mycie zębów nie może ich usunąć. Czysty język ma różowy kolor. Białawy nalot, zwłaszcza w jego środkowej części, świadczy o znacznym zanieczyszczeniu bakteriami i resztkami jedzenia. Skrobaczki do języka, np. VeriFresh można kupić w aptekach i dobrze zaopatrzonych drogeriach. Język można, chociaż niezbyt dokładnie, wyczyścić także zwykłą szczotką do zębów. Lepsza będzie jednak Colgate 360 stopni, która po przeciwnej stronie włosia ma tareczkę, które myje wewnętrzną stronę policzków i dobrze czyści język. Niedostateczne wydzielanie śliny, spowodowane przez długie przebywanie w klimatyzowanym lub mocno ogrzewanym pomieszczeniu, można sprowokować przez pogryzanie cząsteczek jabłka lub pomarańczy. Trzeba też pić wtedy dużo wody, która będzie spłukiwała bakterie z zębów i dziąseł.

Zajrzeć w gardło

Jeśli nie masz sobie nic do zarzucenia pod względem higieny ust, a nadal cierpisz z powodu brzydkiego zapachu z ust odwiedź laryngologa. Być może twój problem to chore migdałki lub zatoki. Jeżeli często chorowaliśmy na anginy, to w migdałkach znajdują się głębokie nisze, w których gromadzą się resztki jedzenia lub ropna wydzielina spływająca z zatok. Podobnie będzie przy nieżycie nosa lub zapaleniu błony śluzowej.

Co robić? W takich sytuacjach laryngolog zaleca kurację antybiotykiem oraz płukanie gardła płynami antybakterynymi. Niekiedy, gdy w migdałkach są bardzo głębokie nisze po ropnych czopach anginowych, konieczne jest radykalniejsze rozwiązanie – usuniecie migdałków. Operację, choć zwykle nie jest ona zbyt trudna do przeprowadzenia, wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Jeśli zapach z ust wiąże się z niewielką infekcją lub zapaleniem błony śluzowej gardła, dobre efekty daje płukanie ust płynami dentystycznymi, np. Oral-B, Colgate lub Erudril. Pomoże też ssanie cynku organicznego, który neutralizuje zapach związków siarki i pozwala na kilka godzin zachować świeży oddech. Doraźnie można rozgryźć i trzymać w ustach goździki.

Prosto z żołądka

Znacznie rzadziej, niż się powszechnie sądzi, nieprzyjemny zapach z ust jest związany z chorobami żołądka. Taki niemiły dla otoczenia efekt towarzyszy chorobie wrzodowej, ostrym nieżytom, zapaleniu błony śluzowej żołądka lub zespołowi złego wchłaniania. W takich razach jedynym ratunkiem, nie tylko ze względu na zapach z buzi, jest zastosowanie się do wskazówek gastroenterologa. Nieprawidłowe trawienie polegające na wydzielaniu przez trzustkę lub wątrobę zbyt małej ilości enzymów trawiennych, również będzie przyczyną niemiłej woni z ust. Pokarm, który nie jest prawidłowo strawiony, gnije w żołądku i wydzielają się cuchnące gazy. Jeżeli cierpimy na grzybice przewodu pokarmowego lub zakażenie bakteriami beztlenowymi, w przewodzie pokarmowym wydzielają się cuchnące gazy. Są one wyczuwane zarówno w wydychanym powietrzu jak i w gnębiących chorego wiatrach. Ale nie trzeba być chorym, aby mieć podobne objawy. Wystarczy, że będziemy się przejadać. Wówczas przepełniony żołądek uciska na przeponę, przez co do przełyku uwalniają się kwaśne soki trawienne, zatruwające oddech. Taki objaw mogą dawać także niektóre choroby nerek (zapach moczu), wątroby oraz źle leczonej cukrzycy (zapach acetonu). 

Co robić? Przede wszystkim wyleczyć schorzenie, które daje takie objawy. Gdy nie umieliśmy zapanować nad swoim apetytem, możemy się ratować biorąc Air-Lift (BHZ ATOS MM), kapsułki konferencyjne, które skutecznie zwalczają przykry zapach pochodzący z przewodu pokarmowego. Podobnie działają drażetki Fresh Natura, zawierające naturalny chlorofil skutecznie zwalczający przykre zapach z ust. Można też gryźć natkę pietruszki, która neutralizuje zapachy. Jeśli to możliwe, powinniśmy odgazować żołądek. Trzeba odejść w ustronne miejsce i pozwolić, aby się nam porządnie odbiło. Na przyszłość jednak, jeść mniej i nie pić gazowanych napojów. Z diety trzeba wykluczyć pokarmy ciężkostrawne i wzdymające oraz kawę.

Pełną piersią

Schorzenia dróg oddechowych, a zwłaszcza płuc także mogą zatruwać nasz oddech. Zwykle jest to objaw gruźlicy, grzybicy, guza lub ropnia płuc. Bez zlikwidowania przyczyn nie pozbędziemy się niemiłego zapachu, ale to już zadanie dla pulmunologa, specjalisty od chorób płuc. Ale identyczne kłopoty mogą mieć smakosze cebuli i czosnku. Ten ostatni, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne jest szczególni chętnie spożywany przez osoby, które chcą uniknąć przeziębienia. Ale dbając o własne zdrowie, często zapominamy, ze skutecznie zatruwamy życie otoczeniu. Warzywa cebulowe zawierają allicynę, która działa leczniczo. Niestety, przy krojeniu, gotowaniu i jedzeniu przekształca się w olejek eteryczny o bardzo intensywnym zapachu. Jego zapach nie jest wyczuwany z powodu resztek pokarmu w ustach, ale z powodu zgromadzenia się w pęcherzykach płuc. Jest uwalniany stopniowo przez płuca i skórę podczas przemiany materii. Dopóki proces nie zakończy się nie pomoże ani szorowanie zębów, ani guma do żucia czy stosowanie kosmetyków. Zapach czosnku jest wyczuwalny przez naszych rozmówców do dwudziestu godzin.

Co robić? Powstrzymać się od jedzenia dużych ilości czosnku (2-3 ząbki jednorazowo) przed pójściem do pracy czy na przyjęcie. Pomóc może też regularne przyjmowanie drażetek Fresh Natura lub Air-Lift. Dobrym sposobem na szybsze oczyszczenie porów skóry jest wizyta w saunie lub bardzo długi i gorący prysznic.

Inne przyczyny

Okresowo z powodu przykrego zapachu z ust mogą cierpieć kobiety przed miesiączką lub w okresie menopauzy, co łączy się z nieregularną pracą hormonów oraz mniejszym wydzielaniem śliny. Hormony mogą przyspieszać rozmnażanie się bakterii w ustach. Jeśli nie ma innych powodów jedynym ratunkiem będzie częste mycie zębów, picie dużej ilości wody lub żucie gumy bez cukru. Jeżeli w ogóle mało pijemy, organizm wydziela niewiele śliny i brzydko pachnie z ust. Wystarczy więcej pić, aby problem zniknął. Ale nieświeży oddech oraz nieprzyjemny zapach ciała może być efektem stresu lub innych obciążeń psychicznych. Hormon stresu hamuje wydzielanie śliny (gdy jesteśmy zdenerwowani często zasycha nam w ustach) i zaburza równowagę flory bakteryjnej w ustach (powstaje wtedy więcej związków siarki) oraz wzmaga pocenie. Stosowanie diet odchudzających, zwłaszcza bardzo nisko kalorycznych oraz głodówek, to również przyczyna nieprzyjemnego chuchu. Nieświeży oddech to także skutek palenia papierosów, nadużywania alkoholu oraz stosowania niektórych leków (odwadniających i przeciw nadciśnieniu tętniczemu), które wysuszają gardło i usta oraz hamują wydzielanie śliny. Przyczyna niemiłej woni z ust mogą być też uporczywe zaparcia.

Domowe sposoby

  • Gdy zapach z ust jest spowodowany dolegliwościami żołądkowymi pij wywary z lukrecji i mniszka pospolitego oraz piołunu.

  • Gdy cierpisz na jakąś nerwice i zasycha ci w buzi, żuj kawałeczek cytryny lub listki mięty lub melisy. Dobre efekty daje również picie wody z cytryną.

  • Gdy masz problemy z zatokami lub gardłem między posiłkami żuj ziarenko kawy, nasiona anyżku lub kopru włoskiego.

W normalnym ludzkim oddechu naukowcy wyodrębnili blisko 400 lotnych substancji organicznych, ale nie wszystkie są przyczyną nieprzyjemnego oddechu. Za to odpowiada tylko siarkowodór i metanotiol. Produkują je zaledwie cztery gatunki bakterii (w ustach żyje ponad 300 gatunków) o wdzięcznych nazwach Veillonella alcalescens, Fusobacterium nucleatum, Bacterioides malaninogenicus oraz Klebsiella pneumoniae.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ostre zapalenie żołądka - objawy Ostre zapalenie żołądka - objawy

Zapalenie żołądka może mieć charakter przewlekły lub ostry. Podział ten jest oparty na nasileniu objawów schorzenia i czasie ich występowania. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia żołądka są...

PRZYKRY ZAPACH Z UST o czym może świadczyć? Skąd się bierze nieświeży oddech? PRZYKRY ZAPACH Z UST o czym może świadczyć? Skąd się bierze nieświeży oddech?

W większości przypadków przykry zapach z ust dowodzi niedostatecznej higieny jamy ustnej, ale może też świadczyć o toczących nasz organizm chorobach.

Co robić, by mieć świeży oddech? Co robić, by mieć świeży oddech?

Przykry zapach z ust może utrudniać kontakty zawodowe i towarzyskie. Zwykle jednak jego przyczyny są błahe i nie potrzeba wiele trudu, by odzyskać świeży oddech. Poznaj sposoby radzenia sobie z tą...

Aktualizacja: 07.12.2012 12:09
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?
PAWEŁ PAWLIKOWSKI: kim jest reżyser filmu „Ida”?

Paweł Pawlikowski urodził się w Polsce, ale jako 14-latek wyjechał ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.