porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować się do kolonoskopii? Kolonoskopia nie jest przyjemnym badaniem, ale bardzo pomocnym lekarzom. Jest ...
Zapalenie korzonków: jak uniknąć zapalenia korzonków? Objawy i formy leczenia zapalenia korzonków nerwowych.

Zapalenie korzonków: jak leczyć?

Zapalenie korzonków to choroba nie tylko starszych osób. Wystarczy lekkie przeziębienie, czy przewianie w chłodne dni, a korzonki dają się we znaki. Ból pleców związany z zapaleniem korzonków potrafi być naprawdę dotkliwy. Dowiedz się, jak mu zapobiec i jak radzić sobie z zapaleniem korzonków.

Zapalenie korzonków występuje w Europie niezwykle często. Za pewne ma to związek z chłodnym klimatem i tym, że zapalenie korzonków jest często nieodłącznym towarzyszem wszelkich przeziębień. Wychłodzenie organizmu i okolic korzonków nerwowych nie jest jedyną przyczyną występowania zapalenia. Istnieje jeszcze czynnik medyczny, który wpływa bezpośrednio na korzonki. Tego rodzaju destrukcyjny wpływ mają uszkodzone tkanki kostne i komórki mięśniowe pochodzące z kręgów, dysków i okolic kręgowych. Ich nadmierne i szybkie odkładanie się na powierzchniach kręgowych powoduje powstawanie złogów i obrzęków w przylegających tkankach miękkich.

Objawy zapalenia korzonków

Bolące korzonki są objawem długotrwałego zaniedbywania kręgosłupa. Najczęściej zapalenie korzonków występuje w wyniku przewiania, czy przeziębienia okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Brak ruchu, siedzenie przed komputerem i wcześniejsze urazy kręgosłupa także mogą powodować nawracające zapalenia korzonków nerwowych. Ból przy zapaleniu korzonków bywa nieprzyjemny i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Czasami jednak dolegliwości są tak silne, że konieczna jest wizyta u specjalisty i porządna rekonwalescencja. 

Zapobieganie zapaleniu korzonków

Aby uniknąć zapalenia korzonków należy odpowiednio dbać o kręgosłup. Istotne jest, aby ubierać się stosownie do pogody, osłaniać okolice krzyżowo-lędzwiowe tak, aby uniknąć przewiania. Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, pamiętajmy o odpowiedniej dawce wysiłku fizycznego. Ważne jest jednak, aby wysiłek zwiększać stopniowo i nie przeciążać kręgosłupa. Postarajmy się również wyrobić nawyk siedzenia i stania w odpowiedniej pozycji, co zmniejszy ryzyko urazów kręgosłupa.

Leczenia zapalenia korzonków

Najczętszą formą leczenia zapalenia korzonków jest oczywiście terapia farmakologiczna. Jednak w przypadku nawracających problemów z korzonkami warto wypróbować różnego rodzaju masaże, które złagodzą ból i rozluźnią mięśnie. Ulgę przy zapaleniu korzonków przyniosą podgrzewane koce i poduszki, a także mata ozonowa. Warto pamiętać, że w trakcie leczenia należy chronić plecy przed przewianiem, dlatego można zastanowić się nad zmianą pościeli na wełnianą. Taka pościel często jest zalecana osobom mającym problem z kręgosłupem.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Korzonki, czyli rwa - co to jest?

Przy ataku korzonków nerwowych dotkliwy ból w dole pleców paraliżuje całe ciało. Dolegliwość ta, zwana również rwą kulszową, dowodzi słabej kondycji kręgosłupa i wymaga fachowego leczenia. Co wiadomo...

KORZONKI i RWA KULSZOWA - czy to to samo? Jak radzić sobie z atakami rwy, jak im zapobiegać? KORZONKI i RWA KULSZOWA - czy to to samo? Jak radzić sobie z atakami rwy, jak im zapobiegać?

Rwa kulszowa dotyka, choć raz w życiu, niemal każdego. Teraz zdarza się coraz młodszym osobom, bo przeciążenia, jakim jest poddawany kręgosłup, nie mają sobie równych. Dziś jego najgorszym wrogiem...

Aktualizacja: 05.11.2013 18:55
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]
Wojciech Mazolewski - kim jest partner Mai Sablewskiej? [KARIERA, RODZINA]

Wojciech Mazolewski to gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy. Jest liderem ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.