porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie choroby może rozpoznać dentysta?
Jakie choroby może rozpoznać dentysta? Wiele chorób może dawać objawy w obrębie jamy ustnej. Jej ...
Choroby serca - zapalenie miesnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie?

Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie?

Zapalenie mięśnia sercowego - jakie objawy i leczenie?

fot.: Gettyimages.com
Duszność podczas wysiłku i w spoczynku, bladość skóry i zasinienie palców rąk i nóg (sinica obwodowa) to najbardziej zauważalne objawy zapalenia mięśnia sercowego. Istotą choroby są zmiany w mięśniu sercowym wywołane zakażeniem lub inną, najczęściej nieznaną przyczyną.

Przyczyną zapalenia może być choroba reumatyczna. Zapalenie może się rozwinąć również jako powikłanie po wielu bakteryjnych chorobach zakaźnych (np. błonicy, rzadziej płonicy, duru brzusznego i plamistego) i wirusowych (np. grypie, mononukleozie zakaźnej, zapaleniu ślinianek przyusznych czy wirusowym zapaleniu płuc), a także przy gruźlicy. Uszkodzenie mięśnia sercowego, spotykane w tych chorobach jest na ogół wynikiem działania toksycznego, a tylko wyjątkowo rzadko umiejscowieniem się zarazka w samym mięśniu sercowym. Choroba może być także wynikiem reakcji alergicznej. Zdarza się, że zapalenie mięśnia sercowego występuje jako oddzielna choroba o nieznanej przyczynie.

>>> Do jakiego SANATORIUM powinni jeździć CHORZY NA SERCE? [KLIKNIJ]

Objawy choroby

Najczęściej chorzy skarżą się na duszność powysiłkową i spoczynkową, która pojawia się w nocy. Często występuje bladość skóry i sinica obwodowych części ciała. Ciśnienie krwi jest zwykle niskie, a tętno słabo napięte. Po przyłożeniu słuchawki lekarskiej w okolicę serca słychać tachykardie i tzw. rytm cwałowy. W płucach słychać rzężenie. Oba te objawy świadczą o niewydolności lewej komory serca. Do częstych objawów choroby zalicza się także różnego rodzaju zaburzenia rytmu pracy serca. Ani podczas prześwietlenia klatki piersiowej, ani podczas robienia EKG nie stwierdza się zmian charakterystycznych tylko dla zapalenia mięśnia sercowego. Można natomiast zaobserwować powiększenie się serca.

Leczenie

Podstawą leczenia jest opanowanie choroby podstawowej. Jeżeli zapalenie ma podłoże bakteryjne, konieczne jest podanie odpowiednio dobranych antybiotyków. W przypadku zapalenia o podłożu alergicznym chorym podaje się glikokortykosteroidy. W każdym przypadku zapalenia mięśnia sercowego chory musi leżeć w łóżku, aż do ustąpienia objawów i zmniejszenia się sylwetki serca. Po zakończeniu leczenia, przez co najmniej kilka miesięcy należy unikać większego wysiłku fizycznego. Niewydolność serca leczy się głównie dietą ubogą w sód oraz podawaniem glikozydów nasercowych i diuretyków. Zaburzenia rytmu lekami przeciwarytmicznymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak się objawia zespół grypopodobny? Jak się objawia zespół grypopodobny?

Przypadłość nazywana zespołem grypopodobnym stanowi 80 procent wszystkich chorób układu oddechowego u ludzi. Występuje powszechnie w chłodniejszych porach roku i zwykle przybiera postać epidemii....

Dlaczego GRYPA JEST GROŹNA i dla kogo?

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Jest groźna ze względu na niebezpieczne powikłania. Przeczytaj, dla kogo grypa jest szczególnie niebezpieczna i jakie komplikacje może...

Jak mądrze leczyć grypę? Jakich błędów nie popełniać? Jak mądrze leczyć grypę? Jakich błędów nie popełniać?

Pierwsze, złudne jeszcze, podmuchy ciepłego powietrza sprawiły, że w tym roku szczyt zachorowań na grypę przesunął się na marzec. Jak walczyć z tą infekcją, by nie narazić się na ryzyko powikłań?

Aktualizacja: 10.04.2014 10:27
Autor: Anna Jarosz
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andreas Lubitz, pilot airbusa Germanwings. Kim był? [KARIERA, RODZINA]

Ze wstępnych ustaleń śledczych badających katastrofę samolotu airbus linii Germanwings ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.