porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zapalenie płuc - jak je rozpoznać?
Zapalenie płuc - jak je rozpoznać? Zapalenie płuc to bardzo poważna choroba, która jest najczęstszą przyczyną ...
Choroby górnych dróg oddechowych - bronchit.

ZAPALENIE OSKRZELI. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Źle się czujesz, męczy cię kaszel, masz gorączkę i trudności z oddychaniem? Najprawdopodobniej dopadł cię bronchit, czyli - inaczej - zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli, nazywane też bronchitem, jest chorobą górnych dróg oddechowych. Stan zapalny tkanki wyściełającej oskrzela objawia się uciążliwym suchym kaszlem, który z czasem zmienia się – po kilku dniach pojawia się odksztuszanie ropno-śluzowej wydzieliny.

Chorobę wywołuje najczęściej ten sam wirus, co przeziębienie i grypę. Stąd bronchitowi towarzyszą bóle: gardła, mięśni i stawów. Brak podwyższonej temperatury w przebiegu choroby świadczy o tym, że zapalenie wywołały tylko wirusy lub alergeny. Rosnąca gorączka to wynik nadkażenia bakteryjnego oskrzeli.

Bronchit może mieć dwie postacie:

  • ostrą (gwałtowny początek i krótki przebieg),

  • przewlekłą (jest najczęściej następstwem ostrego zapalenia oskrzeli, może występować u osób stale narażonych na działanie szkodliwych pyłów, alergenów lub dymu tytoniowego).

Wszelkie objawy związane z układem oddechowym, dusznością powinny być konsultowane z lekarzem. Nieleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić m.in. do zapalenia płuc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję. Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.

Gdy się przeziębisz, skorzystaj z leków z własnej kuchni i spiżarni. Wiele produktów zawiera bowiem substancje lecznicze, które pomogą złagodzić objawy infekcji. Koniecznie też zadbaj, by było ci...

Astma czy zapalenie oskrzeli - jak je odróżnić? Astma czy zapalenie oskrzeli - jak je odróżnić?

Pomyłki w diagnozie popełniają nie tylko interniści. Częściej zdarzają się one pediatrom w odniesieniu do małych dzieci. W rezultacie leczą nie tę chorobę, co trzeba. A złe rozpoznanie i faszerowanie...

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

Aktualizacja: 22.10.2013 09:02
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.