porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zapalenie płuc - jak je rozpoznać?
Zapalenie płuc - jak je rozpoznać? Zapalenie płuc to bardzo poważna choroba, która jest najczęstszą przyczyną ...
Choroby górnych dróg oddechowych - bronchit.

ZAPALENIE OSKRZELI. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Źle się czujesz, męczy cię kaszel, masz gorączkę i trudności z oddychaniem? Najprawdopodobniej dopadł cię bronchit, czyli - inaczej - zapalenie oskrzeli. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli, nazywane też bronchitem, jest chorobą górnych dróg oddechowych. Stan zapalny tkanki wyściełającej oskrzela objawia się uciążliwym suchym kaszlem, który z czasem zmienia się – po kilku dniach pojawia się odksztuszanie ropno-śluzowej wydzieliny.

Chorobę wywołuje najczęściej ten sam wirus, co przeziębienie i grypę. Stąd bronchitowi towarzyszą bóle: gardła, mięśni i stawów. Brak podwyższonej temperatury w przebiegu choroby świadczy o tym, że zapalenie wywołały tylko wirusy lub alergeny. Rosnąca gorączka to wynik nadkażenia bakteryjnego oskrzeli.

Bronchit może mieć dwie postacie:

  • ostrą (gwałtowny początek i krótki przebieg),

  • przewlekłą (jest najczęściej następstwem ostrego zapalenia oskrzeli, może występować u osób stale narażonych na działanie szkodliwych pyłów, alergenów lub dymu tytoniowego).

Wszelkie objawy związane z układem oddechowym, dusznością powinny być konsultowane z lekarzem. Nieleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić m.in. do zapalenia płuc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję. Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.

Gdy się przeziębisz, skorzystaj z leków z własnej kuchni i spiżarni. Wiele produktów zawiera bowiem substancje lecznicze, które pomogą złagodzić objawy infekcji. Koniecznie też zadbaj, by było ci...

Astma czy zapalenie oskrzeli - jak je odróżnić? Astma czy zapalenie oskrzeli - jak je odróżnić?

Pomyłki w diagnozie popełniają nie tylko interniści. Częściej zdarzają się one pediatrom w odniesieniu do małych dzieci. W rezultacie leczą nie tę chorobę, co trzeba. A złe rozpoznanie i faszerowanie...

Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa jak i przeziębienie to infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, ale wywołują je różne typy wirusów. Mimo podobieństw, choroby mają inny przebieg i mogą prowadzić do różnych powikłań.

Aktualizacja: 22.10.2013 09:02
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA
Zuzanna Borucka, youtuberka – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Zuzanna Borucka? Oto, co trzeba wiedzieć o popularnej ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.