porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAPALENIE OSKRZELI. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Źle się czujesz, męczy cię kaszel, masz gorączkę i trudności ...
Jak rozpoznac zapalenie płuc? Powikłania pogrypowe - jakie mogą być?

Zapalenie płuc: powikłanie po grypie lub przeziębieniu. Jak rozpoznać?

Zapalenie płuc to jedno z cięzkich powikłań, jakie mogą się pojawić po niedoleczonej grypie lub przeziębieniu. Jak rozpoznać takie zapalenie płuc? Jak się je leczy? Czy zawsze w szpitalu?

Franciszek Smuda trafił do szpitala w wyniku  zapalenia płuc, które jest u niego efektem powikłań po grypie. Wiele zapaleń płuc i oskrzeli nie jest chorobami, na które zapadają pacjenci od razu, tylko jest wynikiem niedoleczonego przeziębienia lub grypy. Jak rozpoznać, że doszło do powikłań w efekcie grypy lub przeziębienia? 

Zapalenie płuc jako powikłanie po grypie

Franciszek Smuda znalazł się w szpitalu z zapaleniem płuc, które, jak sam mówi, było efektem powikłań po grypie. -Trzeba przyznać, że sam sobie jestem winny, bo przyszedłem na jeden z treningów z grypą. Teraz choroba poszła za daleko. Muszę być w stałym kontakcie z lekarzem - powiedział Smuda na konferencji prasowej w piątek 18 października 2013 roku. Jak dochodzi do tak dramatycznych powikłań po grypie?

Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) - gram-dodatnia, tlenowa bakteria należąca do paciorkowców alfa-hemolizujących, nazywana popularnie pneumokokiem. Ale do zapalenia płuc może dojśc także w efekcie niedoleczonego przeziebiania, co gorsza objawy bywają tak podobne, że często nie wiemy, że mamy zapalenie płuc.

Początkowe objawy zapalenia płuc to często: ból mięśni, osłabienie, gorączka, dreszcze, poty, suchy kaszel. O tym, że jest to zapalenie płuc, może świadczyć:

  • szybko rosnąca wysoka gorączka (ale są też postacie bezgorączkowe),

  • kaszel z wykrztuszaniem ropnej plwociny,

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej,

  • ból przy wdechu,

  • skrócenie oddechu.

Dla tzw. atypowego zapalenia płuc charakterystyczny jest suchy i męczący kaszel, który pojawia się powoli, do tego dołączają bóle głowy, gardła, mięśni, nudności, wymioty, biegunki.

Zapalanie płuc, które przytrafia się jako powikłanie po infekcji wirusowej, która nieleczona przerodziła się w infekcję bakteryjną, jest trudniejsze do leczenia, bo organizm chorego często jest osłabiony i trudniej dochodzi do zdrowia. Na dodatek, pacjenci częśto zbyt późno trafiają do lekarza, bo objawy wskazują, że nadal borykają się z przeziębieniem. Dlatego, gdy dochodzi do zapalenia płuc w efekcie powikłań po wcześniejszej infekcji, bardzo często pacjent trafia na leczenie do szpitala, jak to miało miejsce w przypadku Franciszka Smudy.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:40
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?
Paulina Kaszuba - kim jest twarz kampanii STOMAlife?

Paulina Kaszuba ma 30 lat, a od 13. roku życia ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.