porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ZAPALENIE OSKRZELI. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Źle się czujesz, męczy cię kaszel, masz gorączkę i trudności ...
Jak rozpoznac zapalenie płuc? Powikłania pogrypowe - jakie mogą być?

Zapalenie płuc: powikłanie po grypie lub przeziębieniu. Jak rozpoznać?

Zapalenie płuc to jedno z cięzkich powikłań, jakie mogą się pojawić po niedoleczonej grypie lub przeziębieniu. Jak rozpoznać takie zapalenie płuc? Jak się je leczy? Czy zawsze w szpitalu?

Franciszek Smuda trafił do szpitala w wyniku  zapalenia płuc, które jest u niego efektem powikłań po grypie. Wiele zapaleń płuc i oskrzeli nie jest chorobami, na które zapadają pacjenci od razu, tylko jest wynikiem niedoleczonego przeziębienia lub grypy. Jak rozpoznać, że doszło do powikłań w efekcie grypy lub przeziębienia? 

Zapalenie płuc jako powikłanie po grypie

Franciszek Smuda znalazł się w szpitalu z zapaleniem płuc, które, jak sam mówi, było efektem powikłań po grypie. -Trzeba przyznać, że sam sobie jestem winny, bo przyszedłem na jeden z treningów z grypą. Teraz choroba poszła za daleko. Muszę być w stałym kontakcie z lekarzem - powiedział Smuda na konferencji prasowej w piątek 18 października 2013 roku. Jak dochodzi do tak dramatycznych powikłań po grypie?

Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc jest dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) - gram-dodatnia, tlenowa bakteria należąca do paciorkowców alfa-hemolizujących, nazywana popularnie pneumokokiem. Ale do zapalenia płuc może dojśc także w efekcie niedoleczonego przeziebiania, co gorsza objawy bywają tak podobne, że często nie wiemy, że mamy zapalenie płuc.

Początkowe objawy zapalenia płuc to często: ból mięśni, osłabienie, gorączka, dreszcze, poty, suchy kaszel. O tym, że jest to zapalenie płuc, może świadczyć:

  • szybko rosnąca wysoka gorączka (ale są też postacie bezgorączkowe),

  • kaszel z wykrztuszaniem ropnej plwociny,

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej,

  • ból przy wdechu,

  • skrócenie oddechu.

Dla tzw. atypowego zapalenia płuc charakterystyczny jest suchy i męczący kaszel, który pojawia się powoli, do tego dołączają bóle głowy, gardła, mięśni, nudności, wymioty, biegunki.

Zapalanie płuc, które przytrafia się jako powikłanie po infekcji wirusowej, która nieleczona przerodziła się w infekcję bakteryjną, jest trudniejsze do leczenia, bo organizm chorego często jest osłabiony i trudniej dochodzi do zdrowia. Na dodatek, pacjenci częśto zbyt późno trafiają do lekarza, bo objawy wskazują, że nadal borykają się z przeziębieniem. Dlatego, gdy dochodzi do zapalenia płuc w efekcie powikłań po wcześniejszej infekcji, bardzo często pacjent trafia na leczenie do szpitala, jak to miało miejsce w przypadku Franciszka Smudy.


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.04.2018 13:40
Autor: asmialek - tekst użytkownika portalu Mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?
Ks. Michał Janocha, nowy warszawski biskup pomocniczy. Kim jest?

Ksiądz profesor Michał Janocha to nowy biskup pomocniczy w Warszawie ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.