porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zgaga - domowe sposoby na pozbycie się zgagi.
Zgaga - domowe sposoby na pozbycie się zgagi. Zgaga to wyjątkowo uciążliwa i dość powszechna dolegliwość, wywołana cofaniem ...
Najpopularniejsze zatrucia – jakie są ich objawy i jak im zapobiegać?

ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?

Choć objawy rozmaitych zatruć pokarmowych mogą być podobne, ich przyczyny są zróżnicowane. Zdecydowana większość spowodowana jest działaniem drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Zobacz najpopularniejsze zatrucia – jakie są ich objawy i jak im zapobiegać.

Zatrucia - bakterie

Zatrucia pokarmowe mogą nas spotkać o każdej porze roku. Latem jednak jest ich z reguły więcej. Wyjątkiem są rotawirusy. Zachorowania na tak zwaną grypę żołądkową zwykle nasilają się jesienią i zimą.

Salmonella
Objawy występują dopiero po 12-24 godzinach. Pojawia się ból brzucha, biegunka, wymioty. Co ważne, nie trzeba zjeść produktu, by się zarazić. Salmonellę mogą przenosić zwierzęta, a nawet ludzie, którzy np. mają kontakt z zakażoną żywnością – głównie produktami białkowymi: mięso, jaja, galaretki.

Gronkowce
Zakażenie tymi bakteriami następuje poprzez zjedzenie lodów, ciasta z kremem czy galaretką – niewłaściwie przygotowanych lub przechowywanych. Objawy są typowe dla zatrucia pokarmowego – potliwość, ból brzucha, torsje (bardzo gwałtowne). Pojawiają się one już kilka godzin, nawet po godzinie. Po dłuższym czasie natomiast pojawia się biegunka.

Jad kiełbasiany
Bardzo niebezpieczne zatrucie! Pierwsze objawy zwiastujące nie są związane z układem pokarmowym, dlatego mogą być mylące. Zwykle najpierw pojawia się suchość w ustach, szum w uszach, zawroty głowy, podwójne widzenie i opadające powieki. Następnie mamy do czynienia z symptomami typowymi dla zatrucia – wzdęcia, brak wypróżnienia, czasem wymioty. Zatrucie może nastąpić po spożyciu źle przygotowanego lub przeterminowanego mięsa np. konserwy. Takie zatrucie zwykle leczone jest szpitalnie.

Wirusy

Wśród nich najpopularniejsze – infekcje wywołane przez rotawirusy tzw. grypa żołądkowa. Objawami zatrucia są z reguły silne bóle brzucha, torsje, podwyższona temperatura oraz bardzo wodniste biegunki. Wbrew potocznej nazwie, „grypa żołądkowa” nie ma nic wspólnego z wirusami tradycyjnej grypy. Jest to choroba bardzo zaraźliwa i niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci do 3. roku życia. Ma u nich bardzo ciężki przebieg i zwykle potrzebna jest hospitalizacja. Aby uniknąć zarażenia, konieczne jest bardzo dokładne przestrzegania zasad higieny. Małe dzieci warto zaszczepić przeciwko rotawirusom.

Zatrucia - czego unikać, by zapobiec zatruciu

Szczególnie latem narażeni jesteśmy na wszelkie pokarmowe rewolucje. By im zapobiec, należy przestrzegać pewnych zasad. Na pewno unikać potraw, w których bardzo łatwo rozwijają się wszelkie bakterie np. salmonella. Zaliczyć do nich można produkty pochodzenia mlecznego, np. lody, potrawy, do których przygotowania użyto jajka np. wszelkiego rodzaju kremy do ciast i sałatki z majonezem. Jeżeli nie mamy pewności co do świeżości czy czystości mięsa, także z niego zrezygnujmy. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Rotawirus - jaką dietę stosować podczas choroby? Rotawirus - jaką dietę stosować podczas choroby?

Leczenie rotawirusa jest mniej skomplikowane niż sama choroba. Postępujemy podobnie jak przy zatruciu. Sprawdź, jaką dietę stosować, żeby pokonać rotawirusa i szybko odzyskać pełnię sił.

Zatrucia pokarmowe - jak leczyć? Zatrucia pokarmowe - jak leczyć?

Zatrucia pokarmowe (nie mylić z boleściami po przejedzeniu się), objawiają się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i biegunką. Może im też towarzyszyć gorączka. Zatrucia pokarmowego nie da się...

Biegunka - jak się jej pozbyć Biegunka - jak się jej pozbyć

Ostra biegunka trwa tylko kilka dni, ale potrafi nieźle dać w kość. Radzimy, jak trzeba w tym czasie postępować, by organizm jak najszybciej odzyskał równowagę.

Aktualizacja: 12.07.2016 13:19
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Terry Pratchett. Kim był twórca Świata Dysku?

Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.