
-
zobacz więcej
ZATRUCIA POKARMOWE. Czego unikać, by zapobiec zatruciu?
- Szałwia - pubudza soki trawienne i leczy ból gardła.
- Domowe kuracje na przeziębienie - sprawdź, jak wyleczyć infekcję.
- Czosnek - dlaczego warto go jeść?
- Cebula, czosnek, imbir, miód - dlaczego warto sięgać po naturalne...
- Ziołolecznictwo. Mięta, dzika róża i dziurawiec. Poznaj ich...
- Czosnek - przyprawa i naturalny antybiotyk.
- Witamina B12 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B1 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina B6 - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina...
- Witamina C - w jakich produktach spożywczych znajduje się witamina C?
Zatrucia - bakterie
Zatrucia pokarmowe mogą nas spotkać o każdej porze roku. Latem jednak jest ich z reguły więcej. Wyjątkiem są rotawirusy. Zachorowania na tak zwaną grypę żołądkową zwykle nasilają się jesienią i zimą.
Salmonella
Objawy występują dopiero po 12-24 godzinach. Pojawia się ból brzucha, biegunka, wymioty. Co ważne, nie trzeba zjeść produktu, by się zarazić. Salmonellę mogą przenosić zwierzęta, a nawet ludzie, którzy np. mają kontakt z zakażoną żywnością – głównie produktami białkowymi: mięso, jaja, galaretki.
Gronkowce
Zakażenie tymi bakteriami następuje poprzez zjedzenie lodów, ciasta z kremem czy galaretką – niewłaściwie przygotowanych lub przechowywanych. Objawy są typowe dla zatrucia pokarmowego – potliwość, ból brzucha, torsje (bardzo gwałtowne). Pojawiają się one już kilka godzin, nawet po godzinie. Po dłuższym czasie natomiast pojawia się biegunka.
Jad kiełbasiany
Bardzo niebezpieczne zatrucie! Pierwsze objawy zwiastujące nie są związane z układem pokarmowym, dlatego mogą być mylące. Zwykle najpierw pojawia się suchość w ustach, szum w uszach, zawroty głowy, podwójne widzenie i opadające powieki. Następnie mamy do czynienia z symptomami typowymi dla zatrucia – wzdęcia, brak wypróżnienia, czasem wymioty. Zatrucie może nastąpić po spożyciu źle przygotowanego lub przeterminowanego mięsa np. konserwy. Takie zatrucie zwykle leczone jest szpitalnie.
Wirusy
Wśród nich najpopularniejsze – infekcje wywołane przez rotawirusy tzw. grypa żołądkowa. Objawami zatrucia są z reguły silne bóle brzucha, torsje, podwyższona temperatura oraz bardzo wodniste biegunki. Wbrew potocznej nazwie, „grypa żołądkowa” nie ma nic wspólnego z wirusami tradycyjnej grypy. Jest to choroba bardzo zaraźliwa i niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci do 3. roku życia. Ma u nich bardzo ciężki przebieg i zwykle potrzebna jest hospitalizacja. Aby uniknąć zarażenia, konieczne jest bardzo dokładne przestrzegania zasad higieny. Małe dzieci warto zaszczepić przeciwko rotawirusom.
Zatrucia - czego unikać, by zapobiec zatruciu
Szczególnie latem narażeni jesteśmy na wszelkie pokarmowe rewolucje. By im zapobiec, należy przestrzegać pewnych zasad. Na pewno unikać potraw, w których bardzo łatwo rozwijają się wszelkie bakterie np. salmonella. Zaliczyć do nich można produkty pochodzenia mlecznego, np. lody, potrawy, do których przygotowania użyto jajka np. wszelkiego rodzaju kremy do ciast i sałatki z majonezem. Jeżeli nie mamy pewności co do świeżości czy czystości mięsa, także z niego zrezygnujmy.

Leczenie rotawirusa jest mniej skomplikowane niż sama choroba. Postępujemy podobnie jak przy zatruciu. Sprawdź, jaką dietę stosować, żeby pokonać rotawirusa i szybko odzyskać pełnię sił.

Zatrucia pokarmowe (nie mylić z boleściami po przejedzeniu się), objawiają się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i biegunką. Może im też towarzyszyć gorączka. Zatrucia pokarmowego nie da się...

Ostra biegunka trwa tylko kilka dni, ale potrafi nieźle dać w kość. Radzimy, jak trzeba w tym czasie postępować, by organizm jak najszybciej odzyskał równowagę.
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?
Terry Pratchett był jednym z najbardziej popularnych na świecie pisarzy ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.