porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zapalenie zatok: jak wyleczyć chore zatoki? Sposoby na zapalenie zatok Zapalenie zatok ma charakterystyczne objawy: bóle głowy, częste uczucie zatkanego ...
Zespół Klinefeltera to męska choroba wrodzona, ujawniająca się po okresie dojrzewania. Zespół opisał jako pierwszy amerykański reumatolog i endokrynolog Harry Fitch Klineferter.

Zespół Klinefeltera - choroba dotykająca mężczyzn. Przyczyny objawy i leczenie zespołu Klinefeltera

Zespół Klinefeltera to grupa chorób spowodowanych obecnością przynajmniej jednego dodatkowego chromosomu płciowego X w części lub we wszystkich komórkach ciała mężczyzny. Zespół Klinefeltera ujawnia się zwykle u chłopców po okresie dojrzewania. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Klinefeltera? Jak leczy się zespół Klinefeltera?

Zespół Klinefeltera to choroba genetyczna spowodowana najczęściej obecnością dodatkowego chromosomu płciowego X. Zdarza się też, że w komórkach pojawiają się dodatkowe dwa, trzy, cztery chromosomy płci. Te zmiany w komórce powodują szereg objawów.

Zespół Klinefeltera: objawy

Charakterystyczne są m.in. wysoki wzrost, słabiej rozwinięte mięśnie, bardziej kobieca sylwetka, dłuższe niż przeciętnie kończyny górne i dolne, nieprawidłowy przebieg dojrzewania płciowego - poziom testosteronu stopniowo maleje i drugorzędowe cechy płciowe nie wykształcają się prawidłowo. Prącie rozwija się normalnie. Rzadko występuje mutacja głosu. Obserwuje się zmniejszenie rozmiaru jąder. U około 70 proc. dorosłych pacjentów popęd płciowy jest obniżony, częste są problemy z erekcją. Zarost na twarzy występuje u jedynie około 20 proc. pacjentów.

Częstość zespołu Klinefeltera ocenia się na 1:500 męskiej populacji. Inteligencja pacjentów na ogół nie odbiega od normy. Jednak często mają oni nadwagę, upośledzoną tolerancję glukozy i cukrzycy. Ryzyko raka sutka jest zwiększone i podobne do ryzyka u kobiet. U części pacjentów rozwinie się osteoporoza.

Zespół Klinefeltera: leczenie

Leczenie zespołu Klinefeltera polega na dożywotnim podawaniu testosteronu w postaci enantatu testosteronu lub cypionatu testosteronu. Niepłodność spowodowana zwyrodnieniem kanalików nasiennych jest nieodwracalna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zespół policystycznych jajników - co to za choroba?

Zespół policystycznych jajników to choroba, która potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Mówimy, na czym polega PCOS  i jakie daje objawy.

Terapia testosteronem - sposób na andropauzę?

Andropauza to okres w życiu mężczyzny, kiedy na skutek spadku poziomu testosteronu doświadcza on nieprzyjemnych objawów, zapowiadających okres starości. Są to zazwyczaj spadek libido i masy...

CHOROBA WILSONA. Objawy, leczenie i powikłania choroby znanej z serialu Dr Hause

Choroba Wilsona to zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe, polegające na nieprawidłowym wydalaniu miedzi z organizmu. Schorzenie pojawia się między 10 a 40 rokiem życia i nie leczone albo zbyt późno...

Aktualizacja: 03.03.2013 21:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?
Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Joanna Przetakiewicz: Kto jest kim w rodzinie Kulczyków?

Jan Kulczyk nie żyje, jednak jego gigantyczna fortuna ma się ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.