porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Zapalenie zatok: jak wyleczyć chore zatoki? Sposoby na zapalenie zatok Zapalenie zatok ma charakterystyczne objawy: bóle głowy, częste uczucie zatkanego ...
Zespół Klinefeltera to męska choroba wrodzona, ujawniająca się po okresie dojrzewania. Zespół opisał jako pierwszy amerykański reumatolog i endokrynolog Harry Fitch Klineferter.

Zespół Klinefeltera - choroba dotykająca mężczyzn. Przyczyny objawy i leczenie zespołu Klinefeltera

Zespół Klinefeltera to grupa chorób spowodowanych obecnością przynajmniej jednego dodatkowego chromosomu płciowego X w części lub we wszystkich komórkach ciała mężczyzny. Zespół Klinefeltera ujawnia się zwykle u chłopców po okresie dojrzewania. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Klinefeltera? Jak leczy się zespół Klinefeltera?

Zespół Klinefeltera to choroba genetyczna spowodowana najczęściej obecnością dodatkowego chromosomu płciowego X. Zdarza się też, że w komórkach pojawiają się dodatkowe dwa, trzy, cztery chromosomy płci. Te zmiany w komórce powodują szereg objawów.

Zespół Klinefeltera: objawy

Charakterystyczne są m.in. wysoki wzrost, słabiej rozwinięte mięśnie, bardziej kobieca sylwetka, dłuższe niż przeciętnie kończyny górne i dolne, nieprawidłowy przebieg dojrzewania płciowego - poziom testosteronu stopniowo maleje i drugorzędowe cechy płciowe nie wykształcają się prawidłowo. Prącie rozwija się normalnie. Rzadko występuje mutacja głosu. Obserwuje się zmniejszenie rozmiaru jąder. U około 70 proc. dorosłych pacjentów popęd płciowy jest obniżony, częste są problemy z erekcją. Zarost na twarzy występuje u jedynie około 20 proc. pacjentów.

Częstość zespołu Klinefeltera ocenia się na 1:500 męskiej populacji. Inteligencja pacjentów na ogół nie odbiega od normy. Jednak często mają oni nadwagę, upośledzoną tolerancję glukozy i cukrzycy. Ryzyko raka sutka jest zwiększone i podobne do ryzyka u kobiet. U części pacjentów rozwinie się osteoporoza.

Zespół Klinefeltera: leczenie

Leczenie zespołu Klinefeltera polega na dożywotnim podawaniu testosteronu w postaci enantatu testosteronu lub cypionatu testosteronu. Niepłodność spowodowana zwyrodnieniem kanalików nasiennych jest nieodwracalna.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Zespół policystycznych jajników - co to za choroba?

Zespół policystycznych jajników to choroba, która potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Mówimy, na czym polega PCOS  i jakie daje objawy.

Zespół DOWNA - co to jest? Zespół wad wrodzonych Zespół DOWNA - co to jest? Zespół wad wrodzonych

Zespół Downa to choroba genetyczna spowodowana trisomią chromosomu 21, czyli obecnością dodatkowego, trzeciego chromosomu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają mniejsze zdolności poznawcze, ich rozwój...

ZDROWIE PO MĘSKU. Jak dbają o zdrowie mężczyźni, a czego nie robią, choć powinni? ZDROWIE PO MĘSKU. Jak dbają o zdrowie mężczyźni, a czego nie robią, choć powinni?

Bycie macho wiąże się wobec tego z dużym ryzykiem chorób serca. Jeśli w dodatku macho jest singlem, czyli brakuje mu Anioła Stróża dbającego o jego zdrowie, utrzymanie dobrej formy staje pod wielkim...

Aktualizacja: 03.03.2013 21:31
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Katarzyna Pietraszek - kim jest partnerka Jacka Rozenka?

Media wielokrotnie donosiły o związku byłej żony Jacka Rozenka, Małgorzaty ...

Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.

Choroby i profilaktyka - najlepsze porady, najnowsze newsy i zdjęcia oraz materiały wideo. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych. Ile osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia? Profilaktyka wczesna, utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Profilaktyka pierwotna, zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie. Choroby i profilaktyka układu krążenia. Choroby i profilaktyka układu oddechowego. Choroby i profilaktyka układu rozrodczego. Profilaktyka zdrowie. Choroby układu krążenia. Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.