-
zobacz więcej
Zespół Edwardsa: przyczyny występowania i objawy

Zespół Edwardsa występuje raz na 5000–8000 żywych urodzeń. Przyczyną choroby są zaburzenia chromosomów: część lub całość ludzkiego chromosomu 18. zostaje podwojona. U chorego dziecka w każdej komórce zamiast pary chromosomów nr 18 występuje nadliczbowy (potrójny) chromosom 18 lub jego fragment. Najczęściej ma miejsce potrojenie całego chromosomu 18 (prosta trisomia 18). Bardzo rzadko występuje trisomia translokacyjna 18, gdzie jedynie fragment chromosomu 18 występuje w nadmiarze i zostaje przyłączony do innego chromosomu. Tylko w tym ostatnim przypadku jedno z rodziców jest nosicielem wady i choroba może być dziedziczona. Natomiast prosta trisomia 18 występuje przypadkowo – takie dziecko rodzi się ze związku rodziców zupełnie zdrowych. Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Edwardsa zwiększa się wraz z wiekiem matki. Ta poważna wada genetyczna znacznie częściej występuje u dziewczynek (75 proc. przypadków).
Zespół Edwardsa – cechy charakterystyczne
U chorych dzieci występują liczne nieprawidłowości i zniekształcenia dotyczące zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i organów wewnętrznych. Typowe cechy choroby to: mała głowa z wystającą do tyłu potylicą, mały obszar ust i brody, krótkie szczeliny powiekowe. Często występują zniekształcenia oczu, rozszczep podniebienia, zachodzenie palców na siebie, brak kciuka, tzw. stopa szpotawa. Z organów wewnętrznych dotknięte są przede wszystkim: serce, nerki, przewód moczowy, przewód pokarmowy i mózg. Dzieci cierpące na zespół Edwardsa umierają najczęściej albo w trakcie ciąży, albo w pierwszych miesiącach życia, tylko 5–10 proc. z nich żyje dłużej niż rok. Ze względu na liczne wady rozwojowe, wymagają stałej opieki. Zwykle mają kłopoty z połykaniem, a więc trzeba je karmić przez sondę, nie chodzą i nie mówią, zazwyczaj uśmiechają się na widok znajomej twarzy.
Zespół Edwardsa można wykryć w trakcie ciąży
W tym celu trzeba zbadać chromosomy płodu, pobrane poprzez biopsję kosmówki lub nacięcie pęcherza płodowego. Badań tych nie wykonuje się jednak rutynowo. Na chorobę mogą też wskazywać nieprawidłowości w budowie płodu, wykryte podczas badania USG (przepuklina pępkowa, aplazja kości promieniowej i kciuka).
In vitro budzi w Polsce takie emocje, jak chyba w żadnym innym kraju. Przeciwnicy tej metody wytaczają przeciw niej najcięższe działa, mówiąc o zabijaniu zarodków, produkowaniu chorych dzieci itp....
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Kilka dni po scysji w programie Jarosława Kulczyckiego, prawicowa Gazeta ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?
Artykuły w mowimyjak.pl mają charakter edukacyjny. Redakcja mowimyjak.pl dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.